آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۰۴۹۹ انتشار : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۶

  مددجویان کمیته امداد سلماس از مستمری‌بگیری تا راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی

  وقت عزم و اراده در شروع کسب‌وکار در میان باشد و مددجویان بخواهند با وام کم‌بهره آن را شروع کنند مسیر خودکفایی و بی‌نیازی از مستمری گرفتن از کمیته امداد زودتر پیموده شده و به سرانجام می‌رسد همان‌طور که اینک در سلماس مددجویان نیروگاه خورشیدی می‌سازند.
  - اخبار استانها -

  به گزارش ذاکرنیوز از سلماس، کمیته امداد امام خمینی (ره) یکی از یادگاران ماندگار بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی است که در 4 دهه اخیر نقطه امید و ملجأ بسیاری از نیازمندان بوده است به طوری که همین نهاد بعضاً مشکل بی‌سرپرستی یتیمان را حل کرده یا به مشکل ازدواج و اشتغال جوانان رسیدگی کرده و یا پرداخت مستمری دست نیازمندان و کار افتادگان بسیاری را گرفته است.

  اما آنچه که این نهاد را بیش‌ازپیش مورد توجه افکار عمومی قرار می‌دهد وارد شدن آن در بخش تولید و خودکفا سازی مددجویان است تا آنان به جای اینکه خود را سربار جامعه احساس کنند به نیرویی مولد در اقتصاد روستا، شهر و کشور خود بدل شوند، این اتفاق سال‌هاست که با تسهیلات کم‌بهره اعطایی از سوی کمیته امداد آغاز شده و منشأ برکات زیادی شده است.

  این روزها هزاران اشتغال از سوی کمیته امداد امام خمینی (ره) در کسب‌وکارهایی انجام می‌شود که در بسیاری وقت‌ها اصلاً به چشم نمی‌آمد، مثلاً رونق دادن به کسب‌وکار یک دام‌پرور روستایی با حمایت از وی در خرید چند رأس گاو و گوسفند ضمن آنکه ثبات را به زندگی‌اش برمی‌گرداند بلکه عزت‌نفس مددجو را در پرداختن به شغلی که علاقه او را هم به هرماه داشت به او بر می‌گرداند.

  در شهرستان سلماس که در سال 97 و بر اساس آخرین ارزیابی‌ها بین شهرستان‌های آذربایجان غربی موفق‌ترین عملکرد را داشت همین اتفاق افتاده است و مددجویان بسیاری در گوشه و کنار این شهر و روستاهای اطراف با تسهیلات کم‌بهره و اندکی توانسته‌اند کسب‌وکارهای مورد علاقه خود را راه بیاندازند و صاحب شغل و درآمد شده و چرخ زندگی را به خوبی بچرخانند.

  مثلاً در روستای مغانجون در حومه سلماس با اعطای تسهیلات کم‌بهره یک واحد تولیدی دستکش‌های دام‌پزشکی راه‌اندازی شده که برای 4 نفر ایجاد اشتغال کرده است یا در خود شهر سلماس با اعطا دو وام 20 میلیون تومانی کم‌بهره به دو برادر امکان اشتغال چندین نفر در شغل مجسمه‌سازی پلی‌استری فراهم آمده به طوریکه همین افراد سفارش یک ساله خود را هم گرفته‌اند.

  به گفته رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) سلماس یک اتفاق فوق‌العاده‌ای که در این شهرستان به تازگی شکل‌گرفته راه‌اندازی نیروگاه‌هایی با سلول‌های خورشیدی است که مددجویان کمیته امداد را به سمت خودکفایی بیشتر سوق داده است چراکه آنان با سرمایه‌گذاری چند ده میلیونی در نیروگاه سازی خورشیدی عملاً به یک درامد ماهانه پایدار دست پیدا می‌کنند.

  مهدی خضرلو می‌گوید: تا قبل از گرانی‌های اخیر کار راه‌اندازی یک نیروگاه خورشیدی با حمایت حدود 28 میلیونی کمیته امداد از مددجویان انجام می‌شد بطوریکه راه‌اندازی 4 نیروگاه از همین طریق آغاز شد تا مددجویان با تولید برق و تزریق آن در شبکه سراسری از شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی درامد حاصل از آن را دریافت کرده و به بخشی از هزینه‌هایشان پاسخ گویند.

  وی می‌افزاید: پس از گرانی‌ها نیز این رویکرد حمایتی از سوی کمیته امداد امام خمینی (ره) سلماس همچنان ادامه یافته چرا که این نهاد در پی خودکفا سازی مددجویان با ایجاد اشتغال پایدار و درآمد متناسب است اگرچه اینک راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی 45 تا 50 میلیون تومان می‌تواند هزینه داشته باشد اما با این حال به دلیل پایدار بودن سرمایه‌گذاری حمایت از آن ادامه دارد.

  به گفته خضرلو حمایت از مددجویان فقط به پرداخت تسهیلات کم‌بهره برای اشتغال‌زایی محدود نمی‌شود بلکه مددجویان بر اساس نیاز تسهیلات ساخت مسکن مورد نیاز خود را در کنار اماکنی که کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده‌اند دریافت می‌کنند که همین کار سبب ثبات بیشتر آنها و جلوگیری از مهاجرت و در نهایت مانع از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

  رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) سلماس می‌گوید: حمایت این نهاد از مددجویان منحصر به دادن تسهیلات نیست بلکه انواع حمایت‌های حقوقی و قضایی مورد نیاز آنان نیز انجام می‌گیرد بطوریکه هم اینک 25 نفر از وکلای نیکوکار این شهرستان در حل مشکلات حقوقی مددجویان به صورت خیرخواهانه همکاری می‌کنند تا مددجویان دغدغه این مشکلات را نداشته باشند.

  وی راه‌اندازی مراکز نیکوکاری در مساجد مختلف و نیز راه‌اندازی مراکز خوابگاهی شبانه‌روزی در این شهر را از دیگر اقدامات حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) در سلماس اعلام کرده و می‌افزاید: همه این اتفاقات با همکاری خیران و نیکوکاران انجام شده و همراهی رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی از این خدمات امید مددجویان را برای فعالیت و غلبه بر مشکلات دوچندان کرده است.

  گزارش از محمد آقایی پر

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :وام