آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۳۹۷۶۵۸ انتشار : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۵
  گزارش مهر؛

  ابر و باد و مه و خورشید وفلک در کارند/پوشش حداکثری وزرا برای رئیس

  مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در حالی به پایان رسید که در حین برگزاری آن انبوهی از اطلاعیه ها و بیانیه های سازمان های دولتی در واکنش به سخنان دیگر نامزدها منتشر شد.

  ذاکرنیوز، گروه سیاست-محمد شلتوکی: مناظره دوم نامزده های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حالی برگزار شد که حائز نکات بسیار مهمی در خصوص حضور دولتی ها در مناظره های انتخاباتی است.

  در حین برگزاری این مناظره که با حضور دو نماینده از دولت مستقر یعنی حسن روحانی بعنوان رئیس جمهور و اسحاق جهانگیری بعنوان معاون اول وی برگزار شد، یاران دیگر دولت در بیرون از محل مناظره ها بیکار ننشسته و با صدور بیانیه و پاسخ در پی حمایت از روسای خود برآمدند.

  سید مصطفی میرسلیم که در مناظره دوم با لحنی صریح تر از مناظره قبلی ظاهر شد، نوک پیکان انتقادات خود را متوجه دولت یازدهم نمود و با انتقاد از سیاست های هسته ای دولت در موضوع برجام گفت: چگونه می توان حقوق ملت ایران را در چارچوب برجام احقاق کرد، با توجه به اینکه طرف های مقابل هیچکدام به تعهدات خود عمل نکرده اند. بسیاری از تاسیسات را تعطیل کرده ایم و دانشمندان را بیکار کرده ایم اما تحریم ها سر جای خود باقی مانده است.

  بلافاصله پس از این اظهارات میرسلیم، و در حالی که مناظره کماکان در حال برگزاری بود، سازمان انرژی اتمی با صدور بیانیه ای به اظهارات میرسلیم واکنش نشان داد.

  در مناظره دوم درحالی که بسیاری از انتقادات ۴ نامزد غیردولتی متوجه سیاست خارجی منفعل دولت یازدهم و برجام بود، وزارت امور خارجه نیز به یاری روحانی و جهانگیری شتافت و با صدور بیانیه ای نسبت به سخنان نامزدها در نقد برجام واکنش نشان داد.

  اما این پایان کار حمایت از نامزدهای دولتی نبود و زمانی که توقف رشد علمی کشور در دولت یازدهم بعنوان یکی از نقاط ضعف دولت مطرح شد، وزارت علوم نیز با صدور شتابزده بیانیه ای اعتراض خود نسبت به اظهارات نامزدها و حمایت از عملکرد دولت یازدهم را اعلام کرد.

  عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی عصبانی دولت یازدهم نیز در واکنش به سخنان سید مصطفی میرسلیم که از او بدلیل رفتار پرخاشگرانه نسبت به یک خبرنگار انتقاد کرده بود؛ با صدور بیانیه ای تند، نسبت به اظهارات میرسلیم واکنش نشان داد.

  اما در حالی که حسن روحانی در مناظره دوم نمایش شهرهای موشکی و رزمایش های موشکی را اقدامی برای به نتیجه نرسیدن برجام برشمرد، سردار حسین دهقان  وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در خصوص اظهارات مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: دوره دولت یازدهم  شکوهمند ترین دوره درتوسعه کمی وکیفی برنامه های موشکی ودفاعی کشوربوده است.

  وزارت اقتصاد و دارایی نیز از سایر وزارتخانه ها و سازمان های دولتی عقب نماند و با صدور بیانیه ای اظهارات منتسب به طیب نیا را تکذیب کرد.

  معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد نیز در پاسخ به سخنان میرسلیم در خصوص قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، با صدور بیانیه ای واکنش نشان داد و نقش دولت یازدهم در اجرای این قانون را پررنگ ارزیابی کرد.

  در کنار این بیانیه ها، نهادهایی مانند کانون بانک های خصوص کشور، شورای اطلاع رسانی تبلیغات بانکی، مدیرکل دفتر امور آسی های اجتماعی وزارت کار و رفاه، شورای هماهنگی بانک ها و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز از دیگر نهادهای دولتی بودند که هرکدام با انتشار بیانیه و اطلاعیه ای نسبت به اظهارات نامزدها در مناظره دوم واکنش نشان دادند.

  در حالی که پیش از شروع تبلیغات انتخاباتی بسیاری اسحاق جهانگیری را کاندیدایی پوششی برای دفاع از عملکرد دولت یازدهم و شخص حسن روحانی عنوان کرده بودند، آنچه امروز مشاهده می شود این است که جهانگیری نیز توانایی لازم را برای دفاع از عملکرد دولت یازدهم ندارد و به همین دلیل دست به دامان بیش از ۱۲ وزارتخانه، سازمان و دیگر ارگان دولتی برای دفاع از دولت شده اند.

  به نظر می رسد که عملکرد ضعیف دولت یازدهم و عمل نکردن به وعده هایی که در سال ۹۲ از زبان رئیس دولت عنوان شده، باعث خالی بودن دست نماینده های دولت یعنی حسن روحانی و اسحاق جهانگیری در مناظره ها شده است.

  مردم امیدوارند که دستگاه های ناظر، به وظیفه قانونی خود در قبال بسیج امکانات دولتی برای پوشش دادن رئیس جمهور، که اکنون مانند سایرین تنها یک نامزد انتخابات است، عمل کنند.

  منبع : مهر
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :حسن روحانی