آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۱۹۳۳۴ انتشار : ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۳
  بگیر و ببند در ترکیه ادامه دارد

  بازداشت 48 نظامی ترکیه‌ای به بهانه کودتای دو سال قبل

  با وجود اینکه بیش از یک ماه و نیم از لغو وضعیت اضطراری در ترکیه می‌گذرد اما بازهم تعدادی از نظامیان این کشور به بهانه ارتباط با کودتای نافرجام دو سال قبل بازداشت شدند.

  به گزارش ذاکرنیوز، نیروهای امنیتی ترکیه طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۸ نفر را به اتهام ارتباط با عاملان کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ بازداشت کردند.

  به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» این افراد که همگی از نظامیان فعلی و پیشین نیروهای مسلح ترکیه هستند، به دستور دادستانی استان «آنکارا» و به اتهام عضویت در سازمان گولن بازداشت شدند.

  این افراد به داشتن ارتباط نزدیک با واعظان مکتب گولن و همچنین به استفاده از نرم‌افزار «بای‌لاک» - برنامه‌ مورد استفاده عوامل گولن در شب کودتا – متهم شده‌اند. مقامات ترکیه‌ می‌گویند عوامل کودتای سال قبل پس از آنکه گروه‌های ارتباطی آنها در شبکه اجتماعی «واتس‌آپ» لو رفته بود، از نرم‌افزار «بای‌لاک» برای هماهنگی استفاده کردند.

  آنکارا سازمان گولن (واعظ و اپوزسیون آمریکانشین) را تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می‌داند.

  در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

  دولت ترکیه به دستور «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور، ضمن اعمال حالت فوق‌العاده در ترکیه، بیش از۵۰ هزار نفر را بازداشت و حدود ۱۵۰ هزار نفر را از مشاغل دولتی اخراج کرده است. این بازداشت‌ها و اخراج‌ها هنوز هم ادامه دارد. (جزئیات بیشتر)

  درپی این اقدامات آنکارا بود که چندین کشور اروپایی با انتقاد شدید از نقض حقوق بشر و آزادی بیان در ترکیه، توقف روند مذاکرات را برای عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، خواستار شدند. این تصمیم کشورهای اروپایی باعث بروز تنش‌های دیپلماتیک جدید با ترکیه و آغاز جدال لفظی بین سران این کشورها شد.

  منبع : فارس
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir