آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۱۳۸۵۶۹ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۵

  پرورش ماهی و کشت گلخانه ای درروستاها گامی به سوی تحقق اقتصاد مقاومتی

  یزد- ذاکرنیوز- مدیر جهاد کشاورزی بافق گفت:با حمایت از روستائیان در امر پرورش ماهی و کشت گلخانه ای گام های بلندی در مسیر خودکفایی، اشتغال و تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته شده است.

  حمید عسکری باقرآبادی روزیکشنبه درگفت و گو با خبرنگار ذاکرنیوز اظهار کرد: هم اینک در شش روستای شهرستان بافق با همکاری شوراها و دهیاران کار پرورش ماهی قزل آلا و مرغ گوشتی،کشت گلخانه ای و گیاهان دارویی انجام می شود.
  مدیر جهاد کشاورزی بافق،روستاهای بساب، برکوئیه، باجگان، مبارکه، شریف آباد و کوشک را از جمله روستاهایی عنوان کرد که کارهای نوین کشاورزی و آبزی پروری در آنها رایج شده است.
  وی گفت: این اقدام باعث ایجاد اشتغال پایدار، تولید و سودآوری و جلوگیری روستانشینان به شهرها شده و جهاد کشاورزی هم در تلاش است تا بازار فروش را فراهم کند و سایر خدمات کشاورزی را در اختیار جوانان علاقمند بگذارد.
  عسکری با بیان اینکه تا کنون بالغ بر هفت هزار بچه ماهی در استخرهای دهستانهای سبزدشت و کوشک پرورش داده شده اند تصریح کرد: در این راستا مقدار 12 تن گوشت ماهی در این روستاها تولید و روانه بازار مصرف شده است.
  وی خاطر نشان کرد: در حوزه پرورش ماهی در روستاها تا به حال 400 میلیون ریال از سوی بخشدار مرکزی بافق به بهره برداران پرداخت شده است.
  مدیر جهاد کشاورزی بافق یاد آور شد: طرح ایجاد استخرهای چند منظوره در روستاها در حال پیگیری است، تا این طرح ها با تلاش دهیاران و مساعدت مردم روستا با هدف کمک به حوزه گردشگری در روستاها از طریق ماهیگیری و اشتغال موجب افزایش سطح درآمد روستاییان و تامین بودجه دهیاری ها و تحقق اقتصاد مقاومتی شود.
  عسکری همچنین به پرورش گاو،شتر،گوسفند و مرغ در بافق اشاره کرد و افزود: در این فرآیند نیز سالانه بیش از سه هزار و 500 تن شیر، دو هزار و 800 تن گوشت قرمز و 142 هزار تن گوشت مرغ و ماهی تولید و به بازار شهرستان بافق و شهرستانهای همجوار عرضه می شود.
  مدیر جهاد کشاورزی بافق حذف واسطه ها را در زنجیره فروش محصولات باغی وزراعی خواستار شد و گفت: اگر دست رنج کشاورزان بیواسطه از تولید به مصرف کننده برسد سود بیشتری عاید بهره برداران حوزه کشاورزی، باغداری، آبزی پروری و مرغداران می شود.
  به گزارش ذاکرنیوز، زمین های شهر کویری بافق مستعد برای کاشت، داشت و برداشت خرما، پسته داروی گیاهی است ضمن اینکه روستاهای خوش آب و هوایی دارد که زمینه فعالیت در عرصه دامپروری، تولید آبزیان، برداشت زعفران و پسته، گیاهان دارویی و صنایع تبدیلی در آنها فراهم است.
  بافق با 40 هزار نفر جمعیت،سه دهستان و بیش از 140 روستا و ابادی در فاصله 110 کیلو متری مرکز استان یزد قرار دارد.
  بیش از هشت هزار نفر از جمعیت شهرستان بافق در روستاها زندگی و فعالیت می کنند .
  7543/ 6197

  منبع : ایرنا
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir