آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۴۳۹۴۷ انتشار : ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۱

  دومین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف گلستان افتتاح شد

  دومین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف استان گلستان با حضور رئیس مرکز ملی فرش و جمعی از بافندگان فرش دستباف در تالار فخرالدین اسعدگرگانی افتتاح شد.
  - اخبار استانها -

  به گزارش ذاکرنیوز از گرگان، حسینقلی قوانلو عصر امروز در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف و دومین جشنواره گره زرین، با بیان اینکه استان گلستان از نظر تولید فرش دستباف دارای نام و نشان جهانی است، اظهارداشت: هنر صنعت فرش به دلیل ویژگی‌های درون‌گرایی، برون‌زایی، مردمی بودن و دانش‌بنیانی از مصادیق اصلی اقتصاد مقاومتی است.

  وی با بیان اینکه یکی از ضعف ‌های فرش دستباف عدم استفاده از دانش روز است، گفت: دانش محور کردن فعالیت‌ها در این حوزه زمینه‌ رونق تولید هنر صنعت فرش را فراهم خواهد کرد. این بخش می‌تواند علاوه بر اثرات اقتصادی، سبب اشتغال افراد به ویژه بانوان شود.

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد: در گلستان حدود 60 هزار نفر در حوزه فرش دستباف فعال هستند که حدود 38 هزار نفر از آنان آموزش‌ دیده و کارت قالی‌بافی دریافت کرده‌اند.

  خوزستان| کارگاه آموزش قالی‌بافی با هدف توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در اندیمشک راه‌اندازی شد11 میلیارد تومان طرح‌ گلیم‌بافی و قالی‌بافی در کمیته اشتغال کهگیلویه و بویراحمد تصویب شدصنعت قالی‌بافی در همدان فرصتی مناسب برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی است

  وی با بیان اینکه فقط 6 هزار نفر از بافندگان فرش دستباف در استان از بیمه تأمین اجتماعی برخوردار شده‌اند، افزود: امیدواریم دولت در بودجه سنواتی سال آینده اعتبار خوبی برای بیمه بافندگان در نظر بگیرد و یارانه‌ای هرچند حداقلی پیش‌بینی کند.

  علی‌محمد چوپانی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان با اشاره به افزایش 54 درصدی تولید فرش دستباف در استان گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از 82 هزار مترمربع فرش دستباف در استان تولید شده که از صادرات بخشی از آن، یک میلیون و 300 هزار دلار درآمد ارزی نصیب استان شده است.

  وی درباره مشکلات بافندگان فرش دستباف در استان بیان کرد: حدود 250 شرکت تعاونی در استان داریم که اغلب زیان‌ده هستند و باید برای سازماندهی آنها راهکاری پیدا کرد. افزون براین انتظار می‌رود دولت، بافت فرش را به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور تعیین و نسبت به پرداخت یارانه بیمه بافندگان اقدام کند.

  چوپانی ادامه داد: افزایش 3 برابری قیمت مواداولیه برای بافت فرش موضوع دیگری است که دولت می‌تواند با تأمین سرمایه در گردش در قالب تسهیلات ارزان قیمت به تولیدکنندگان کمک کند.

  زلیخا عادلی از بانوان کارآفرین و مسئول خوشه فرش دستباف استان نیز در این مراسم به ظرفیت‌های موجود در گلستان اشاره و پیشنهاد راه‌اندازی کافه فرش و شهرک فرش در برخی از مناطق استان را ارائه کرد. 

  وی همچنین از مسئولان خواست باتوجه به خاستگاه فرش ترکمن در بخش‌هایی از استان گلستان، موزه فرش دستباف را در شهرهای بندرترکمن و گنبدکاووس راه‌اندازی کنند.

  در این مراسم از نفرات برگزیده دومین جشنواره گره زرین استان گلستان در بخش‌های بافت فرش ترکمن، تابلو فرش، فارسی‌باف، طراحی، مرمت و رنگرزی تقدیر شد. در بخش فرش دستباف ترکمن زبیده نازی، نازبی‌بی زبرجدی، صفورا قرنجیک، نوربی‌بی بازیار و آمنه یلمه به عنوان‌های برتر دست پیدا کردند. همچنین در بخش تابلو فرش اشرف زارعیان و فرشته رشمی براهویی به عنوان افراد برتر انتخاب شدند. در بخش فارسی‌باف نیز سمانه مسعودی و طاهره براهویی مقام‌های برتر را کسب کردند. بهزاد حسن‌پور در بخش طراحی، عبدالعزیز قره‌قولپاقی در بخش رنگرزی و غلامرضا احمدی در بخش مرمت مورد تقدیر قرار گرفتند. 

  پس از این مراسم دومین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف استان در محوطه نمایشگاهی تالار فخرالدین اسعدگرگانی نیز با حضور مسئولان و بافندگان فرش افتتاح شد.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :گلستان گلستان