آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۲۱۷۴۹ انتشار : ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۶
  مجتبی رمضانی:

  بزرگترین درس محرم «هیهات من‌الذله» است/آرزویم بوسیدن دست رهبریست

  مداح اهل‌ بیت(ع) گفت: بزرگترین درس محرم «هیهات من‌الذله» یعنی زیر بار ذلت نرفتن است همیشه سعی کردم چه در زندگی و چه در مباحث اجتماعی و سیاسی و حتی هیأت زیر بار ذلت نروم.

  به گزارش سرویس قرآن  و معارف خبرگزاری ذاکرنیوز؛ مجتبی رمضانی مداح اهل‌بیت(ع) که تقریبا تمام عاشقان اباعبدالله در سراسر ایران با نوایش آشنا هستند و نوحه «شهید گمنام» بر معروفیت او افزوده است.

  خبرنگار خبرگزاری فارس، گفت وگویی تفضیلی با وی انجام داده است که در ادامه می‌خوانید.

   ضمن معرفی اجمالی بفرمایید از چند سالگی پا در مسیر اهل‌بیت گذاشته‌اید و چرا مداحی می‌کنید؟

  محمدمجتبی رمضانی هستم دارای سه فرزند، دو پسر به نام‌های حسن و حسین و یک دختر به نام مائده خانم، پدرم اهل رفسنجان و مادرم اهل شهر مقدس قم است، پدربزرگم نیز از علمای قم بودند و در مجموع در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمدم.

   از آنجا که در خانواده‌ای متدین و مذهبی بزرگ شدم و پدرم نیز مداح اهل ‌بیت(ع) بودند، ازسن هفت سالگی احساس کردم استعداد مداحی را دارم و شروع به خواندن اشعار اهل‌بیت (ع) کردم.

   بزرگترین درس شما از محرم چه بوده است؟

   رمضانی: بزرگترین درس محرم «هیهات من‌الذله» یعنی زیر بار ذلت نرفتن است همیشه سعی کردم چه در زندگی و چه در مباحث اجتماعی و سیاسی و حتی هیأت زیر بار ذلت نروم.

   اولین نوحه‌ای که خواندید چه بود و در کجا آن را خواندید؟

   رمضانی: نوحه حضرت علی‌اکبر بود که آن را در هفت سالگی خواندم« منم علی‌اکبر، شبیه پیغمبر»

   شنیده‌ایم که شما نسبت به شهدا ارادت خاصی دارید این ارادت نشأت‌گرفته از کجاست؟

   رمضانی: پدرم مسؤول پایگاه بسیج و مسؤول یادواره شهدا بودند و در همین خصوص با رزمنده‌ها ارتباط داشتند همه این‌ها سبب ارادت و آشنایی من نسبت به شهدا شد.

   از‌حضورتان بر‌سر مزار شهید‌ حاج‌علی ‌محمدی‌پور بگویید که همواره انجام می‌دهید؟

   رمضانی: اولا که این زیارت‌ها وظیفه‌مان است، ثانیا زمانی که می‌بینم بزرگانی چون حاج قاسم سلیمانی و راویان و رزمندگان دفاع مقدس وقتی گره‌ای در کارشان پیش می‌آید به شهید محمدی‌پور متوسل می‌شوند، بنده نیز هر زمان نیاز به انرژی معنوی داشته باشم به این شهید بزرگوار متوسل می‌شوم.

  علت دیگری که به زیارت شهید می‌روم لطف و محبت مادر شهید محمدی‌پور نسبت به بنده و نیاز شدید حقیر به دعاهای ایشان است.

   توصیه شما به جوانان و نوجوانان در این برهه زمانی چیست؟

   رمضانی: توصیه می‌کنم به تجربیات و نصایح بزرگترها اعتماد کنید و احترام بگذارید، زیرا آن‌ها مسیری را به پایان رساندند که ما ابتدای آن هستیم.

   چرا بیشتر برای شهدا مداحی می‌کنید؟

   رمضانی: زمان صدام به کربلا رفتم در آنجا عزاداری برای امام حسین(ع) ممنوع بود، حالا اگر شهدا نبودند و صدام پیروز می‌شد این قانون منع عزاداری در ایران نیز اجرا می‌شد، شهدا موجب شدند امنیت داشته باشیم و عزت، حتی آن‌ها موجب شدند اجازه عزاداری داشته باشیم و من امروز بتوانم برای اهل‌بیت(ع) مداحی کنم و خواندن از شهدا را وظیفه خود می‌دانم.

   در مورد شکل‌گیری هیأت کربلا ، که جوانان زیادی را جذب کرده است بفرمایید؟

   رمضانی: سعی ما در هیأت کربلا این بوده که به تمام سلیقه‌ها و رده‌های سنی توجه کرده و خوراک فرهنگی و مذهبی داشته باشیم.

   از آنجا که خانم‌ها علاقه به شنیدن روضه دارند از سبک عزاداری هیأت کربلا رضایت دارند.

   برای رده سنی کودکان محیطی را تحت عنوان حسینیه کودکان آماده کردیم تا علاوه بر سرگرمی کودکان، والدین نیز با خیالی آسوده از مراسم استفاده کنند، برای جوانان و نوجوان نیز برنامه سینه‌زنی را داریم.

   سخنرانان هیأت را به گونه‌ای دعوت می‌کنیم که نه خیلی سنگین صحبت کنند که عوام متوجه نشوند نه خیلی سطح پایین که کمکی به ارتقای سطح فکری جامعه نکند، رمز موفقیت هیأت کربلا در جذب مخاطبان احترام‌گذاشتن به سلیقه مردم بوده است.

   هیأت کربلا سند چشم‌انداز 20 ساله دارد که طبق منویات نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری با محوریت روحانیت و فرهنگی‌بودن هیأت پیش می‌رویم و ان شاءالله بتوانیم در آینده تأثیرات بیشتری در جامعه داشته باشیم.

   در مورد مداحی‌تان در حسینیه امام خمینی(ره) بگویید؟

   رمضانی: یک روز ساعت 19 از بیت تماس گرفتند و گفتند آیا می‌توانید فردا صبح برای مداحی به بیت آقا بیایید از آن‌جا که بنده نیز مانند بقیه مداحان همیشه آرزو داشتم که در بیت مقام معظم رهبری مداحی کنم، قبول کرده و با شوق فراوان به سمت تهران حرکت کردم و خدا را شاکرم که به من این توفیق را داد.

   خاطره‌ای از شهدای غواص و تشیع شهدای گمنام در رفسنجان بگویید؟

   رمضانی: سردار ابوالحسنی مسؤول حفظ و نشر آثار دفاع مقدس و ملانوری فرماندار وقت آن زمان در رفسنجان از من خواستند مسؤولیت برگزاری مراسم شهدای غواص را به عهده بگیرم که با حمایت فرمانده سپاه کارمان را آغاز کردیم.

   در ابتدای کار از تمام هیأت‌ها خواستم با برپایی ایستگاه‌های صلواتی و گذاشتن مداحی‌های آقای آهنگران فضای شهر را عوض کنند، در ادامه یک شعار واحد تحت عنوان «رفسنجان را کربلا می‌کنیم» قرار دادیم که سبب شد جمعیتی باورنکردنی برای مراسم استقبال تشریف بیاورند و به قول سردار ابوالحسنی عاشورایی در رفسنجان به پا شد.

   بهترین خاطره این مراسم یک‌دل شدن همه هیأت‌های مذهبی شهر بود.

   نوحه‌های شما از اشعار کدام شاعران و مدیحه‌سراهایی است آیا خودتان هم در این زمینه شعر گویی دارید؟

   رمضانی: برای نوحه‌ها از اشعار شعرای مختلف استفاده می‌کنم، خودم هم شعر می‌گویم اما 80 درصد کارها متعلق به شعراست اسم نمی‌برم زیرا که ممکن است کسی از قلم بیفتد و موجب دلخوری شود.

   در هر استانی دوستانی دارم که در زمینه شعر به من کمک می‌کنند، از همه آنها تشکر می‌کنم.

   نوحه شهید گمنام را اولین بار کجا خواندید؟

   رمضانی: اولین بار در مراسم دو شهید گمنام شهر مس سرچشمه رفسنجان خواندم اما آن مداحی که در فضای مجازی با کیفیت بالاتری قرار گرفت متعلق به مداحی بنده در شهرستان ساری بود که به لطف خدا مورد توجه مردم قرار گرفت.

   آیا به غیر از رفسنجان در سایر شهرهای کشور نیز نوحه‌خوانی دارید؟

   رمضانی: بله بنده در همه استان‌ها و شهرستان‌ها از شمال و جنوب و شرق و غرب توفیق خدمت داشته‌ام و همیشه هم در سفر هستم.

   چه آرزویی دارید؟

   رمضانی: فرج امام زمان(عج) و آرامش مردم و اقتدار اسلام و مسلمین و عاقبت بخیری برای خودم و بقیه آرزوی بعدی هم مداحی در محضر مقام معظم رهبری و بوسیدن دست ایشان است.

   

   

   

  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir