آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۲۲۶۸ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۰

  سلول‌های خورشیدی خانه‌های آذربایجانی را روشن می‌کند/ نصب سلول های خورشیدی پشت بام دهیاری‌های استان

  به گزارش ذاکرنیوز از تبریز، اکبر فرج‌نیا بعد از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: شرکت توزیع برق آذربایجان شرقی با 870 هزار مشترک در استان به غیر از شهرهای( تبریز، اسکو و آذرشهر)در 42 هزار کیلومتر مربع ارائه خدمات می‌کند.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر 2 هزار و 540 روستا در آذربایجان شرقی برقدار هستند، گفت:ضریب نفوذ برق در روستاهای استان 99.9 درصد بوده و تمام روستای بالای 10 خانوار استان برقدار هستند.

  فرج‌نیا خاطرنشان کرد: امسال برق دار کردن روستاهای بالای 5 تا 10 خانوار را برق توزیع نیروی برق آذربایجان‌شرقی در برنامه دارد.

  وی افزود: ارائه امکانات رفاهی در روستاهای از جمله برق رسانی موجب مهاجرت معکوس به روستاها شده بطوریکه روستایی در استان که زمان برق رسانی 15 خانوار بود در حال حاضر به بالای 30 خانوار رسیده است.

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه میزان برخورداری مرفین از یارانه انرژی بیشتر از قشر پایین جامعه است، اظهار داشت: 110 مگاوات سهیمه کاهش پیک بار بر استان آذربایجان شرقی در نظر گرفته شده است.

  فرج‌نیا از امضاء تفاهم‌نامه شرکت‌های برق استان با کمیته امداد امام خمینی ( ره ) و سازمان بسیج مهندسین صنعتی سپاه عاشورا برای احداث 6 هزار کیلو وات برق خورشیدی در منازل مددجویان تحت پوشش کمیته امداد خبر داد و گفت: تفاهم‌نامه احداث نیروگاه‌های خورشیدی برای مشترکان خانگی در مناطق محروم روستایی، حاشیه شهرها و منازل مسکونی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی ( ره ) میان شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع نیروی برق آذربایجان‌شرقی و تبریز با کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بسیج مهندسین صنعتی سپاه عاشورا به امضاء رسیده است.

  وی از جمله اهداف این تفاهم‌نامه را ترویج و توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در استان، کمک به تامین برق شبکه سراسری از طریق ساخت و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در مناطق محروم و نیز تسریع، جهت‌دهی و کمک به اجرای طرح جهادی روشنایی در مناطق محروم و روستایی قلمداد کرد.

  مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌شرقی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با همکاری و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی سلول‌های خورشیدی در پشت بام تمام دهیاری‌های استان  نصب می‌شود.

  وی با بیان اینکه هر ساله با شروع فصل گرما، یکی از چالش‌های مهم کشور و وزارت نیرو، تامین برق مورد نیاز کشور و عبور از پیک سالیانه مصرف برق است، اظهار داشت: میزان مصرف برق سالانه از رشد 7 درصدی برخوردار است و اگر قرار باشد وزارت نیرو برای پاسخ گویی به میزان پیک مصرف تابستانه، تنها اقدام به احداث نیروگاه‌های جدید کند، باید حجم تاسیسات برق کشور هر ۱۰ سال یک بار ۲ برابر شود تا بتواند پیک مورد نیاز را تامین کند.

  فرج‌نیا هزینه احداث هر مگاوات نیروگاه برق در کشور را حدود یک میلیون دلار اعلام کرد. 

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :آذربایجان شرقی