آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۱۸۲۷۱ انتشار : ۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۰

  نخستین اردوی تخصصی شعر هیئت آفتابگردان ها برگزار شد

  اولین اردوی تخصصی شعر هیئت به همت موسسه شهرستان ادب در اردوگاه شهدای مدافع حرم شهر مشهد و با همکاری آستان قدس رضوی برگزار شد.

  به گزارش ذاکرنیوز، اولین اردوی تخصصی شعر هیئت به همت موسسه شهرستان ادب در اردوگاه شهدای مدافع حرم شهر مشهد و با همکاری آستان قدس رضوی برگزار شد. این اردو با حضور 150 نفر از بانوان و آقایان شاعر عضو دوره آفتابگردان های موسسه شهرستان ادب از نقاط مختلف کشور؛ که به صورت تخصصی در عرصه شعر مرثیه فعالیت دارند برگزار می شود.
  مراسم افتتاحیه نخستین اردوی تخصصی شعر هیئت با حضور شاعران جوان و مسئولین دفتر شعر موسسه شهرستان ادب برگزار ش. در ابتدای این نشست محمدرضا وحیدزاده؛ کارشناس دفتر شعر شهرستان ادب برگزاری این دوره را در ادامه دوره های تکمیلی  آفتابگردانها که پیش از این برگزار شده است دانسته و توضیح داد: با بازبینی دورههای تکمیلی شعر توانستیم به ایده اردوهای تخصصی برسیم. با توجه به نزدیکی ماه محرم، اولین اردوی تخصصی که قرار بر برگزاری آن شد، اردوی تخصصی شعر هیئت بود تا شاعران جوان و خلاق مرثیه سرا، از اساتید و مداحان با تجربه بهره کافی ببرند.
  سپس مدیر دفتر شعر موسسه شهرستان ادب؛ میلاد عرفانپور با اشاره به برنامه های ارائه شده در این اردو، اظهار کرد، این دوره های تخصصی صرفا دوره های تئوریک نیستند و هدف، آزاد شدن ظرفیت سرایش شاعران جوان در حوزههای عملی است.همچنین کلاس های تخصصی در نظر گرفته شده برای آقایان و بانوان به صورت مجزا برگزار می شود و اولین کلاس برای بانوان شاعر در روز اول، کلاس تخصصی موسیقی شعر هیئت با حضور نوحه سرای اهل بیت (ع) اکبر شیخی بود.
  وی در ادامه سرایش نوحه را برای شاعران کلاسیکسرا دارای اهمیت بسیار دانست و گفت: نوحه نسبت به دیگر قالبهای کلاسیک ظرفیت بیشتری برای دیده شدن دارد. حضرت آقا می فرمایند نوحه حرکتی است که خاص شیعه است و خلاف برخی از انواع موسیقیها در جهت ارائه محتواست. در قرآن کریم تاکید شده است که هرجا ظلم و ستم دیدی دادخواهی کن.
  وی سپس با اشاره به اهمیت روضه خواندن حضرت زینب در پاسخ به ابن زیاد افزود: متاسفانه چندین سال است که چگونگی شهادت سیدالشهدا اولویت نوحه های ما شده. در حالی که چرایی شهادت ایشان باید در اولویت ما باشد.امام حسین(ع) در مقابل یزید ایستاد تا همه بدانند یزید فردی سفاک است.
  اکبر شیخی نیز در بخش دیگری از این کلاس آموزشی به شگردهای سرایش شعر نوحه اشاره نمود و تاکید کرد: هنر سرایش شعر نوحه خاص گفتن است و عام شنفتن. نوحهی خوب هرقدر سهل و ممتنع باشد راحتتر به سر زبانها می افتد.
  اکبر شیخی خواندن مقاتل، مباحث امام شناسی و توجه به نیاز جامعه را در یافتن مضامین تازه موثر دانست و گفت: هرکدام از ادعیه ما قدر یک پایان نامه دکترا حرف برای گفتن دارد؟ خوب است دعاها را به این دید نگاه کنیم نه آنکه فقط برای ثواب بخوانیم.
  این شاعر اهل بیت، شعر نوحه را مانند دیگر قالبهای شعری، قالبی مجزا دانست و افزود: به هر یک از بخشهای نوحه تصنیف میگوییم. تصنیف به معنی صنف، صنف شدن است. تصنیف بحر ندارد اما ضرب و آهنگ دارد و قافیه در نوحه به ملودی بستگی دارد.
  وی سپس با اشاره به باور اشتباهی که درباره مفهوم موسیقی وجود دارد گفت: برخی میگویند موسیقی خانه نفاق است. این در حالیست که واژه غنا را نباید با هر نوع موسیقیای یکی دانست.
  اکبر شیخی در پایان این جلسه برای تبیین بهتر ظرایف شعر نوحه به خواندن و اجرای برخی از قطعات پرداخت.
   به گزارش ذاکرنیوز، نخستین کلاس آقایان، «سیره امام رضا(ع)» با حضور حجت الاسلام گنابادی نژاد معاونت محترم فرهنگی،اجتماعی آستان قدس رضوی همراه بود.
  وی  در پیرامون جغرافیای تاثیر گزاری اهل بیت آغاز سخن کرد و گفت: تاثیرگذاری منجر به بلاد اسلامی و شیعیان نیست، بلکه سایر ادیان و دیگر مذهب ها را دربرگرفته است، من جمله ارامنه ساکن ایران و...
  وی پیرامون امام رضا (ع)و گفت و گوی ادیان صحبتی داشت که به سفر مذهبی علما تحت عنوان مباحث دینی به هندوستان در شهر دهلی سال گذشته بود اشاره کرد که بحث حول محور امام رضا (ع) و اهل بیت ، منجر به استقبال اساتید و اهل ادب هندوستان شد که موجب نوشتن مقاله در حوزه رضوی شد که آنها را مشتاق شناخت بیشتر از امام هشتم و اهل بیت کردند.
  حجت الاسلام گنابادی نژاد در ادامه سخنرانی اشاره به طرح «خادم یاری» اشاره کرد و گفت که خادمی امام رضا (ع) فقط محدود به جغرافیای خاصی یا فقط مختص حرم نیست بلکه خادمی امام رضا (ع) را می توان در هر کسوت و جایگاهی و در هر نقطه از جهان داشت.
  خادم یاری دارای ۲۵عنوان است که شعر یکی از آنها بوده و در چند برنامه اخیر آستان برنامه ای تحت عنوان شعر رضوی دعبل برگزار شد که در کنار انجمن های رضوی آستان ،در شهرستانها نیز شروع بکار کرده است.

  وی در باب کلید واژه های شعر رضوی نیز اشاره ای داشتند که جای مبارزه دائمی و خستگی ناپذیر حضرت در کنار سایر کلید واژه های احساسی خالی است .
  کلاس دوم نیز برای آقایان شاعر، میزگرد شعر هیئتی با حضور آقایان  سید مهدی حسینی ، حسن بیاتانی  و جواد حیدری برگزار شد.
  در این جلسه ،شعر هیئت ، معیار شعر هیئت و شاعر هیئتی موضوع اصلی میزگرد بود.
  جواد حیدری در این باب بیاناتی داشت، مسئله مهم اینکه برای ائمه نوشتن مستلزم این است که عصمت واژگان حفظ شود و کاربرد کلمات مشخص باشد و باید متوجه غلط های اعتقادی شد  مثل قیاس کردن و....
  بعد از وی سیدمهدی حسینی افزود که  مباحث فنی شعر،  شعر را به چند بخش تقسیم خواهد کرد. اگر بخواهیم در باب اشعار سخت صحبت کنیم باید گفت شعر کودک به دلیل واژگان محدود، و  شعر طنز به جهت خنده دار بودن و خنداندن مردم که باید طوری نشود که کسی دلخور بشود، گفتن این نوع اشعار سخت است. ترانه نیز، باید دارای زبان مردم فهم باشد و سلیقه مردم را بشناسد و در عین حال خواص هم از آن لذت ببرند و مورد آخر، که گفتن این نوع اشعار نیز سختی هایی دارد، شعر نوحه و هیئت است. در این شعر باید لذت عاطفی و موسیقی و مضمونی حفظ شود .چون بیشتر مخاطبان عوام هستند و شاعری می تواند موفق باشد که موسیقی و ظرافت کلام و زبان را بشناسد و اثرش بایک بار شنیدن تاثیر گذار باشد و حزن در نوحه نباید هیچ وقت فراموش شود.
   
  نخستین روز اردوی تخصصی شعر هیئت بعد از برگزاری چند کلاس تخصصی برای شاعران جوان، به پایان رسید.

  منبع : فارس
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir