آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۴۸۲۸۹ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۰

  گردش مالی 60 هزار میلیارد تومانی دو شرکت تعاونی البرز ایرانیان و ولیعصر

  رئیس شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی گردش مالی 2 شرکت تعاونی البرز‌ ایران و ولیعصر را از سال 91 تا 96، 60 هزار میلیارد تومان عنوان کرد.
  - اخبار اجتماعی -

  به گزارش ذاکرنیوز، قاضی صلواتی در ابتدای نخستین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکتهای تعاونی البرز ایران، ولیعصر، فردوسی و آرمان که در شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی در حال برگزاری است اظهار کرد: این پرونده دارای 553 جلد است و کل سرمایه‌گذاران تعاونیها 91 هزار نفر است.

  رئیس شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی شکات این پرونده را 6036 نفر عنوان کرد و گفت: از تیرماه سال 91 تا آذرماه سال 96 گردش مالی شرکت تعاونی البرز ایرانیان 43 هزار میلیارد و از اردیبهشت 94 تا اسفند 96 گردش مالی شرکت تعاونی ولیعصر 17 هزار میلیارد بوده است.

  صلواتی تعهد باقیمانده البرز ایرانیان را 1400 میلیارد تومان و شرکت تعاونی ولیعصر را 259 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بانک مرکزی از طریق بانک تجارت و کشاورزی 700 میلیارد خط اعتباری ایجاد کرد که 630 میلیارد توسط بانک تجارت پرداخت و 16 هزار و 200 نفر از سپرده‌گذاران البرز ایرانیان تسویه شدند. همچنین 135 میلیارد تومان در ارتباط با شرکت تعاونی ولیعصر از طریق بانک کشاورزی به سپرده‌گذاران پرداخت و 15 هزار نفر تسویه شدند.

  در ادامه با دستور رئیس دادگاه نماینده دادستان برای قرائت کیفرخواست در جایگاه قرار گرفت و گفت: متهم ردیف اول امیرحسین آزاد متولد 1366 فرزند علیمحمد و بازداشت از تاریخ 16 اسفند سال 95 است همچنین متهم ردیف دوم حسن قریانی فرزند حسین متولد 1354 بازداشت از تاریخ 28 خرداد سال 96 و متهم ردیف سوم مهدی بهرامی حسن‌آبادی متولد 1359 و بازداشت از تاریخ 27 خرداد 97 به لحاظ عجز از تودیع وثیقه است.

  نماینده دادستان اتهام متهمان ردیف اول و دوم را اخلال در نظام اقتصادی با علم به موثر بودن اقدماتشان و افسادفی‌الارض گفت: متهم ردیف سوم به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به علم موثر بودن اقدامات در اقتصاد کشور متهم است.

  وی توضیح داد: شرکت تعاونی البرز ایرانیان به عنوان شرکت امیرالمومنین علی در سال 1378 به ثبت رسید و طبق آگهی شرکت سرمایه آن 7 میلیون و 500 هزار ریال بوده است

  وی موضوع شرکت تعاونی البرز ایرانیان در ابتدای تاسیس افتتاح حساب مجزا برای اعضا را، پرداخت وام به اعضا و تحصیل وام عنوان کرد و گفت: حسب آگهی ثبت، به تاریخ 18 مرداد 1389 اساسنامه شرکت مذکور تغییر و نام آن به شرکت تعاونی البرز تغییر یافت و حسب آگهی ثبت تعزیرات مورخ 14 شهریور سال 1389 حوزه فعالیت این شرکت از استان گیلان به سراسر کشور گسترش یافت.

  نماینده دادستان همچنین به نحوه تشکیل تعاونی ولیعصر اشاره کرد و گفت: تعاونی ولیعصر در سال 1388 تاسیس و در سال 1392 به دلیل تخلفات و برداشتهای غیرقانونی مدیرعامل وقت آن به میزان دو میلیارد تعطیل شد و پس از سال 1392 با هدایت و حمایت متهم حسین قریانی و با هیئت مدیره خانوادگی راه‌اندازی شد و نسبت به گسترش فعالیت در شهرستانهای رباط کریم و بهارستان اقدام کرد.

  به گفته نماینده دادستان مرکز اصلی شرکت تعاونی روستایی ولیعصر در روستای میمنت‌آباد رباط‌کریم و سرمایه اولیه آن 6 میلیون ریال بوده است.

  وی گفت: امیرحسین آزاد متهم ردیف اول پرونده قبل از فعالیت در تعاونی ولیعصر ایرانیان یک شرکت کامپیوتری سخت‌افزار داشته و به کار خرید و فروش تلفن مشغول بوده است و در سن 24 سالگی وارد تعاونی البرز شده است.حسب اظهارات متهم، اموال او شامل 2 خودرو، دو آپارتمان در تهران و ایلام، سهام دو شرکت و وجه نقد است.

  نماینده دادستان در ادامه درباره حسن قریانی متهم دیگر پرونده توضیح داد: طبق اظهارات متهم، تا سال 1380 به کار حسابرسی برای سازمان حسابرسی مشغول بوده و پس از آن در وزارت تعاون استخدام شده و از سال 80 تا 85 مدیر صندوق تعاونی مشهد، معاون صندوق تعاونی خراسان، مدیر صندوق تعاونی خراسان بوده است.

  وی ادامه داد: حسن قریانی اولین مدیر بانک توسعه تعاون در استان خراسان رضوی بوده و پس از آن مدیر امور شعب کل کشور این بانک شده است و حسب اظهارات متهم ملک و املاکی در تربت حیدریه دارد.

  وی درباره مهدی بهرامی حسن‌آبادی متهم ردیف سوم گفت: این فرد با هماهنگی حسن قریانی مدیریت تعاونی نشان البرز را می‌گیرد و قریانی با برنامه‌ریزی از پیش طراحی شده و به خاطر موقعیت شغلی پدر امیرحسین آزاد با این متهم ارتباط می‌گیرد.

  نماینده دادستان ادامه داد: حسن قریانی گفته اولین بار در مراجعه به ایلام در سال 89 به منظور راه‌اندازی بانک توسعه و تعاون در این استان با امیرحسین آزاد آشنا شده و به خاطر اینکه او شرکت کامپیوتری داشته چندبار سراغ او رفته تا برای تجهیز بانک از او کمک بگیرد.

  وی ادامه داد: متهم امیرحسین آزاد اظهارات قریانی را رد کرده و گفته است او دروغ می‌گوید زیرا در سال 89 شرکت کامپیوتری نداشتم و اصلا در ایلام زندگی نمی‌کردم.

  آغاز محاکمه 4 متهم پرونده تعاونی‌های اعتبار البرز ایرانیان و ولیعصر

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :البرز البرز ایلام