آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۵۹۶۱۲ انتشار : ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۱
  فعالیت‌های قرارگاه حاج احمد متوسلیان در مناطق سیل‌زده تشریح شد

  ساخت خانه‌هایی در «آق‌قلا» طی ۲۰ روز/ پاکسازی منازل «معمولان» مأموریت اصلی

  محمدحسین طبرستانی راد مسئول ستاد مردمی پیاده‌روی اربعین حسینی در استان مازندران در گفتگو با خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس در تشریح فعالیت‌های قرارگاه حاج احمد متوسلیان در امر کمک‌رسانی به مردم آسیب‌دیده در بلایای طبیعی اظهار داشت: این قرارگاه از اربعین سال ۹۶ آغاز به کار کرد که بلافاصله پس از ایام اربعین، زلزله سرپل ذهاب به وقوع پیوست که سردار سعید قاسمی بلافاصله از کربلا برای خدمت‌رسانی راهی این منطقه شد.

  وی با اشاره به اینکه این قرارگاه متشکل از افراد هیأتی و انقلابی است، تصریح کرد: اعضای این قرارگاه بلافاصله پس از خدمت‌رسانی در اربعین حسینی با ظرفیت موجود همان موکب‌ها، به خدمت‌رسانی در مناطق زلزله‌زده سرپل ذهاب پرداختند.

  طبرستانی راد اضافه کرد: با توجه به ظرفیت و همچنین خستگی نیروها بنا بود که خدمت‌رسانی محدودی صورت گیرد و نیروها بازگردند اما حضور در منطقه و مشاهده شرایط مردم موجب شد که نیروها حضور همه‌جانبه‌ای در منطقه داشته باشند و مدت زیادی حضور یابند و این مهم بهانه‌ای برای راه‌اندازی قرارگاه مردمی و مهندسی حاج احمد متوسلیان شد که بعد از خدمت‌رسانی اولیه، ظرفیت این قرارگاه به سمت ساخت منازل مسکونی برای زلزله‌زدگان رفت.

  جانشین قرارگاه حاج احمد متوسلیان گفت: این قرارگاه با کمک خیرین، منازل مسکونی ۱۰۰ متری را برای زلزله‌زدگان احداث کرد که اولین منزل ساخته‌شده این قرارگاه در دی‌ماه تحویل شد و پس‌از آن نیز چندین منزل مسکونی، مسجد و پارک برای زلزله‌زدگان این مناطق احداث شد و در این راستا، هیات فاطمه الزهرا (س) نیز به فعالیت پرداخت.

  وی با اشاره به اینکه با توجه به وقوع سیل در شهرهای کشور، از همان روزهای نخست قرارگاه حاج احمد متوسلیان برای کمک‌رسانی عازم مناطق مختلف شد، افزود: در ابتدای امر این قرارگاه، در منطقه سیمرغ مستقر شد که در گام اول ۱۵ هزار قرص نان گرم میان مردم توزیع شد و تلاش‌ها برای تخلیه منازل آغاز شد و بیل، چکمه، نان داغ و لجن کش برای این امر فراهم شد.

  طبرستانی راد ادامه داد: یک تیم ۳۰ نفره با محوریت هیأت فاطمه زهرا (س) با حمایت مجموعه قرارگاه از روزهای وقوع سیل در منطقه سیمرغ مستقر شد و تاکنون ۳۲ خانه را پاکسازی کرده و تحویل خانواده‌ها داده است.

  جانشین قرارگاه حاج احمد متوسلیان با اشاره به اینکه یک تیم نیز در منطقه آق‌قلا مستقر شده است، تصریح کرد: این تیم با همکاری هیأت‌های کشور از روزهای نخست مستقر شد و با امکاناتی از قبیل قایق و همچنین برپا کردن آشپزخانه‌های هیأت‌ها به‌منظور طبخ و  توزیع غذای گرم میان مردم، مشغول به فعالیت شد.

  وی بابیان اینکه در شهرستان بهشهر آشپزخانه‌هایی توسط هیأت‌ها برای طبخ غذا فراهم شد، افزود: روزانه مواد شوینده، مواد بهداشتی، علاءالدین، بخاری، کنسرو و ... توسط این تیم میان مردم آسیب‌دیده توزیع می‌شود.

  طبرستانی راد بابیان اینکه تیم‌های خدمت‌رسانی این قرارگاه، دو روز پس از وقوع سیل در منطقه سیمرغ و آق‌قلا مستقر شده است، تصریح کرد: از روز جمعه ۱۶ فروردین‌ماه تیمی از این قرارگاه در منطقه معمولان مستقر شده و در دانشگاه آزاد اسلامی خرم‌آباد نیز بستر لازم را برای طبخ غذا فراهم کرده‌ایم که روزانه ۲ هزار پرس غذای گرم طبخ می‌شود تا در مناطق سیل‌زده توزیع شود.

  مسئول ستاد مردمی پیاده‌روی اربعین حسینی در استان مازندران بابیان اینکه به جهت ایجاد انسجام در امر خدمت‌رسانی، مأموریت پاکسازی منازل به این قرارگاه واگذارشده است، گفت: با راه‌اندازی طرح «میاندار خدمت» پشتیبانی‌های لازم نیز از سوی هیأت‌های کشور از فعالیت‌ها در حال شکل‌گیری است.

  وی بابیان اینکه تیم‌های این قرارگاه هم‌اکنون در ۴ نقطه سیمرغ، آق‌قلا، معمولان و خرم‌آباد مستقرشده‌اند، افزود: یکی دیگر از فعالیت‌های این قرارگاه، انتقال کمک‌های جمع‌آوری‌شده مردمان شهرهای مختلف به مناطق آسیب‌دیده است به‌طور مثال اگر در مجموعه شهر تهران کمک‌هایی برای مردم مناطق سیل‌زده جمع‌آوری شود، این قرارگاه مأموریت انتقال آن به مناطق را انجام خواهد داد.

  طبرستانی راد با بیان اینکه برای اولین بار اعضای جبهه فرهنگی انقلاب در قالب قرارگاه حاج احمد متوسلیان در امر فنی و مهندسی وارد شده‌اند، تصریح کرد: گروه‌های جهادی در برنامه‌های مختلف در امور عمرانی مانند ساخت منازل کوچک، مدرسه و سرویس‌های بهداشتی فعالیت کردند اما قرارگاه حاج احمد متوسلیان برای اولین بار مجموعه‌ای از مهندسین انقلابی را دورهم جمع کرده است تا خدمت‌رسانی به‌صورت علمی را انجام دهند.

  جانشین قرارگاه حاج احمد متوسلیان گفت: این قرارگاه امروز با کمک مهندسین خود در منطقه سرپل ذهاب با کمترین هزینه تمام‌شده، در بازه زمانی ۲۰ روزه منزل مسکونی احداث می‌کند که این منازل کاملاً مقاوم و برخوردار از استانداردهای لازم است.

  وی با اشاره به اینکه این قرارگاه همزمان با تمام تلاش‌ها در مناطق سیل‌زده، طی روزهای آتی یک مدرسه در زاهدان تأسیس خواهد کرد، افزود: این مدرسه با کمک نیروهای جبهه فرهنگی زاهدان احداث می‌شود و همچنین ۱۱۰۰ سبد کالا در زاهدان، سرپل ذهاب و مازندران احداث کرده است.

  طبرستانی راد گفت: قرارگاه مردمی حاج احمد متوسلیان از دو هیات فاطمه الزهرا (س) بابل و ستاد مردمی پیاده‌روی اربعین حسینی در استان مازندران تشکیل شده است که با محوریت حاج سعید قاسمی مشغول به فعالیت است و تاکنون نیز ۱۵ هیأت مختلف کشور تأمین نیروی انسانی، لجستیک و امکانات را برعهده دارند.

  طبرستانی‌راد با اشاره به اینکه خادمان هیأت یا فاطمه الزهرا (س) زیرمجموعه قرارگاه جهادی مهندسی حاج احمد متوسلیان از روزهای نخست وقوع سیل امدادرسانی به سیل‌زدگان را در شهرستان‌های سیمرغ و آق‌قلا دنبال کردند، اظهار کرد: خادمان این هیأت باروحیه انقلابی خود و مشارکت مردم بابل توانستند ۱۵ هزار نان لواش، سه کامیون آب‌معدنی به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون ریال و سه دستگاه لج‌کش را تهیه کنند.

  عضو هیأت امنای هیأت یا فاطمه‌الزهرا (س)  از پاکسازی کامل و آماده‌سازی بیش از ۱۰ خانه برای سیل‌زدگان یادکرد و افزود: در حد توان خود برنج، چای، موکب، پتو و دیگر اقلام اولویت‌دار موردنیاز را برای خانواده‌های سیل‌زده تأمین کردیم.

  وی به توزیع ۱۱۰ میلیون ریال کمک‌هزینه نقدی در میان خانواده‌های سیل‌زده اشاره کرد و گفت: ۳۰ خانواده از کمک‌های ۲۰۰ هزارتومانی، پنج خانواده از کمک‌های ۸۰۰ هزارتومانی و یک خانواده نیز از کمک یک‌میلیون تومانی هیأت بهره‌مند شدند.

  طبرستانی‌راد خاطرنشان کرد: تاکنون جهیزیه یک زوج نیازمند که براثر سیل از بین رفته بود را تأمین کرده و تهیه سه جهیزیه دیگر برای سادات را در روزهای آینده دنبال خواهیم کرد.

  عضو هیأت امنای هیأت یا فاطمه‌الزهرا (س)  گفت: اکنون روزانه ۳۲۰ نفر از نیروهای جهادی این قرارگاه در سرپل ذهاب و ۲۱۰  نفر نیز به‌صورت میانگین روزانه در سیمرغ و آق‌قلا حضور می‌یابند. 

  وی از تهیه ۲۳۰ بسته سبد کالای غذایی برای سیل‌زدگان به همت قرارگاه حاج احمد متوسلیان یادکرد و گفت: تأمین دستگاه پمپ لج‌کش، چادرها، موکت و پتو موردنیاز را برای سیل‌زدگان به‌صورت ویژه در این قرارگاه دنبال کرده‌ایم.

  طبرستانی‌ راد یادآور شد: لایروبی در شهرستان سیمرغ به‌صورت کامل انجام‌شده است اما بیش از ۱۰۰ منزل از ۴۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب‌شده‌اند که برای رفع مشکل مردم به‌صورت کامل، عملیات بازسازی این منازل باید دنبال شود.

  جانشین قرارگاه حاج احمد متوسلیان در پایان خاطرنشان کرد: خردادماه امسال بنا داریم ساختار عمومی این قرارگاه را رونمایی کنیم تا بتوانیم در عرصه‌های مختلف خدمت‌رسانی داشته باشیم.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir