آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۲۸۳۷۵۰ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۰

  پویانمایی‌های کانون پرورش فکری در جشنواره فیلم کوتاه تهران

  تهران-ذاکرنیوز - چهار اثر پویانمایی تولید شده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بخش مسابقه سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران شرکت داده شده است.

  به گزارش ذاکرنیوز از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری، «مثل یک پروانه روی یک قلب»، «رویاها در یک روز»، «سایه‌ای ‌که نور شد» و «من،‌ پنجره و گربه» در پردیس سینمایی چهارسو به نمایش گذاشته می‌شود.
  سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در حالی ادامه دارد که چهار اثر از کانون در بخش مسابقه‌ آن رقابت می‌کنند و مریم خلیل‌زاده، صادق جوادی، نازنین سبحان سربندی و فاطمه گودرزی به ترتیب کارگردانان این آثار هستند.
  این آثار که از جمله تولیدات موفق کانون در دو سال اخیر بوده پیش از این نیز در دیگر جشنواره‌ها خوش درخشیده‌اند.
  سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران 24 آبان 1395 به کار خود پایان می‌دهد.

  * اعضای اسیتژ ایران از کنفرانس تئاتر باکو بازگشتند
  چهارمین کنفرانس بین‌المللی تئاتر باکو با حضور کارشناسان، حوزه تئاتر ایران در باکو برگزار شد.
  به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، پژوهشگران ایرانی با ارایه سه مقاله در کنفرانس باکو به بررسی وجوه تئاتر معاصر پرداختند.
  هنرمندان فعال در حوزه تئاتر از 38 کشور جهان و نمایندگان موسسه بین‌المللی تئاتر، مجمع بین‌المللی تئاتر کودکان و نوجوانان، فدراسیون بین‌المللی مطالعات تئاتر و انجمن بین‌المللی تئاتر موسیقایی در این رویداد شرکت داشتند.
  مرکز اسیتژ ایران با ارسال سه مقاله از پنج پژوهشگر عضو این مرکز و با رایزنی برای حضور شرکت کنندگان در این کنفرانس بین‌المللی امکان دیدار و تبادل نظر را با هنرمندانی از کشورهای مختلف فراهم کرد.
  کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام کرد: «تئاتر از سوی همسالان در فرهنگ‌سازی کودک و نوجوان و رشد اجتماعی او موثر است» مقاله مشترک علی خوش‌گفتار و حبیبه عبداللهی، «گم‌گشتگی متن در تئاتر دیجیتال» مقاله مشترک سیمین امیریان و فاطمه فریدن و «تئاتر و شبکه‌های اجتماعی» از سعید کاظمیان آثار خوانده شده در این کنفرانس بودند.
  یکی از اهداف برگزاری این کنفرانس بین‌‌المللی؛ ایجاد بستری مناسب برای مذاکره‌‌ دربار‌ه‌ تئاتر معاصر از سوی هنرمندان است.

  * «بوریم بازار» روایت سبک زندگی مردم مازندران برای بچه‌ها
  «بوریم بازار» مجموعه شعر مهری ماهوتی فضای بازارهای محلی مازندران را در قالب شعر برای کودکان هفت تا 9 سال به تصویر می‌کشد.
  به ‌گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور ‌بین‌الملل کانون، تصویرگری‌های هاله لادن با این شعرها همراه شده‌اند تا بخشی از فضای بومی مازندران به کودکان آموزش داده شود. مخاطبان با مطالعه این اثر می‌توانند با برخی کلمات مازنی، لباس مردم این خطه و سبک زندگی آنان آشنا شوند.
  ماهوتی در این کتاب از گویش مازندرانی استفاده نکرده است تا کودکان سراسر ایران بتوانند به راحتی با شعرها همراه شوند. از سویی تصویرگر کتاب هم در بهره‌گیری از نشانه‌های بومی موفق بوده است تا اثری قابل تامل در اختیار مخاطبان قرار بگیرد.
  در شعر پنجشنبه بازار آمده است: «یک پنجشنبه بازار/ صد دانه جوجه سیکا/ پنجاه دانه ریکا/ پنجاه دانه کیجا/ پر شد تمام بازار/ از جیغ جوجه اردک/ پر شد کنار بابا/ از بچه‌های کوچک/ هر بچه با خودش برد/ یک دانه جوجه سیکا/ من ماندم آخر کار/ تنها کنار بابا»
  این کتاب در قطع خشتی و با قیمت 35 هزار ریال در فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سراسر کشور عرضه شده است.
  بیست و چهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از بیست و چهارم آبان تا یکم آذر 95 در سراسر کشور برگزار می‌شود.

  * جایگاه هنر در حوزه‌های آیینی و مذهبی کم‌رنگ است
  محمدرضا سنگری یکی از نویسندگان گفت: جایگاه هنر در حوزه‌های آیینی و مذهبی کم‌رنگ شده است و به اندازه کافی از این ظرفیت استفاده نکرده‌ایم.
  به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، وی در‌ دوازدهمین سوگواره عاشورایی با عنوان «ایستاده بر قله فضیلت‌ها» به ایراد سخنانی درباره چیستی و چگونگی هنر پرداخت و افزود: برای برقراری ارتباط و پرورش نسل‌ها باید از ظرفیت هنر استفاده کرد تا تاثیر ژرف‌تر و ماناتری داشته باشد چرا‌ که جاودانگی تنها با هنر اتفاق می‌افتد و بیان عادی مطالب تنها مرگ زودرس آن را به دنبال دارد به آن معنا که اگر بخواهیم با همان روش‌های سنتی گذشته عمل کنیم توفیق نخواهیم داشت.
  وی فضای مجازی و سینما را به عنوان ظرفیت‌های ارزشمندی معرفی کرد که می‌توان از آن‌ها در این راه بهره برد.
  به اعتقاد این عاشورا پژوه، موسیقی و هنرهای تجسمی از دیگر ظرفیت‌های هنری است که گذشتگان ما در طول تاریخ از آن‌ها به خوبی استفاده کرده‌اند و نمونه‌های آن‌ را می‌توان در زیبایی مساجد و قرائت قرآن دید.
  سنگری با بیان ‌اینکه مشارکت دولتی گاهی باعث اعتراض‌هایی در زمینه دولتی شدن هنر می‌شود، تصریح کرد: اگر هنری سفارشی شود و دولت جهت‌ها را معین کند بستری که برای ذوق هنرمند فراهم می‌شود دچار انحراف خواهد شد.
  این هنرمند توضیح داد: سفارش به خودی خود بد نیست و بسیاری از آثار بزرگان عرصه‌های مختلف نیز سفارشی بوده است اما دولت برای آن‌ها خط‌ مشی تعیین نکرده است به همین دلیل وظیفه دولت حمایت است.
  سنگری ادامه داد: تولید یک کار فاخر هنری، هزینه‌بر و زمان‌بر است اما نباید سبب شود که دولت آنچه را که خود فکر می‌کند بر آثار تحمیل کند و مانع خلق آثار فاخر هنر‌ی و ادبی ‌شود.
  این پژوهش‌گر با اشاره به افراط و تفریط در تولید آثار هنری در برخی زمان‌ها یادآورشد: باید در تمام زمینه‌ها اعتدال رعایت شود چرا که جامعه ما گاهی دچار جو‌زدگی می‌شود و زمانی که فضایی پیش می‌آید موج آن همه را با خود برده و به دنبال آن با نگاه سطحی و گیشه‌ای تعداد زیادی اثر تولید می‌کنیم به گونه‌ای که جامعه اشباع شود.
  فراهنگ**1883**1027**دریافت کننده: مریم جلوداران**انتشار دهنده: محمدجواددهقانی

  منبع : ایرنا
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir