آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۲۲۴۱ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۱۸

  سرنوشت ابلاغیه معاون وزیر کشور در استانی که پای تولید و صنعتش می‌لنگد

  به گزارش ذاکرنیوز از یاسوج استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های با ظرفیت بالا در بخش‌های مختلف از جمله در کشاورزی و صنعت است که بنا به دلایلی ظرفیت‌های بخش صنعت به نسبت کشاورزی مغفول مانده و بنا به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس این استان تنها یک درصد از بخش صنعت کشور را به خود اختصاص داده است.

  استانی با ظرفیت‌های عظیم و تنها 2 شرکت دانش‌بنیان!

  استانی که بنا به هر دلیل آخرین استانی است که پارک علم و فناوری در آن راه‌اندازی شده و اکنون به اندازه انگشتان یک دست شرکت دانش بنیان ندارد در حالی که همین استان 25 درصد از نفت و گاز کشور را تولید می‌کند و به اندازه نیمی از کل اروپا گنجینه گیاهان دارویی دارد و هنوز نتوانسته با استفاده از این ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان داشته باشد.

  اما در سال‌های اخیر برای بهبود وضعیت همین اندک بضاعتی که از صنعت دارد ستاد رفع موانع تولید تشکیل شده و مصوباتی داشته و طبق آن چه که معاون امور اقتصادی استاندار می‌گوید با مصوبات این ستاد گره بسیاری از واحدهای خرد صنعتی گشوده شده است.

  استانی که از داشتن صنایع سنگین و نیمه سنگین محروم است

  وقتی صحبت از صنایع خرد در استان می‌شود به این دلیل است که کهگیلویه و بویراحمد تنها استانی در کشور است که صنایع مادر و صنعت سنگین و حتی نیمه سنگین ندارد.

  شاید بزرگترین صنعت این استان را پس از نفت و گاز که کنار بگذاریم بتوان در کارخانه قند یاسوج خلاصه کرد که سال‌های سال است این کارخانه تعطیل شده و اکنون پرونده قطوری نیز به دلیل واگذاری مساله‌دار در مراجع قضایی دارد.

  سرانجام ابلاغه دین‌پرست در استان

  برای احصای وضعیت صنعت در استان‌های کشور و چاره اندیشی برای رفع مشکلات بابک دین‌پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور هشتم خردادماه امسال این گونه می‌گوید: به استانداران کشور 15 روز فرصت داده شده است تا از یک طرف نیازهای واحدهای تولیدی به قطعات و مواد اولیه وارداتی و از طرف دیگر، شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و کارخانه‌های برتر هر استان را شناسایی و به وزارت کشور اعلام کنند.

  دین‌پرست در این زمینه اظهار کرده که پس از شناسایی نیازها و توانمندی‌ها، نمایشگاهی در دو بخش برگزار خواهد شد که هدف آن، شناسایی حلقه‌های وابستگی تولید به خارج از کشور و استفاده از توانمندی‌های بی‌نظیر کشور برای رفع آنهاست.

  مسؤولان بعد از پایان مهلت 15 روزه چه کرده‌‌اند؟

  به گزارش ذاکرنیوز از یاسوج؛ حال با گذشت این مهلت 15 روزه باید دید که مسؤولان استان آیا چنین ابلاغیه‌ای را رویت کرده‌اند که حشمت‌الله صمیمی مدیرکل جذب و سرمایه‌گذاری استانداری کهگیلویه و بویراحمد به خبرنگار ما گفت: چنین ابلاغیه‌ای به دست ما رسیده و ما آن را به سازمان صنعت و معدن و تجارت استان فرستاده‌ایم تا این که از واحدهای تولیدی خود سؤال کنند که چه میزان نیاز به اقلام وارداتی دارند و چه اجناسی و اقلامی مورد نیاز آن‌هاست.

  این مسؤول در استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای مثال آن‌ها از پتروشیمی گچساران که پروژه‌ای در دست اقدام است خواهند پرسید که به چه اقلام وارداتی نیاز دارند و یا این که شرکت‌ها به ما اعلام کنند که در این زمینه نیاز به همکاری برای راه‌اندازی شرکت‌های دانش بنیان داریم.

  صمیمی افزود: همچنین بعد از جمع‌بندی همه خواسته‌ها و مشکلات و کمبودها و نواقصات به شرکت‌های دانش بنیان اعلام می‌کنیم که چه کمکی می‌توانند به ما کنند.

  به گزارش ذاکرنیوز پس از این مصاحبه معلوم شد که چنین ابلاغیه‌ای به دست مسؤولان استانی رسیده اما کمی دیر جنبیده‌‌اند و این اطلاعات با تاخیر به معاونت وزارت کشور خواهد رسید.

  پرداخت 300 میلیارد تومان تسهیلات برای رفع موانع تولید 

  در ادامه برای پی بردن به وضعیت کنونی صنایع استان و کارهایی که در ستاد تسهیل شده به سراغ معاون امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد رفتیم و از وی در خصوص اقدامات و مصوباتی که در ستاد تسهیل استان برای رفع موانع تولید شده سؤالاتی پرسیدیم.

  جعفر گوهرگانی در همین خصوص اظهار کرد: در کارگروه ستاد تسهیل استان تمام واحدهای دارای مشکل مورد بررسی قرار گرفتند و در ستاد طرح مشکل شد.

  وی گفت: بسیاری از واحدها با بانک مشکلاتی در زمینه دیرکرد و همچنین تقسیط تسهیلات داشتند و یا این که با شرکت‌های خدمات‌رسان مثل آب و برق و گاز مشکلاتی داشتند.

  وی گفت: برخی از پرونده‌ها نیز به دستگاه قضایی استان رفت که در کارگروه رفع موانع تولید که در خود دستگاه قضایی برگزار می‌شود بسیاری از مشکلات در همانجا طرح و رفع مشکل شدند.

  این مسؤول گفت: برای مثال در سال 97 در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان حدود 200 مصوبه داشتیم که بسیاری از آن‌ها عملی شدند.

  معاون استاندار خاطرنشان کرد: همچنین بسیاری از واحدهای تولیدی استان نیاز به سرمایه در گردش داشتند که به 100 مورد از آن‌ها برای خرید مواد اولیه و همچنین سایر موارد تسهیلات اعطا شد که از محل‌های مختلف از جمله از محل صندوق توسعه ملی و یا از محل تسهیلات اشتغال فراگیر و بازسازی طرح‌ها بیش از 300 میلیارد تومان در سال‌های 96 و 97 پرداختی داشتیم.

  انتهای پیام/82009

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir