آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۰۲۶۰ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۷

  تشکیل ستاد انتخابات در خراسان رضوی/ منع شرکت نمایندگان ۳ دوره متوالی مجلس ابلاغ نشده است

  به گزارش ذاکرنیوز از مشهد، حسن جعفری در اولین نشست خبری ستاد انتخابات که ظهر امروز در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: بنا به دستور وزیر کشور به استان‌ها مبنی بر تشکیل ستاد انتخابات در کل کشور، در خراسان رضوی نیز برای برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس و اولین میان دوره پنجمین مجلس خبرگان رهبری ستاد انتخابات تشکیل شد.

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی با اشاره به حکم استاندار که وی را به عنوان رئیس ستاد انتخابات معرفی کرده است، تصریح کرد: به عنوان سخنگوی ستاد انتخابات در خراسان رضوی هم در خدمت رسانه‌ها هستم.

  وی خاطرنشان کرد: بر اساس ترکیبی که در ستاد است برنامه‌ریزی برای کمیته‌های زیرمجموعه انجام شده و برای مسؤول هشت کمیته حکم صادر شده است که اولین جلسه ستاد انتخابات خراسان رضوی امروز برگزار می‌شود.

  جعفری با بیان اینکه خراسان رضوی در انتخابات پیش‌رو ۱۲ حوزه انتخابیه و ۱۸ کرسی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی دارد توضیح داد: انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند امسال برگزار می‌شود و با توجه به رحلت آیت‌الله هاشمی شاهرودی نیز انتخابات میان‌دوره مجلس خبرگان برای یک کرسی از ۶ کرسی خبرگان رهبری در استان هم‌زمان با انتخابات مجلس است.

  معاون استاندار خراسان رضوی گفت: ۶ استان در کشور انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان را برگزار می‌کنند و هنوز ابلاغ قوانینی مثل منع شرکت افرادی که سه دوره نماینده مجلس بوده‌اند یا قانون استانی شدن انتخابات به دست ما نرسیده و در این خصوص مبنای ما تایید شورای نگهبان و ابلاغ رسمی است که به محض دریافت این موارد اطلاع‌رسانی انجام می‌شود.

  سخنگوی ستاد انتخابات خراسان رضوی در خصوص استعفای داوطلبان شاغل در وزارت کشور شامل فرمانداران، بخشداران و مدیران ستادی در انتخابات بیان کرد: در مدت تعیین شده که آخرین روز فروردین ماه سال جاری بود فقط یک فرماندار مستعفی داشتیم که اگر استعفایش پذیرفته شود برای کاشمر سرپرست فرمانداری را مشخص می‌کنیم.

  وی افزود: مهلت استعفای داوطلبان مشمول ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی حداقل ۶ ماه قبل از ثبت نام است که با توجه به زمان‌بندی انتخابات، مهلت استعفا از ۱۰ خرداد ۹۸ تا ۱۶ خرداد سال جاری تعیین شده و افرادی که در آخرین روز مهلت مذکور استعفا دهند فقط در آخرین روز تاریخ ثبت نام یعنی ۱۶ آذر ماه ۹۸ می‌توانند ثبت نام کنند.

  جعفری با بیان اینکه ستاد انتخابات فقط در استان است و در شهرستان‌ها ستاد نداریم، خاطرنشان کرد: انتظار داریم رسانه‌ها در بخشنامه‌ها و قوانین برای عموم مردم اطلاع‌رسانی مناسبی کنند و از ظرفیت رسانه استفاده کنیم تا مشارکت و امنیت خوبی برای انتخابات داشته باشیم.

  رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی در بیان برنامه زمان‌بندی انتخابات گفت: اعلام رسمی تاریخ ثبت نام از داوطلبان نمایندگی از طریق رسانه ها توسط وزارت کشور به استناد تبصره ۶ ماده ۲۹ قانون انتخابات از ۱۰ اردیبهشت ماه آغاز شده است.

  معاون استاندار خراسان رضوی  ادامه داد: دستور شروع انتخابات و ثبت نام از داوطلبان به استناد ماده ۴۵ قانون انتخابات از ۱۰ آذر ۹۸ تا ۱۶ آذر ماه امسال ادامه دارد.

  سخنگوی ستاد انتخابات تصریح کرد: تشکیل هیات‌های اجرایی انتخابات طبق ماده ۳۱ قانون انتخابات از ۱۰ آذر ماه ۹۸ به مدت ۶ روز تا ۱۵ آذر ۹۸ است.

  وی در خصوص بررسی سوابق داوطلبان توضیح داد: به استناد ماده ۴۸ قانون انتخابات این بررسی در مراجع چهارگانه ظرف پنج روز از هر استعلام است و از ۱۰ آذر ماه تا ۲۱ آذر ماه ادامه دارد.

  جعفری در خصوص بررسی صلاحیت داوطلبان اظهار کرد: در هیات‌های اجرایی پس از پایان مهلت ثبت نام به استناد ماده ۵۰  به مدت ۱۰ روز این بررسی تعیین شده که از ۱۷ آذر ماه شروع می‌شود و تا ۲۶ آذر ماه ۹۸ ادامه دارد.

  رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی ابلاغ ردصلاحیت را توسط فرماندار مرکز حوزه انتخابیه ذکر و عنوان کرد: به استناد ماده ۵۱ قانون انتخابات یک روز مهلت این ابلاغ است و در  که ۲۷ آذر ماه انجام می‌شود.

  معاون استاندار خراسان رضوی متذکر شد: برای شکایت داوطلبان ردصلاحیت شده به هیأت نظارت استان چهار روز مهلت تعیین شده که از ۲۸ آذر ۹۸ آغاز و تا یک دی ماه ۹۸ ادامه دارد.

  سخنگوی ستاد انتخابات خراسان رضوی رسیدگی به شکایات داوطلبان ردصلاحیت شده را توسط هیات نظارت استان دانست و تاکید کرد: ۲۰ روز مهلت اجرا برای این مسئله تعیین شده و از سوم دی ماه ۹۸ تا ۲۱ دی ۹۸ مدت رسیدگی به شکایات است.

  وی با تاکید بر اینکه ابلاغ مراتب تایید یا رد صلاحیت داوطلبان توسط فرماندار مرکز حوزه انتخابیه انجام می‌شود، گفت: این مرحله ۲۰ روز زمان دارد و از ۲۲ دی ماه تا ۱۱ بهمن ۹۸ مدت در نظر گرفته شده است.

  جعفری تصریح کرد: دریافت شکایت از داوطلبانی که در سیر موارد قبلی تأیید شدند اما شورای نگهبان به ردصلاحیت آن‌ها اقدام کرده است با هم ۳ روز تعیین شده است و از ۱۲ تا ۱۴ بهمن مهلت دریافت شکایات این دسته از داوطلبان مشخص شده است.
   
  رئیس ستاد انتخابات در خصوص رسیدگی به شکایت داوطلبان توسط شورای نگهبان و اعلام به وزارت کشور را هفت روز اعلام و ابراز کرد: این مدت از ۹۸.۱۱.۱۵ تا ۲۱ دی ماه مشخص شده است.

  معاون استاندار با بیان اینکه اعلام قطعی اسامی نامزدها به مراکز حوزه‌های انتخابیه توسط وزارت کشور یک روز است، تصریح کرد: در تاریخ ۲۲ بهمن ۹۸ اعلام قطعی اسامی انجام می‌شود.

  سخنگوی ستاد انتخابات انتشار آگهی اسامی نامزدهای تعیین شده در سراسر حوزه‌های انتخابیه توسط فرمانداران را یک روز و در تاریخ ۹۸.۱۱.۲۲ دانست و ادامه داد: جمع‌بندی، تهیه، تنظیم و انتشار آگهی انتخابات یک روز و در تاریخ ۲۲ بهمن سال جاری است.

  وی با تاکید بر اینکه تبلیغات انتخاباتی نامزدها و طرفداران آن‌ها هفت روز است، تصریح کرد: این مدت از ۲۴ بهمن ۹۸ تا ۳۰ بهمن ماه است.

  جعفری در خصوص ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی نامزدها و طرفدارانشان گفت: از یک اسفند ۹۸ محدودیت تبلیغات نامزدها در همه بسترهای تبلیغاتی اعمال می‌شود.

  رئیس ستاد انتخابات خاطرنشان کرد: آخرین روز اخذ رای از واجدین شرایط است که در ۹۸.۱۲.۰۲ صورت می‌گیرد.

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی در خصوص شور و نشاط در فضای سیاسی استان اظهار کرد: ما با همه احزاب و لیدرهای آن‌ها حسب وظیفه، ارتباط نزدیکی داریم و از همه دعوت می‌کنیم که در شور و نشاط انتخابات سهیم باشند و در آن حضور پیدا کنند.

  سخنگوی ستاد انتخابات یادآور شد: یک منشور همدلی برای انتخابات در دستور کار خانه احزاب است که بر اساس آن در راستای انتخابات رفاه، همدلی و رفاقت داشته باشند که وقتی آماده شد همه احزاب آن را امضا و به آن متعهد می‌شوند.

  وی در خصوص تبلیغات در فضای مجازی گفت: در سنوات قبل هم مشخص بود که اعلام ممنوعیت تبلیغات هم در فضای حقیقی است هم در فضای مجازی و قطعا هم تاکید می‌کنیم داوطلبان و طرفداران آن‌ها از قانون عدول نکنند، اگر مواردی خلاف قانون اتفاق بیفتد در دستور کار کمیته نظارتی است و تذکرات لازم داده می‌شود.

  جعفری با بیان اینکه ماده ۲۸ قانون انتخابات مشخص کرده چه کسانی می‌توانند داوطلب شوند و آخرین اصلاح آن در سوم خرداد ماه ۹۵ بوده است، تاکید کرد: در خصوص سلامت انتخابات حرکت ما در مسیر قانون است و قانون انتخابات کاملا مشخص است، اینکه فرد، افراد، گروه یا احزابی بخواهند جریان انتخابات  را مهندسی کنند کاملا نشدنی است.

  رئیس ستاد انتخابات متولیان انتخابات را امانت‌داران مردم دانست و خاطرنشان کرد: این افراد باید به نحو احسنت امانت نگه دارند و یکی از کمیته‌های هشت گانه ما نیز کمیته نظارت است که بر حوزه مجریان نظارت می‌کند و تلاش داریم امنیت و سلامت را رعایت کنیم.

  معاون استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه در نظر است انتخابات کاملا الکترونیکی شود متذکر شد: در این شرایط خطای انسانی هم به حداقل می‌رسد.

  سخنگوی ستاد انتخابات اجرای صددرصد انتخابات به صورت الکترونیکی را ابلاغ نشده ذکر و بیان کرد: احراز هویت همه مشارکت‌کنندگان در انتخابات به صورت کاملا الکترونیکی است ولی مابقی را در حال رایزنی و منتظر اعلام در این زمینه هستیم.

  وی در خصوص نگرانی نسبت به کاهش مشارکت مردمی در انتخابات گفت: برخی معاندان در خارج از کشور و یک سری افراد ناخواسته در داخل کشور دارند مباحث انتخابات را به حوزه‌های اقتصادی و گرانی گره می‌زنند.

  جعفری با بیان اینکه این افراد برای کاهش مشارکت مردم در انتخابات تلاش می‌کنند، تصریح کرد: رسانه‌ها در خنثی کردن این تلاش نقش موثری دارند و البته مردم در بزنگاه‌ها همیشه یاور نظام و حاکمیت بودند.

  رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی با تاکید بر اینکه به دلیل فهم سیاسی بسیار بالای مردم در این حوزه نگرانی نداریم، تاکید کرد: حتما انتخابات پرشور با حضور حداکثری مردم را داریم ولی این مسئله نفی کننده بررسی مشکلات نیست.

  معاون استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه تلاش داریم به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم در اولویت خودمان رسیدگی کنیم بیان کرد: نمونه بارز این مسئله این است که ما در حوزه قیمت‌ها همواره در متوسط کشور هستیم و کنترل‌هایی که صورت گرفته این را نشان می‌دهد.

  سخنگوی ستاد انتخابات تصریح کرد: این عملیات روانی توسط دشمن طراحی شده  است و می‌طلبد ما آمادگی داشته باشیم و این مسئله را خنثی کنیم.

  وی اسامی کمیته‌های تشکیل شده در ستاد انتخابات را بدین شکل ذکر کرد: کمیته سیاسی با مسؤولیت مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری، کمیته امنیتی انتظامی با مسؤولیت مدیرکل امور امنیتی و انتظامی استانداری، کمیته پشتیبانی با مسؤولیت مدیرکل امور اداری و مالی استانداری، کمیته حقوقی با مسؤولیت مدیر کل بازرسی و امور حقوقی استانداری، کمیته حراست و استعلامات با مسؤولیت مدیرکل حراست استانداری، کمیته فناوری اطلاعات با مسؤولیت مدیر فناوری اطلاعات استانداری و کمیته اطلاع رسانی با مسؤولیت مدیر روابط عمومی استانداری است.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir