آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۲۰۵۴ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۸

  آمریکا 16 روز پس از قتل خاشقجی مجوز انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان را صادر کرد

  یک سناتور آمریکایی گفته است آمریکا مجوز انتقال فناوری هسته‌ای را 16 روز پس از قتل خاشقجی به عربستان را صادر کرده است.
  - اخبار بین الملل -

  به گزارش ذاکرنیوز به نقل از بی بی سی، تیم کین سناتور آمریکایی از ویرجینیا خبر داده که وزارت انرژی این کشور بعد از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی، دو مجوز برای انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان صادر کرده بود.

  کین این اطلاعات را بر اساس جوابیه‌ای منتشر کرده که از سوی وزارت انرژی آمریکا به پرسش خود دریافت کرده است.

  براین اساس اولین مجوز 16 روز بعد از قتل جمال خاشقجی در 16 اکتبر 2018 (24 مهر 1397) و مجوز دوم در 18 فوریه 2019 (29 بهمن 1397) صادر شده است.

  این دو مجوز در میان هفت مجوز برای انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان سعودی است که از دسامبر سال 2017 توسط آمریکا صادر شده است.

  جمال خاشقجی که در دوم اکتبر سال 2018 در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسید مقیم ایالت ویرجینیا بوده که کین سناتوری آن را برعهده دارد.

  در ماه مارس سال جاری سناتور کین در یک جلسه علنی سنا با ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، از این مقام ارشد دولت آمریکا خواست درباره گزارش‌های منتشر شده پیرامون صدور این مجوزها توضیح بدهد.

  وزیر انرژی آمریکا با تایید خبر صدور مجوز انتقال فناوری هسته‌ای به کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان، حاضر نشد توضیح بدهد آیا این اتفاق بعد از قتل روزنامه‌نگار سعودی رخ داده یا پیش از آن.

  دفتر سناتور کین در پی این نشست به صورت مکتوب از وزارت انرژی خواسته بود که تاریخ صدور این مجوزها را تا جایی که به عربستان مرتبط می‌شود مشخص کند.

  هشدار سیا به نزدیکان خاشقجی؛ مراقب اقدامات انتقام جویانه ریاض باشیدظهور تحریک‌آمیز مهندس قتل خاشقجی با لباس سنتی سعودی!

   

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir