آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۶۱۲۶۹ انتشار : ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۱

  آیین سالگرد شهادت سید مرتضی آوینی برگزار شد+عکس

  آیین بیست‌وششمین سالگرد شهادت سید شهیدان اهل قلم، شهید مرتضی آوینی عصر امروز در بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.
  - اخبار فرهنگی -

  به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آیین بیست و ششمین سالگرد شهادت سید شهیدان اهل قلم، شهید مرتضی آوینی عصر امروز با حضور چهره‌های مختلف فرهنگی و هنری کشور نظیر: سید عباس میرهاشمی، سید مسعود شجاعی طباطبایی، انسیه شاه‌حسینی، مجید رجبی معمار، سید محمد نادری، سلیم غفوری، امیرعلی جوادیان، محمد حسین حیدری و... در بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.

  در آغاز این مراسم سید محمد نادری مسئول بنیاد فرهنگی روایت فتح ضمن گرامیداشت یاد و نام شهدا و تبریک اعیاد شعبانیه گفت: شهید آوینی هنرمندی بود که با قلم و نگاهش پای در میدان مبارزه گذاشت. او هنر را در جایگاه اصلی خود نشاند، هنری که طبق فرموده امام راحل(ره) صیقل‌دهنده اسلام ناب محمدی(ص)،‌ اسلام ائمه هدی(ع)، اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان و اسلام تازیانه‌خوردگان بود، بدین معنا، او با عملکرد خود هنر زیبا و پاک را نمایان کرد.

  در ادامه این نشست سردار علیزاده یکی از دوستان و همرزمان شهید مرتضی آوینی و شهید سعید یزدان‌پرست گفت: لازم است در آغاز نکته‌ای را درباره شهید آوینی بگویم؛ مقام معظم رهبری که بزرگترین ادیب، عالم دینی و سیاستمدار عصر ما هستند، در وصف سید مرتضی می‌فرمایند؛ "او سید شهیدان اهل قلم است". فکر می‌کنم ما عمدتاً شهید آوینی را به‌سبب فعالیت‌های تصویربرداری او می‌شناسیم، اما حضرت آقا ایشان را سید شهیدان اهل قلم نامیدند، چراکه هنگامی که مقام معظم رهبری بحث تهاجم فرهنگی را مطرح کردند، کسی از آن درکی نداشت و این مقاله‌های سید شهیدان اهل قلم بود که این مفهوم را شرح و بسط داد. فکر می‌کنم اکنون بیش از همیشه باید به وجه نویسنده بودن شخصیت شهید آوینی بپردازیم.

  وی در ادامه به ذکر خصوصیات شهید سعید یزدان‌پرست پرداخت و گفت: شهید یزدان‌پرست انسانی بسیار بااخلاص بود. من هر زمان که کم می‌آوردم به سعید پناه می‌بردم و از او انرژی می‌گرفتم. سعید شخصیتی بود که هرگز اهل تکبر نبود و همه او را دوست داشتند. او اهل تهجّد بود و بسیار مطالعه می‌کرد. من یقین دارم که مراحلی از عرفان عملی را نیز طی کرده بود، در عین حال که بسیار شجاع و نترس بود، روح بسیار لطیفی داشت، با وجود این، می‌توانم بگویم ویژگی برجسته این شهید حجب و حیا بود. من آرزو به دل ماندم که یک‌بار در صف نماز جماعت او جلو بایستد و ما به او اقتدا کنیم.

  وی افزود: خاطرم هست اواخر سال 66 بود که شهید یزدان‌پرست به من گفت که می‌خواهد به دانشگاه برود. او از همان سال‌ها افق روشنی را در ذهن داشت و سودای پرداختن به ایده معماری اسلامی را در ذهن می‌پروراند و قصد داشت پروژه‌‌ای را در راستای غنای بحث معماری اسلامی دنبال کند که در همین اثنا به مقام رفیع شهادت نائل آمد.

  در بخش دیگری از این مراسم به تجلیل از 6 هنرمند برجسته انقلاب اسلامی پرداخته شد، که در این راستا از زحمات و تلاش‌های بهرام محمدی‌فر عکاس باسابقه دفاع مقدس، پرویز رمضانی صدا بردار با سابقه مجموعه روایت فتح، حسین مسافرآستانه نویسنده و کارگردان با سابقه تئاتر، محمدعلی باشه‌آهنگر نویسنده و کارگردان سینما، محمدرضا ابوالحسنی نویسنده و مستندساز و همچنین سیدمسعود شجاعی طباطبایی کاریکاتوریست و گرافیست سرشناس کشور تجلیل و قدردانی شد.

  در ادامه این مراسم از کتاب «عکاسان جنگ» نوشته محمدحسین حیدری عکاس باسابقه سالهای دفاع مقدس رونمایی شد.

  حیدری درباره کتاب عکاسان جنگ گفت: آخرین روزهای سال 63، درست 26 اسفند 63 بود که من و غلامرضا به اتفاق راه افتادیم تا از توپخانه عکاسی کنیم. آن شب فقط یک شلیک انجام شد، شب بسیار سختی را گذراندیم و صبح زود برای این که بتوانیم خود را به منطقه برسانیم، از مسیر حورالهویزه به پَد قایق‌ها رفتیم. هنگامی که به آنجا رسیدیم با یک بیمارستان صحرایی مواجه شدیم، من از این بیمارستان چند فریم عکس گرفتم و سپس از بچه‌ها جدا شدم. حسین و عبدالمناف دو دوست دیگرم بودند که در منطقه حضور داشتند. ناگهان دیدم که غلامرضا مورد اصابت ترکش قرار گرفت و به فاصله 30 تا 40 ثانیه بعد به شهادت رسید. در یک لحظه یاد خاطراتم با این رزمنده شهید افتادم و عکسی که دو روز قبل از او گرفته بودم.

  وی ادامه داد: پس از خداحافظی با شهید غلامرضا به سمت منطقه رفتم و به واسطه یک آمبولانس که به غنیمت گرفته بودیم مقداری از مسیر را طی کردیم اما در ادامه آمبولانس مورد اصابت گلوله‌های دشمن قرار گرفت و چرخ‌های آن پنجر شد و من مجبور شدم ادامه مسیر را پیاده طی کنم در ادامه به منطقه روته رسیدم. وقتی به آنجا رسیدم دیدم که خط آرام است و تعداد زیادی مجروح و شهید داریم که هیچ وسیله‌ای برای برگشت آنها نیست. چند لحظه‌ای در آنجا ایستادم و با خود فکر کردم چرا این مسیر را به اینجا آمدم، چون چیزی نبود که بخواهم از آن عکس بگیرم، اما این  آرامش پیش از طوفان بود و در چند لحظه بعد ناگهان صدای انفجاری را شنیدم. خود را به لبه خاکریز رساندم و دیدم ستونی از تانک‌های بعثی در حال پیشروی به سمت ما هستند و نیروهای پیاده سوار نیز به دنبال آنها می‌آیند. رو به بچه‌ها فریاد زدم که برخیزید، تانک هایشان در یک قدمی ما هستند. بیشتر بچه‌ها مجروح و شهید شده بودند. اولین تانک که از خاکریز ما عبور کرد، یکی از رزمندگان جوانمردمان با نارنجک تانک را منفجر کرد و پس از این اتفاق بچه‌ها از جایشان بلند شده و با شجاعت مثال‌زدنی اقدام به تیراندازی به سمت نیروهای دشمن کردند و توانستند پاتک دشمن را به عقب برانند.

  حیدری در ادامه گفت: این روایت تنها روایت یک روز از 1056 روزی بود که من در منطقه حضور داشتم. هنگامی که تاریخ حماسی کشور را ورق می‌زنیم، می‌بینیم که چقدر برگ‌های ناخوانده در این دفتر عظیم و با شکوه جود دارد، من با ثانیه ثانیه این عکس‌ها زندگی کردم و اکنون خدا را شاکرم که تدارک این کتاب مجموعه عکس به همت اعضای انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس رقم خورده است. امیدوارم شرایط به گونه‌ای فراهم شود که ما بتوانیم دیگر عکس‌های این گنجینه تصویری بزرگ سال‌های دفاع مقدس را گویا کنیم و این مسیر را ادامه دهیم.

  در پایان این نشست وحید یامین‌پور درباره شهید آوینی گفت: آنچه شهید آوینی در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 در مقالات مجله سوره نسبت به آن تاکید داشت این بود که ما اکنون با یک نظام ارزشی مهاجم مواجه هستیم، اما در آن زمان بسیاری متوجه این حرف نشدند. شهید آوینی در یادداشت هوشمندانه‌ای درباره ویدیو و نسبت آن با جامعه ما نوشت: شما اشتباهاً از ویدیو ترسیدید آنچه باید از آن بترسید هنوز به میدان نیامده است، اما به زودی خواهد آمد. او زمانی این حرف را زد که نه اینترنت پا به عرصه وجود گذاشته بود و نه موبایل و نه روزنامه‌نگاری آنلاین متولد شده بود، اما شهید آوینی با تیزبینی این موضوع را پیش‌بینی کرد.

  وی افزود: شهید آوینی بر این باور بود که مسئله آن است که یک جهان می‌خواهد شما را در خود حل کند و نسبت به آرمان‌هایتان فرسوده کند. شما از ویدیو می‌ترسید اما من به خطر کامپیوتر فکر میکنم. شما نمی‌دانید کامپیوتر با ما چه خواهد کرد، اکنون می‌بینیم که تذکر هوشمندان او چقدر به جا و درست بوده است.

  یامین‌پور ادامه داد: به اعتقاد من شهید آوینی نخستین موذنی بود که این اذان را در ماذنه انقلاب اسلامی سر داد و گفت: رسانه و ظرفیت‌های ارتباطی در حال تبدیل کردن دنیا به یک دهکده جهانی است. دهکده‌ای که از یک نظام ارزشی واحد تبعیت می‌کند و همه تحت این نظام ارزشی هستند به جز ما؛ چرا که ما قرار است آغازی بر یک پایان باشیم. راهی که شهید آوینی پیش پای ما می‌گذارد از تربیت انسان‌های منتقد و یاغی نسبت به نظام ارزشهای حاکم جهانی حکایت دارد و جز این هیچ مسیر جایگزینی وجود ندارد. بنابراین لازم است مردم ما نسبت به این وضعیت و متناسب با آن آموزش دیده و تربیت شوند، به باور شهید آوینی باید انسان‌هایی تربیت کرد که سرسپرده این نظام ارزشی و دلبسته تکنیک نباشند.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: در جهان امروز مرزهای فرهنگی است که به یک حاکمیت اقتدار و مشروعیت می‌بخشد. ما اکنون نیاز به مرزبانان فرهنگی داریم و من فکر می‌کنم ظرفیت‌های استدلالی نظام جمهوری اسلامی ایران همچنان فعال است. اینکه سردار سلیمانی در نظرسنجی‌ها به به عنوان محبوب‌ترین شخصیت کشور انتخاب می‌شود، نشان دهنده این است که نظام استدلالی ما به قوت و قدرت در حال فعالیت است و ما از مشروعیت بسیار بالایی برخوردار هستیم.

  اولین عکس از صف اُسرای عملیات فتح‌المبین را چه کسی گرفت؟/ جوادیان: نگذاریم روحیه سال‌های دفاع مقدس در کشور بایکوت شودپوستر خانه طراحان انقلاب اسلامی در سالروز شهادت سید مرتضی آوینیمستند جدید «روایت فتح» روی آنتن

   

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :ویدیو عکس