آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۴۷۴۶۸۶ انتشار : ۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۰

  مرمت بنای تاریخی ساختمان استانداری آذربایجان غربی خاتمه یافت

  ارومیه- عملیات مرمت و ساماندهی ساختمان استانداری آذربایجان غربی به اتمام رسید.

  به گزارش ذاکرنیوز، عملیات مرمت و ساماندهی ساختمان کاخ استانداری آذربایجان غربی که از حدود چند ماه پیش از سوی این اداره کل طی تشریفات قانونی و با عقد قرارداد به شرکت پیمانکار خصوصی واگذار شده بود، به اتمام رسید.

  سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: اعتبار هزینه شده برای مرمت این اثر ارزشمند، هفت میلیارد ریال  و از محل اعتبارات استانی بود.

  حسن سپهر فر تصریح کرد: در فاز اول این عملیات مرمتی، نسبت به حذف الحاقات  اجرا و مرمت جداره های داخلی و خارجی اقدام لازم بعمل آمد و در فاز دوم نسبت به ساماندهی محوطه و اجرای دیوار پیرامون بنا با توجه به فرم سنتی آن، اقدام شد.

  وی در خصوص تاریخچه این بنا افزود: زمانی که مقرر شده آذربایجان غربی در دوره پهلوی اول تبدیل به استان شود و ارومیه به عنوان مرکز استان باشد، در محل دروازه یوردشاهی (میدان انقلاب فعلی) که بلدیه، نظمیه و امنیه وجود داشت، عمارت ایالتی برای والی استان ایجاد شده و به همین منظور به سمت باغ دلگشا ساختمانی سه طبقه ساخته می شود.

  سپهرفر اضافه کرد: این ساختمان پشت ساختمان جدید استانداری قرار دارد و مربوط به دهۀ دوم قرن حاضر است که پس از انقلاب بخش هایی به آن اضافه گردیده است که در مرمت های اخیر بخش هایی از آن برچیده شد.

  این عمارت در سه طبقه به مساحت ۴۲۵ متر مربع شامل زیرزمین و دو طبقه است که فضای زیرزمین به عنوان انباری، موتورخانه، آشپزخانه و همچنین سالن غذاخوری از آن استفاده می گردد. از فضای طبقه همکف به عنوان سالن پذیرایی، اطاق های جلسه و اطاق های جانبی و طبقه اول بیشتر به عنوان محل اقامت و استراحت مهمانان ویژه  و همچنین سرویس های بهداشتی استفاده می شود.

  این اثر ازجمله بناهای بیرون گرای دوره پهلوی بوده که از چهار طرف به طور کامل از نور طبیعی بهره  می برد و از دو طرف از جبهه های شرقی و غربی به فضاهای داخلی راه دارد. عمده مصالح به کاربرده شده در این عمارت، آجر، خشت، سنگ و چوب می باشد. پوشش زیرزمین به صورت طاق آهنگ و در طبقات به صورت تخت و تیر چوبی به صورت لمبه کوبی و در آخر با اندود گچی پوشش داده شده است.

  از جمله تزئینات این بنا می توان به تزئینات آجرکاری جداره های بیرونی در بخش های مختلف اشاره کرد.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir