آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۴۶۵۰۵۸ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۶
  نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس:

  تضمین آینده بخش کشاورزی درگرو فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی است

  اراک- نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس گفت: با توجه به تغییراتی که در شرایط آب و هوایی به وجود آمده، یکی از راهکارهای نجات آینده کشاورزی کشور، اتکا به تحقیقات علمی و دانش روز است.

  به گزارش ذاکرنیوز، علی اکبر کریمی روز جمعه در مراسم رونمایی از هفت دستاورد پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی در اراک اظهار داشت: وجود مراکز تحقیقاتی که دانش و علم روز را با ملاحظات و مزیت ها و ظرفیت های بومی و محلی تطابق دهند و در این شرایط بتوانند راهکارهای علمی را به کشاورزان ارایه کنند ازجمله تولید بذر و ارقام مناسب زراعی، ضروری است و قطعا می تواند راهگشا باشد.

  نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس افزود: با تغییرات به وجود آمده در اقلیم، اراضی کشت آبی کاهش یافته و به دلیل افزایش اراضی کشت دیم قطعا باید توان تحقیقاتی بیشتری به افزایش بهره وری در اراضی دیم معطوف شود، در گذشته هم اقلیم ما همینطور بوده یعنی عمده محصولات زراعی استان دیم بوده و اراضی آبی حجم کمی را به خود اختصاص می داد.

  وی بیان داشت: وجود چاه های آب غیرمجاز فراوان، بلایی شد برای سر منابع آبی کشور و شرایط تعادل منابع آبی را که در طبیعت و اقلیم ما وجود داشت بهم ریخت، با فشار و اجبار طبیعت باز باید به همان اصل اولیه خود بر گردیم و منابع آبی باید حفظ شوند.

  نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس خاطرنشان کرد: برهمین اساس باید مراکز تحقیقاتی حوزه کشاورزی در رابطه با موضوع کشت دیم جدی تر کار و تحقیق کنند و با آموزش های بیشتر به ترویج این موضوع بپردازند.

  کریمی تصریح کرد: ازجمله مسایلی که لازم است در استان بر آن تاکید شود جایگزینی محصولات با ارزش افزوده بالاتر نسبت به محصولاتی است که ارزش افزوده کمتری دارد، مثلا جایگزینی کلزا به جای گندم در استان می تواند راهگشا باشد، زیرا هم افزایش درآمد کشاورزان را به همراه دارد و هم نیاز اساسی کشور در شرایط فعلی برای تامین دانه های روغنی به شمار می رود.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :اراک اراک