آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۵۷۳۹۲ انتشار : ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۰۸

  نیر سرزمین تاریخ و طبیعت

  خبرگزاری فارس ـ اردبیل؛ سرویس اجتماعی: انتخاب مقصد برای سفر اولین قدمی است که می‌تواند کل مسافرت شما و حتی خاطراتتان را تحت تاثیر قرار دهد. سفرهایی که امروز مسافرانش مکان‌هایی را انتخاب می‌کنند که آب و هوایی دلپذیر، طبیعتی بی‌نظیر، تاریخی کهن و سفر به آنجا با هزینه‌ای کم و البته تجربه‌ای ارزشمند انجام شود.

  پیدا کردن مکانی برای مسافرت که همه این مولفه‌ها را یکجا داشته باشد شاید کار سختی باشد. اما امروز ما یکی از این شهرهایی را که بیشتر مولفه‌های لازم برای یک سفر خاطره‌انگیز را داشته باشد برای شما معرفی می‌کنیم.

  مقصد سفر شهرستان نیر در ۲۵ کیلومتری اردبیل و دروازه ورودی استان اردبیل از سمت آذربایجان‌شرقی، با هوایی دلنشین که نظر هر رهگذر را به خود جلب می‌کند.

   

  تفرجگاه  بولاغلار

  یکی از دلایل انتخاب شهرستان نیر به عنوان مقصد سفر توسط گردشگران وجود منطقه گردشگری بولاغلار است. تفرجگاه «بولاغلار» همان مجموعه از چشمه‌سارهای جوشان، در یک منطقه وسیع که آب تمام چشمه‌ها در مسیر کوتاهی به یکدیگر پیوسته و وجود مناظر طبیعی و فضای سبز و بکر، رویش پوشش گیاهی خاص اطراف چشمه‌ها و ایجاد برخی از زیر ساخت‌ها و امکانات گردشگری در سال‌های اخیر و نزدیکی به اردبیل و شهر توریستی سرعین، این تفرجگاه را به یک مکان مهم گردشگری در استان اردبیل تبدیل کرده‌ است.

   

  غذاهای محلی

  شهرستان نیر امروز با آش‌هایش شهرت یافته و به همین دلیل هرساله در این شهر جشنواره آش برگزار می‌شود.

   

  آبگرم‌های نیر

  وجود آبگرم‌های معدنی نظیر قینرچه، بورجلو، سقزچی، ولی عصر و قره شیران که درجه حرارت بعضی از آنها تا 56 درجه سانتیگراد نیز ثبت شده است و جهت درمان امراض پوستی، جلدی و اعصاب مفید تشخیص داده شده است یکی دیگر از دلایل جذب گردشگر برای این شهرستان به حساب می‌آید.

   


  سوغاتی‌ها
  هر شهر سوغاتی مخصوص خود را دارد ، و نیر سوغاتی منحثر به فرد که شهرت جهانی دارد.
  شهری که در دامنه سبلان باشد یقینا عسل سبلانش شهرت جهانی دارد.

   رودخانه های همیشه جاری موجب شده بهترین ماهی قزل آلای منحصربفرد قرمزکشور بطور طبیعی در رودخانه نیر پرورش یابد که ماهی نیز امروز جزو سوغاتی های مسافران در نیر به حساب می آید.

   ساوالان که نعمات وبرکات الهی دراین کوه و چشمه سارهای بی نظیرش همراه با رستنی های بسیار زیبا وحیوانات وپرندگان قابل شکار چون قوچ ،‌ میش ،‌کل بز ،‌کبک و.. امروز طبیعتی در نیر ساخته اند که آدمی از تماشای آن حیرت زده میشود.

   

  آثار تاریخی

  از جمله  آثار تاریخی موجود در شهرستان نیر می‌توان به؛ 
  تپه قالا بویون، کاروان‌سرای شاه عباسی، قلعه بویینی یوغون، قیرمیزی کورپی و سنگ افراشته‌های تاریخی میمند، فرهاد کهلی، آیی قالاسی، دهکده صخره‌ای گلستان، قبرستان قره شیران، استخر و دژ بوینی یوغون اشاره کرد.

   

  به‌راحتی می‌شود با رعایت نکاتی ساده مقاصدی خوب و مناسب را برای سفر انتخاب کرد. کافیست کمی دقت کنیم و کلیشه‌های معمول را از بین ببریم. اگر کمی وقت صرف کنیم مقاصد زیبا و تازه‌ی زیادی هستند که می‌توانند تجربیات تازه‌ای را برای ما ایجاد کنند.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :اردبیل اردبیل