آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۱۵۱۵۳ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰

  تأکید وزاری دفاع ازبکستان و تاجیکستان بر توسعه همکاری‌های نظامی

  وزرای دفاع ازبکستان و تاجیکستان در «تاشکند» برنامه همکاری‌های نظامی را برای سال 2018 میلادی امضا کردند.

  به گزارش ذاکرنیوز در تاشکند، «عبدالسلام عزیزاف» وزیر دفاع ازبکستان با هیئت نظامی تاجیکستان که به سرپرستی سپهبد «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع این کشور وارد «تاشکند» شده دیدار و گفت‌وگو کرد. 

  در این دیدار طرفین چشم انداز گسترش بیش از پیش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های دفاعی، تحکیم روابط متقابلا سودمند در ابعاد نظامی و همچنین تامین امنیت در آسیای مرکزی را بررسی کردند.

  وزیر دفاع ازبکستان در این دیدار به روابط دوستانه 2 کشور اشاره و بر اهمیت دیدار روسای جمهور ازبکستان و تاجیکستان که در ماه مارس سال جاری برگزار شد، تاکید کرد.

  عزیزاف اظهار داشت: پس از سفر رسمی «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان به تاجیکستان در تاریخ صفحه جدیدی باز شد و این رویداد به همکاری‌های آینده جهش تازه‌ای داد.  

  وزیر دفاع ازبکستان همچنین بر اهمیت گسترش بیش از پیش همکاری‌های دوجانبه در زمینه نظامی بین 2 کشور تاکید کرد.

  وزیر دفاع تاجیکستان نیز اظهار داشت نیروهای مسلح ازبکستان قوی ترین و مجهزترین نیروی مسلح در منطقه است.

  در پایان گفت‌وگوها برنامه همکاری‌های نظامی برای سال 2018 میلادی مبنی بر گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل در زمینه نظامی به امضا رسید.

  هیئت نظامی تاجیکستان در چارچوب این سفر همچنین از آکادمی نیروهای مسلح ازبکستان نیز بازدید و با روش آموزش نظامیان آشنا شد.

  هیئت نظامی تاجیکستان امروز از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی «سمرقند» و «بخارا» بازدید می‌کند.  

  مبادلات بازرگانی 2 کشور در سال 2017 میلادی با 20 درصد افزایش نسبت به سال 2016 میلادی در سطح 240 میلیون دلار قرار گرفته است.

  هم اکنون در ازبکستان 24 واحد شرکت از جمله یک شرکت با 100 درصد سرمایه سرمایه گذاران تاجیکستان و در تاجیک نیز 9  شرکت با سرمایه سرمایه گذاران ازبک فعالیت می‌کنند.

  تاجیکستان استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ 6 ژانویه سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 20 اکتبر سال 1992 میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

  انتهای پیام/ح

  منبع : فارس
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir