آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۰۶۰۷ انتشار : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۴۸

  فهرج سومین تولیدکننده خرما در استان کرمان است

  علی فهرجی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در فهرج اظهار داشت: سطح زیر کشت باغی شهرستان فهرج 7 هزار و 294 هکتار است که 5 هزار و 324 هکتار آن نخیلات خرما و یک‌هزار و 767 هکتار آن مرکبات است که میزان تولیدی مرکبات این شهرستان 15هزار تن است.

  مدیر جهاد کشاورزی فهرج با اشاره به اینکه ارزش تولیدی محصولات شهرستان فهرج ۲۵۰ میلیارد تومان است که با افزایش قیمت خرما به سه برابر افزایش پیدا کرده است، گفت: خرمای تولیدی کشاورزان فهرجی علاوه بر مصرف در داخل کشور به کشورهای پاکستان، ترکیه و روسیه و دیگر کشورها صادر می‌شود.

  وی در ادامه با اشاره به خشکسالی‌های متوالی در این شهرستان اظهار کرد: خشکسالی‌های چندین ساله منجر به خشک‌شدن منابع آبی شده است، به‌طوریکه سالانه به‌طور متوسط سه تا چهار متر از سطح ایستایی آب‌های زیرزمینی رو به کاهش می‌رود.

  فهرجی بیان داشت: طی سال گذشته در راستای اهداف خود برای مبارزه با پدیده خشکسالی 340 هکتار آبیاری کم‌فشار و 160 هکتار آبیاری تحت فشار و 25  کیلومتر خط انتقال لوله آب در این شهرستان اجرا شده که در چند سال اخیر این رقم بی‌نظیر است.

  مدیر جهاد کشاورزی فهرج گفت: کشاورزان می‌توانند از تسهیلات بلاعوض به مبلغ ۱۳ میلیون تومان برای آبیاری تحت فشار و مبلغ 5 میلیون و 800 هزار تومان برای آبیاری کم‌فشار برای هر هکتار استفاده کنند.

  فهرجی با تاکید به اینکه 90 درصد درآمد کشاورزان این شهرستان تکیه بر محصول خرما است، گفت: جهاد کشاورزی این شهرستان با تکیه بر ظرفیت منطقه و شهرستان به دنبال این است که با ترویج کشت گیاهان دارویی و زراعی از قبیل حنا، وسمه و کنجد و طرح‌های آبزی‌پروری و احداث گلخانه‌ها برای خارج شدن شهرستان از تک محصولی اقدام کند.

  وی در ادامه از رهاسازی 9 هزار قطعه بچه ماهی در استخرهای این شهرستان طی سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: تاکنون در سطح شهرستان هشت استخر پرورش ماهی احداث شده است که در سال گذشته با حمایت این مدیریت و تلاش کشاورزان آبزی‌پروران شهرستان تعداد 9 هزار قطعه ماهی  در این استخرها رهاسازی شده است که از این میزان مقدار 76 تن ماهی در این استخرها تولید شده است. 

  فهرجی از احیا و بازسازی قنوات این شهرستان خبر داد و افزود: در سال گذشته 110 میلیارد ریال  برای بازسازی و احیای قنوات این شهرستان اختصاص داده شد که این امر باعث افزایش دبی آب قنات‌ها به دو برابر شد و از ۲۵ رشته قنات، 18 رشته قنات این شهرستان احیا شد.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :کرمان