آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۰۰۹۹ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۷

  کرمان| صلیب سرخ و هلال احمر بزرگ‌ترین شبکه بشردوستانه امدادرسانی جهانی است

  صلیب سرخ و هلال احمر بزرگ‌ترین شبکه بشردوستانه غیرسیاسی و امدادرسانی جهانی را تشکیل می‌دهند و امروزه در سطح بین‌المللی یکی از معیارهای سنجش میزان فعالیت‌های بشردوستانه و غیرسیاسی هر کشور، وضعیت جمعیت ملی صلیب سرخ و یا هلال احمر آن است.
  - اخبار استانها -

  به گزارش ذاکرنیوز از کرمان، 18 اردیبهشت یا همان May 8 مصادف با روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر است. سازمان بین‌المللی و مردم‌نهادی که با هدف تسکین آلام انسانی و حفظ و پیشرفت بهداشت عمومی، بر اساس موافقتنامه ژنو در سال 1864 میلادی تشکیل شد و به علت تلاش ژن هنری دونان سوئیسی برای تشکیل این سازمان «صلیب سرخ» نام گرفت و فعالیت صلیب سرخ بین‌المللی از پایان جنگ جهانی دوم توسعه فراوانی یافت.

  در سال 1876 میلادی در کشورهای اسلامی به جای صلیب سرخ، هلال احمر به عنوان نماد این سازمان بشر دوستانه به کار گرفته شد و در حال حاضر نیز صلیب سرخ و هلال احمر بزرگ‌ترین شبکه بشردوستانه غیرسیاسی و امدادرسانی جهانی را تشکیل می‌دهند.

  دولت ایران در سال 1301 جمعیت ملی هلال احمر خود را تأسیس کرده و به جای استفاده از نشان صلیب سرخ و یا هلال احمر، علامت شیر و خورشید سرخ را به عنوان نشان جمعیت خود انتخاب کرد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1359، دولت ایران با ارسال نامه‌‌ای به دولت سوئیس اعلام کرد که استفاده از شیر و خورشید سرخ را به تعلیق درآورده و به جای آن از علامت هلال احمر استفاده خواهد کرد و از آن پس جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تغییر نام داد.

  امروزه در سطح بین‌المللی یکی از معیارهای سنجش میزان فعالیت‌های بشردوستانه و غیرسیاسی در هر کشور، وضعیت جمعیت ملی صلیب سرخ و یا هلال احمر و عدم وابستگی و غیرسیاسی بودن آن است.

  صلیب سرخ سازمانی است بی‌طرف، بی‌غرض و مستقل که وظیفه منحصراً بشردوستانه دارد با این وجود همه ما در روزهای ابتدای سال جاری شاهد بودیم که دولت آمریکا که خود را به نوعی رهبر دنیا می‌داند در سیل اخیر از رسیدن کمک‌های نقدی این سازمان مردم نهاد برای کمک به سیلزدگان ایران ممانعت کرد که این نشان‌دهنده تخلف بزرگ آمریکا به ویژه در حوزه‌های حقوق بشر و حقوق بشردوستانه است و کارشکنی آمریکا در جلوگیری از دستیابی سیل‌زدگان به کمک‌های نقدی مردم دیگر کشورها جای تامل دارد.

  امدادرسانی و اسکان 27000 هزار نفر از مردم حمیدیه توسط هلال احمر کرمانامداد هوایی جمعیت هلال‌احمر کرمان تعطیلات نوروز فعال استبیش از 1000 نفر نیرو هلال احمر کرمان به مسافران نوروزی خدمت‌رسانی می‌کنند

  حضور امدادگران هلال احمر استان کرمان در بیش از 2000 حادثه

  رضا فلاح مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان در گفت‌وگو با ذاکرنیوز  با اشاره به اینکه در نود و ششمین سال تاسیس این نهاد مردمی و بشردوستانه در ایران هستیم اظهار داشت: جمعیت هلال احمر یک سازمان از جنس مردم و برای مردم و در کنار مردم است.

  وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در 189 کشور به مردم خدمت‌رسانی می‌کند گفت: هلال احمر در تمامی بحران‌ها و در تمامی حوادث طبیعی و غیرطبیعی بدون نگاه سیاسی با هدف نجات جان انسان‌ها، تسکین آلام بشری و امدادرسانی در کنار مردم است.

  مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمان با اشاره به اینکه تمام خدمات جمعیت هلال‌احمر داوطلبانه است افزود: مردم محور بودن این جمعیت باعث ماندگاری و استواری آن شده و اعتمادی که اقشار مختلف مردم به این جمعیت دارند بسیار با اهمیت است.

  وی با عنوان اینکه جمعیت هلال احمر استان کرمان سال گذشته در بیش از دو هزار حادثه برای امدادرسانی به مردم در حوادث حضور داشتند بیان کرد: جمعیت هلال احمر به واسطه آموزش‌هایی که دیده باید در تمامی حوادث آماده باشد.

  فلاح به کمک 13 میلیاردی مردم کرمان به مردم سیل‌زده اشاره کرد و گفت: این میزان کمک در شرایط اقتصادی امروز جامعه نشان از حس نوع دوستی مردم ما دارد که بسیار باارزش است و جمعیت هلال‌احمر هنوز در خوزستان مستقر بوده و برای کمک به مردم آسیب‌دیده هر چه که در توان داشته باشد انجام می‌دهد.

  وی با اشاره به اینکه خدمات جمعیت هلال‌احمر تنها به استان کرمان معطوف نمی‌شود و در سایر کشورها نیز آماده خدمت‌رسانی هستیم افزود: تمام اقدامات جمعیت هلال‌احمر بر اساس اصول بی‌طرفی است و ما سیاسی‌کاری در جمعیت هلال احمر نداریم.

  مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمان با اشاره به اینکه 70  درصد حوادث ما حوادث جاده‌ای است و کار امدادرسانی به  حوادث جاده‌ای توسط جمعیت هلال‌احمر انجام می‌شود بیان کرد: کار واکسیناسیون حجاج و درمان در ایام پیاده‌روی اربعین نیز بر عهده جمعیت هلال‌احمر است.

  وی با بیان اینکه از 36 داروخانه هلال احمر کشور سه داروخانه در استان کرمان است گفت: 90 درصد مراجعین به داروخانه‌های هلال احمر متقاضیان داروهای خاص هستند و خوشبختانه برای تامین دارو در کرمان مشکلی نداریم.

  فلاح با اشاره به اینکه بعد از استان‌های البرز و اصفهان رتبه سوم کشوری در بحث درمان و داروخانه را داریم افزود: بیش از 2 هزار و 300 نوع داروی خاص در انبار دارویی هلال‌احمر کرمان نگهداری می‌شود و روزانه 457 نفر به داروخانه‌های هلال احمر و حدود 340 نفر به درمانگاه‌های هلال‌احمر مراجعه کرده و خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :کرمان کرمان کرمان