آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۲۱۵۷۸۸ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۶

  شبکه راشاتودی از رسوايی جديد ميان آنکارا و واشنگن خبر داد + فیلم

  شبکه تلويزيونی راشاتودی اعلام کرد،يکی از مقام های نظامی ارشد ترکيه که در پی کودتای اخیر در اين کشور مفقود و ناپديد شده بود در يکی از نشست های ناتو شرکت کرد.
  به گزارش ذاکرنیوز؛ آنکارا پی در پی واشنگتن را به جانبداری از طراحان کودتای کنونی در ترکيه متهم کرده است. البته واشنگتن اين اتهام را رد کرده است. اکنون دادستان ترکيه خواهان آن است که دريادار مصطفی گول که به جاسوسی متهم شده است و در حال حاضر هم در آمريکا به سر می برد به ترکيه بازگردانده شود. آنکارا اعلام کرده است از واشنگتن درباره محل استقرار اين مقام نظامی ترکيه که در آمريکا است اطلاعاتی را درخواست کرده است اما واشنگتن هنوز به خواست ترکيه جواب نداده است. گفته شده است اين مقام نظامی سابق ترکيه از آمريکا درخواست پناهندگی کرده است.
  گزارشی که در پايگاه اينترنتی  ناتو منتشر شده است نشان می دهد که دريادار مصطفی گول  روزهای بيست و ششم و بيست و هفتم جولای در نشست ناتو در ويرجينيا شرکت کرده است. در اين نشست ناتو، راهبرد ارتباطات آن در آينده و توانايی های صنعتی و لجستيکی آن بررسی شده است.
  خبرنگار راشاتودی در ادامه گفت: وضع عجيبی روز جمعه به وقوع پيوست چند ساعت بعد  از آن که انتشار تصوير دريادار ارتش ترکيه در پايگاه اينترنتی ناتو توجه رسانه ها را به خود جلب کرد تصوير اين  مقام نظامی ترکيه از پايگاه اينترنتی  ناتو حذف شد.
  «مايکل مالوف» از مقام های سابق پنتاگون در مصاحبه با شبکه راشاتودی درباره افتضاح جديد در روابط ترکيه و آمريکا گفت، احتمالا دريادار مصطفی گول  با توجه به تحولاتی که به تازگی در ترکيه به وقوع پيوستند با سفر به آمريکا قصد داشته است از اين کشور درخواست پناهندگی بکند. همچنين با توجه به تخصص و  اطلاعات اين مقام نظامی ترکيه  و همچنين با توجه به آن چه که او درباره ناتو و موضوعات محرمانه آن می داند فکر می کنم مقام های ناتو تلاش خواهند کرد تا حد  ممکن از وی محافظت کنند.
  خبرنگار راشاتودی از مقام سابق پنتاگون پرسيد، به تازگی فرمانده فرماندهی مرکزی آمريکا از برخورد اردوغان با ارتش ترکيه بعد از کودتا انتقاد کرد و اردوغان هم وی را به جانبداری از طراحان کودتا متهم کرد. ترکيه معمولا تلاش می کند آمريکا را در مسائل مختلف متهم کند و آمريکا هم در مقابل تلاش می کند مواضع و  رفتارهای خود را درباره مسائل مختلف عادی جلوه دهد و چنان القا کند که چيزی تغيير نکرده است. ارزيابی شما در اين خصوص چيست؟
  مايکل مالوف مقام سابق ناتو در پاسخ گفت: بسياری از مسائل اکنون ديگر در روابط آمريکا و ترکيه تغيير کرده است اما آمريکا سعی می کند با پوشاندن اين تغييرات چنان وانمود کند که هيچ مشکلی وجود ندارد. اين در حالی است که ترکيه و آمريکا از مدت ها قبل درباره مسائل مختلف مانند جنگ در سوريه و حمايت های ترکيه  از داعش و ديگر گروه های سلفی با هم اختلاف نظر دارند اما آمريکا تلاش می کند اين اختلاف نظرها را کاهش دهد.
  خبرنگار راشاتودی اضافه کرد: ترکيه دو هفته بعد از آمريکا اعلام کرد به علت حمايت روسيه از بشار اسد نمی خواهد مسکو در ائتلاف ضد داعش نقش داشته باشد از روسيه خواست که  به جنگ ضد داعش بپيوندد. آيا اين به معناي جدايی ترکيه از آمريکا است؟ مايکل مالوف در پاسخ گفت، هر چند ترکيه تا حدی از آمريکا جدا شده است اما در عين حال نشان می دهد که اردوغان برخی واقعيت ها  را درک کرده است. فکر می کنم وی برای پيشبرد اهداف داخلی خود مواضع تندتری را اتخاذ کرده است و از اتحاديه اروپا دور شده  و به سمت شرق متمايل شده است.


  لینک دانلود

  منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir