آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۲۸۲۷۴۴ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۳
  معاون جهادکشاورزی گلستان:

  سطح قرارداد کلزا در گلستان ۶۰ هزار هکتار است

  گرگان- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: تاکنون سطح قرارداد کلزا در استان گلستان به بیش از ۶۰ هزار هکتار و سطح زیر کشت این محصول به بیش از ۳۶ هزار هکتار رسیده است.

  سهراب سهرابی در گفتگو با ذاکرنیوز با بیان اینکه سطح سبز این محصول بیش از ۱۳ هزار هکتار است، اظهار کرد: با توجه به بارندگی های مناسب در روزهای ۱۲ و ۱۳ آبان و همچنین هوای آفتابی و مناسب و برداشت مزارع سویا انعقاد قرارداد، تهیه بستر کاشت و کشت کلزا با استقبال خوب کشاورزان در استان گلستان ادامه دارد.

  وی ادامه داد: کلزای یکی از بهترین محصولات زراعی در تناوب کشت اراضی آبی و دیم استان گلستان است. تناوب کشت این محصول موجب افزایش حاصلخیزی خاک، کاهش جمعیت آفات و بیماری ها و علف های هرز مزارع می شود.

  سهرابی با بیان اینکه تناوب کشت کلزا موجب افزایش ۳۰ درصدی تولید غلات است، تصریح کرد: با توجه به این که مزارع کلزا ۲۰تا ۳۰روز زودتر از مزارع گندم برداشت می شود و کشت دوم محصولات در فصل بهار و تابستان به موقع انجام شده است در نهایت منجر به افزایش تولید و درآمد کشاورزان می شود.

  معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: وزارت جهاد کشاورزی در سال زراعی جاری و در یک برنامه ۱۰ ساله با اجرای ۲۲ سیاست حمایتی جهت رسیدن به خود اتکایی ۷۰درصدی روغن و کنجاله را هدف گذاری کرده است و در این راه با به کار گیری و بسیج همه نیروها و امکانات توانمند تمام سعی و تلاش خود را متمرکز کرده است.

  وی با تاکید بر اینکه یکی از مهم ترین استان ها در راستای تحقق این برنامه بلند مدت استان گلستان است، افزود: در سال زراعی امسال ۲۱۵هزار هکتار برنامه کشت کلزا در کشور است که برنامه ابلاغی به گلستان ۵۰هزار هکتار که معادل ۲۵ درصد برنامه ابلاغی کشور است.

  استان گلستان به دلیل موقعیت آب و هوایی و شرایط خاص اکولوژیک، سابقه طولانی مرکز تحقیقات این استان، مجموعه شرکت ها، کشت، صنعت ها و تشکل های توانمند و کارشناسان و کشاورزان پرتلاش و توانمندی که دارد ظرفیت های بالقوه برای توسعه کشت و تولید دانه های روغنی دارد.

  منبع : مهر
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :گلستان گلستان