آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۳۳۳۸۲۸ انتشار : ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۴

  ازدواج هایی که شادی را از کودکان می رباید

  کرمانشاه- ذاکرنیوز- در برخی از روستاهای استان کرمانشاه شرایط لازم برای ازدواج سالم و پایدار نادیده انگاشته می شود و زندگی های زودهنگام دوران خوش کودکی را از خردسالان می گیرند.

  چشمان دخترک 11 ساله روستایی وقت و بی وقت از سرتعجب و یا سوالات بی جواب گرد می شود و تصور می کند همه اهالی روستا در یک بازی شاد و کودکانه با او سهیم شده اند.
  بازی شادی که در آن، آوای ساز و دهل همه روستا را در برگرفته، مردان روستا با بالا و پریدن بر زمین شادی خود را ابراز می کنند و زنان با پوشیدن لباس های رنگارنگ کردی هلهله می کنند و دستمال های سبز، قرمز و آبی را در هوا تکان می دهند.
  دخترک در عین حال که غرق تماشای بازیست منتظر پایان آن نیز هست، هرازچندگاهی زیرچشمی به مردی 40 ساله که در کنارش نشسته نگاه می کند و از اینکه از پدر و مادر خود جدا نشسته احساس ترس و گاه نگرانی به درونش رخنه می کند.
  سرانجام بازی تمام می شود و دختر در انبوهی از شور و شادی زنان روستا، در کمال ناباوری راهی خانه ای غیر از خانه پدریش می شود، در این هنگام لبخندهای زودگذر کودکانه از صورتش محو می شود، گویی این بازی دیگر برای او پایانی ندارد.
  ازدواج زودهنگام این روزها به یکی از سوژه های اجتماعی روز تبدیل شده و شاید بتوان گفت که آمار بالای طلاق، کودک آزاری و همسرآزاری یکی از دلایل معطوف شدن نگاه ها به این قضیه شده است.
  ازدواج نقطه عطفی در زندگی انسان است یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی فرد است که با آن، خانواده ایجاد شده و نظام خویشاوندی شکل می گیرد و نسل بقا می یابد.
  در آیین مقدس اسلام اگر فرد به بلوغ و سن تکلیف رسیده باشد محدودیتی برای ازدواج او نیست و از نظر قانونی حداقل سن ازدواج برای دختران 13 سال عنوان شده است.
  'صفورا' دختر 15 ساله کرمانشاهی است که در یکی از روستاهای استان زندگی می کند، وی سه سال پیش به عقد مردی 35 ساله درآمد، درس و مدرسه را رها کرد و بنابرتوصیه اطرافیانش، رفت و روب منزل را وظیفه اصلی خود قرار داد.
  وی در گفت و گو با خبرنگار ذاکرنیوز، گفت: ازدواج زودهنگام تنها برای من نبود همه خواهرانم در سنین پایین زندگی مشترک خود را آغاز کردند و از درس و تحصیل باز ماندند.
  صفورا ادامه داد: دروغ است بگویم مشکلی ندارم، دنیای من و همسرم متفاوت است من هنوز هم خواهان شادی ها و سرگرمی های دوران قبل از ازدواجم هستم در حالی که کودکی نکردم وارد زندگی بزرگتری شدم بی آنکه بدانم زندگی مشترک چیست.
  وی افزود: اکنون مادر کودکی یک ساله هستم و نمی دانم تا چه اندازه می توانم کودکم را به خوبی تربیت کنم، من به دلیل فرهنگ و باور خانواده ام به خواسته آنان تن داده ام و اکنون قربانی تفکرات آنان هستم.

  **پیامدهای ازدواج زودهنگام
  کارشناس پیشگیری از آسیب های اجتماعی دفتر معاونت پیشگیری بهزیستی استان کرمانشاه و مدرس کشوری دوره های پیش از ازدواج در گفت و گو با خبرنگار ذاکرنیوز، در خصوص پیامدهای ازدواج زودهنگام به بالارفتن طلاق، همسرآزاری، کودک آزاری، روسپی گری، خانواده تک سرپرست و خانواده های بی سرپرست اشاره کرد.
  آرزو ملول ادامه داد: فرد تنها زمانی می تواند زوج مناسبی برای زندگی پیدا کند که خود نیز مناسب و تکامل یافته باشد.
  ملول ادامه داد: در استان کرمانشاه ازدواج زودهنگام، بیشتر در روستاها و در برخی شهرستان ها دیده می شود.
  به گفته وی، در بسیاری از مواقع در این باورها، دختران کم تر از 18 سال ازدواج می کنند و یک زندگی تازه را آغاز می کنند.

  ** تدابیر اداره بهزیستی استان برای پیشگیری از ازدواج زودهنگام
  وی به پاره ای از اقدام های بهزیستی استان کرمانشاه در راستای افزایش آگاهی برای داشتن ازدواج پایدار اشاره کرد و گفت: سعی شده با اطلاع رسانی در سراسر استان از معضلات ازدواج های زودهنگام جلوگیری شود و اکنون وضعیت در این زمینه رو به بهبودی است.
  ملول ادامه داد: در همین راستا در سال 94 به میزان 20 هزار و 250 نفر در دوره های آموزش پیش از ازدواج شرکت کرده اند.
  وی با بیان اینکه این دوره ها در محلات و دانشگاه ها برگزار شده اظهار کرد: شرکت در این دوره ها رایگان بوده است.
  ملول یادآور شد، 24 الی 30 سالگی بهترین سن برای ازدواج است و از نظر ژنتیکی و بارداری بهتر است دختران تا سن 27 سالگی به شروع زندگی مشترک اقدام کنند.

  **موج ازدواج دیرهنگام هم در استان وجود دارد
  وی معتقد است، بیش از آنکه ازدواج های زودهنگام در استان شکل بگیرد شاهد ازدواج های دیرهنگام و بالارفتن سن زوجین به دلیل مشکلات بیکاری و اقتصادی هستیم.
  این مدرس کشوری ادامه داد: ازدواج سنگ بنای یک خانواده است، ما در انتخاب خانواده خود که در آن به دنیا آمده ایم هیچ گونه اختیاری نداشته ایم ولی می توانیم معمار خانواده آتی خود باشیم.
  این کارشناس در خصوص ملاک ازدواج موفق تصریح کرد: هردو طرف باید مستقل و پخته باشند تا رابطه ای صمیمانه ایجاد شود چرا که احتمال طلاق در افرادی که در سن پایینتر ازدواج می کنند بیشتر است.
  به گفته ملول، دومین ملاک این است که هراندازه که زوجین همدیگر را دوست دارند خودشان را نیز دوست داشته و عزت نفس داشته باشند.

  ** تعادل در با هم بودن ها و تنهایی ها
  ملول افزود: هر دو نفر باید بتوانند همانطور که از هم لذت می برند از تنهایی بودن هم لذت برده و در این زمینه تعادل داشته باشند.
  وی ادامه داد: گاه زیاد باهم بودن ها به رفتارهای مخرب منجر می شود و از سوی دیگر باید بتوانند در شغل حرفه ای خود صاحب قدم باشند، شغل حرفه ای علاوه براینکه امنیت مالی ایجاد می کند باعث رضایت در زندگی و ایجاد امنیت هیجانی می شود.

  **میانگین سنی ازدواج دختران در کرمانشاه 24 سال است
  در ادامه مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ذاکرنیوز، با بیان اینکه میانگین سنی ازدواج در استان تقریبا مناسب است، افزود: براساس آمار بدست آمده در هشت ماه سپری شده از سال جاری، میانگین سنی ازدواج در بانوان 24 سال بوده است.
  علیرضا قبادی ادامه داد: میانگین سنی ازدواج استان در سال 94 نیز در بین بانوان 24 سال و در بین مردان 29 سال بوده است.
  وی به آمار تعداد ازدواج های صورت گرفته در سنین پایین در استان کرمانشاه اشاره ای نکرد.
  خبرنگار ذاکرنیوز برای تکمیل این گزارش چند بار با دفتر مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمانشاه تماس گرفت اما موفق نشد نظرات این مدیر را دریافت کند.
  7460/8066خبرنگار: زهره کریم زاده ** انتشار دهنده: علی مولوی

  منبع : ایرنا
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir