آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۰۴۹۸ انتشار : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۶

  پیش بینی اشتغالزایی برای 100 هزار کشاورز در طرح «کشت مبتنی بر قرارداد»

  مدیر اجرایی طرح ملی تکاپو وزارت کار بیان کرد:در این طرح نزدیک به 20 هزار کشاورز تحت پوشش این طرح قرار گرفتند، در برنامه داریم تا 100 هزار کشاورز دیگر تحت پوشش این طرح قرار گیرند.
  - اخبار اقتصادی -

  رضا تازیکی، مدیر اجرایی طرح ملی تکاپو وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ذاکرنیوز، درباره آخرین وضعیت طرح تکاپو گفت: برای امسال در برنامه  داریم برای 1000 روستای کانونی،برنامه توسعه اشتغال را دنبال کنیم. در 1000 روستا برنامه ای برای وام نداریم،اصولاً برنامه اشتغال روستایی بر مبنای مشارکت مردم و توانمندسازی است، اینکه آنها را به بازار بزرگ و کوچک محلی متصل کنیم را در دستور کار داریم. قبلاً تجربه ای را دراشتغال روستایی داشتیم که امسال نیز آن را ادامه می دهیم. امسال در سطح وسیع تری در توسعه روستایی کار خواهیم کرد.

  ایجاد هزار و 100میلیاردتومان تسهیلات اشتغال روستایی و ایجاد 56هزار شغلامکان اشتغالزایی 16 هزار نفری در صنعت تولید برق خورشیدی

   تازیکی بیان کرد:این مدل را به مدت 2سال در روستاها اجرا کردیم و به نتیجه خوبی رسیدیم. در این مدل تنها کاری که انجام می دهیم اتصال به بازار داخلی و خارجی است. در این طرح مردم را با مشارکت خودشان توانمند می کنیم،به عنوان مثال در یکی از این طرح ها، با کمک چند شرکت بیمه ،بسیاری منازل روستایی را بیمه سیل و زلزله کردیم،این طرح با هزینه خود مردم بود،نه اینکه هزینه ای را به دولت تحمیل کنیم. با هزینه 20هزار تومان برای هر خانه توانستیم طرح بیمه را عملیاتی کنیم.

  مدیر اجرایی طرح ملی تکاپو وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برنامه امسال بر روی رسته های الویت دار در کشور است اظهار داشت:رسته هایی مانند پوشاک،کفش ،زنبور،مبلمان،گیاهان دارویی،زغفران را به صورت ویژه تمرکز خواهیم کرد. بحث ایجاد چند مرکز اتصال به بازار های بین المللی داریم. در حوزه های مختلف در حوزه های مورد الویت ، بحث مبتنی بر قرارداد را داریم. سال گذشته در این طرح نزدیک به 20 هزار کشاورز تحت پوشش این طرح قرار گرفتند، در برنامه داریم تا 100  هزار کشاورز دیگر تحت پوشش این طرح قرار گیرند. برنامه دیگری با بانک کشاورزی است،توافقی را با بانک کشاورزی داریم و مقرر شد با آنها هم در حوزه توسعه کشاورزی فعالیتی را شروع کنیم. بانک کشاورزی بسیار خوب در این  طرح آغاز به کار کرده است. در حوزه دام سبک برنامه هایی داریم.

   وی ادامه داد:  در طرح مبتنی بر قرارداددوهدف کلی در طرح کشت مبتنی بر قرارداد دنبال می شود. نخست اینکه، برقراری ارتباط و اتصال پایدار بینبنگاه های خرد و کوچک محلی و بنگاههای بزرگ صادراتی، تحت قرارداد و همچنینانتقال دانش فنی و استانداردها است.همچنین،اصلاح ساختار تامین مالی توسط سیستم بانکی برای تامین به موقع در فصل برداشت و درمحل خاص (پرداخت مستقیم به کشاورز به جای پرداخت به شرکت ها و یا واسطه ها ) بانرخ ارزان قیمت و پرداخت نقدی به کشاورزانبرای جلوگیری از انحراف منابع بانکی تحت نظارت یک سیستم نظارتی از دیگراهداف اجرای این طرح در کشور است.

  مدیراجرایی طرح ملی تکاپو وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: طبقه طرح مبتنی بر قرارداد، توسعه این نوع ارتباطات قراردادی علاوه بر ایجاد شغل و امنیتشغلی برای بهره برداران خرد بخش کشاورزی، امنیت و اطمینان کاری مناسبی را برایبنگاههای فعال در این زنجیره بوجود خواهد آورد و همزمان موجب توسعه کل زنجیره ارزشمی شود.

  ایجادیک سیستم فراگیر در کل زنجیره ارزش و ایجاد نهادهای واسط تخصصی برای انتقال دانشفنی و استانداردها و افزایش تولید کمی و کیفی از دیگر اهداف این طرح هستند.در اینروش هیچ گونه انحراف در منابع وجود ندارد. چرا که پول به شرکت داده نمی شود. یکیاز چالش های ما در اجرای این طرح این است که وزارت صنعت این طرح را قبول ندارد. دربرخی از استان ها وزارت صنعت اعلام می کند که با دلالی موافق هستیم. بااینکه وزیرکار و وزیر جهاد این مدل را به همه استانداری ها ابلاغ کردند، وزارت صنعت با اینموضوع همکاری نمی کند. به همین دلیل طرح مبتنی بر قرارداد با چالش های بسیار زیادیهمراه است. چالش اصلی ما در استان ها تولید مبتنی بر قرارداد است.

   وی اظهار داشت:یکی از برنامه های ویژه ما این است که در حوزه استان های منتخب فعالیت هایی را شروع کنیم و مدل توسعه ای کرده ایم. اتصال شرکت های خوراک دام به دامداران و تجمیع دامداری ها را در برنامه داریم. برنامه ای که در این طرح وجود دارد،شرکت های خوراک دام تأمین مالی به شرط ارائه خدمات به دامداران اتفاق خواهد افتاد. ما سرمایه در گردش آنها را تأمین مالی می کنیم، به شرطی که خدمات ویژه به دامداران ارائه دهند. از قبیل خدمات دامپزشکی،خدمات آموزشی و...ارائه کنند. به این ترتیب زنجیره ارزش را به هم وصل کرده ایم.آنها فقط علوفه می خرند و شرکت خوراک دام هم فقط علوفه می فروشد. هدف ما در انتها این است که با اتصال این مورد و ارائه تسهیلات ارزان قیمت به دامداران، هدفمان این است که تولید شش برابری دام ها در استان هایی که مد نظر است داشته باشیم. این طرح برای 11استان اصلی که بیشترین تعداد دام را دارند، که با همکاری معاونت دام وزارت جهاد کشاورزی آغاز کرده ایم. ولی به سرعت آن را گسترش می دهیم. 

   تازیکی با اشاره به اینکه مشکل اصلی ما وزارت صنعت است گفت: وزارت صنعت هیچ برنامه ای برای توسعه تخصصی رسته های در حال الویت ندارد. رونمایی از طرح سامانه طرح ملی توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) همان طرح قبلی است. این همان برنامه قبلی است. ما نمی توانیم برای تمام طرح های صنعت کشور وام پرداخت کنیم،باید زنجیره ارزش درست شود، تجربه پرداخت وام در بخش های متعدد داشتیم، این نوع حمایت از طرح های اشتغالی مفید نیست و اتفاق خوبی رخ نمی دهد. ولی اگر بتوانیم زنجیره ارزش را به هم متصل کنیم، کار مهمی کرده ایم. وزارت صنعت الویت مشخص برای توسعه صنعتی ندارد.

  وی گفت: اگر الویت را بر روی 10رشته خاص بگذاریم،یک اجماعی را ایجاد می کند که همه بر روی آن کار کنیم و تمام کشورهای دنیا اینگونه هستند. ولی در ایران این  وجود ندارد. این بزرگترین مشکلی است که باعث می شود منابع به هدر برود.

   

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :وام