آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۰۰۲۰ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۳

  حفره‌های امنیتی دلیل حذف پوسته‌های تلگرام بود

  سلمان هاشمیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: فیلترینگ مختص ایران نیست و در بسیاری از کشورهای دنیا از آن استفاده می‌شود، فیلترینگ ابزار بدی نیست اما اگر «تنها» ابزار ما باشد دچار مشکل می‌شویم.

  کارشناس رسانه ادامه داد: با حضور 40 میلیون مخاطب ایرانی در تلگرام در صورت مواجه‌شدن با خطوط قرمز نظام چون از قبل زمینه‌سازی نکرده‌ایم دچار مشکل می‌شویم، اشکال کار اینجاست که ما راه‌های طولانی‌مدت و مبنایی را رها می‌کنیم و وقتی مجبور به پناه بردن به فیلترینگ می‌شویم مورد هجمه قرار می‌گیریم.

  وی بیام کرد: دولت صدها میلیارد برای دو پوسته تلگرام طلایی و هات‌گرام هزینه می‌کند تا فضای تلگرام را کنترل کند، اگر همان هزینه برای حمایت از چند شبکه داخلی می‌شد شبکه بومی داشتیم اما این اتفاق نیفتاد و با مقابله گوگل و اندروید همه هزینه‌ها دود شد.

  هاشمیان با اشاره به لزوم فیلترینگ تلگرام اظهار کرد: این که گفته می‌شود فلان دادستان دستور فیلترینگ تلگرام را داد بیشتر جنگ روانی است تا واقعیت، حاکمیت تصمیم به فیلترینگ تلگرام گرفت و چون دولت بر روی پیام‌رسان‌های داخلی سرمایه‌‌گذاری نکرده بود مجبور شد برای پوسته‌ها هزینه کند تا مخاطبان ایرانی تلگرام را مدیریت کند.

  کارشناس رسانه با تأکید بر ایمن نبودن هیچ‌کدام از پوسته‌ها افزود: وقتی مردم نشان دادند پیام‌رسان‌های داخلی توانمندی فنی برای ورود این حجم مخاطب را ندارد؛ دولت هزینه هنگفتی برای پوسته‌ها کرد تا بتواند اقدامات موردنیاز در شرایط خاص که تلگرام حاضر به اجرای آن‌ها نبود را انجام دهد اما به قوانین بین‌المللی توجه نشد و با تشخیص حفره‌های شدید امنیتی موجود در آن‌ها، از مارکت‌ها حذف شدند.

  وی یادآور شد: وقتی شرکت‌های خصوصی برای پیام‌رسان‌های داخلی اقدام کردند هیچ حمایت ویژه‌ای انجام نشد و حمایت‌ها صرفاً برای خالی نبودن عریضه بود، شبکه‌های ما از لحاظ فنی ضعیف هستند درحالی‌که مخاطب به دنبال سرور قوی است و سرورهای قوی به پشتوانه نیاز دارد.

  هاشمیان در تشریح راه‌های مبنایی حل مسأله گفت: ایران جزء اولین کشورهایی بود که به اینترنت ملی فکر کرد اما جزء آخرین کشورهایی است که هنوز این طرح را عملیاتی نکرده است چون ما هیچ‌وقت هزینه‌ی اولیه را نمی‌پذیریم.

  کارشناس رسانه با اشاره به این‌که دولت قصد اجرای پروژه اینترنت ملی را ندارد، عنوان کرد: برای درک موضوع فاصله زمانی و موضوع جلسات شورای عالی فضای مجازی را بررسی کنید تا ببینید چه موضوعات کم‌اهمیتی در شورا مورد بحث قرار می‌گیرد.

  وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس پیرامون فیلترینگ اینستاگرام، گفت: هر وقت به یکی از مسؤولان کشور در اینستاگرام توهین ‌شود فیلترینگ آن  را مطرح می‌کنیم درحالی‌که دلیل اصلی فیلترینگ اینستاگرام باید سبک زندگی و فضای آلوده تصویری آن باشد.

  هاشمیان با طرح این انتقاد که چرا هیچ‌وقت اثرات فرهنگی دلیل فیلترینگ نیست، تصریح کرد: اینستاگرام، تلگرام و پیام‌رسان‌های قبلی نیست که بتوان مشابه قبل با آن برخورد کرد، اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است که پشتوانه فیس‌بوک و واتس‌اپ را دارد، آینده شبکه‌های اجتماعی متعلق به رسانه‌های تصویری است و در صورت فیلترکردن با بحران جدی‌تری نسبت به قبل مواجه خواهیم شد.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir