آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۲۲۸۶ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵

  حکایت ذاکرنیوز از کمبود آب و چشم انتظاری مردم برای رسیدن تانکرهای آبرسان/تب بی‌آبی در ‌سربیشه بیداد می‌کند

  درحالی 90 روستای سربیشه با تانکر آبرسانی می‌شود که نقاطی ماندن دق علی آباد وجود دارد که آبهایی زیادی در آنجا جمع‌آوری شده اما به دلیل کمبود اعتبار و نبود سازه آبخیزداری آبها بدون اینکه مورد استفاده قرار بگیرند تبخیر می‌شود.
  - اخبار استانها -

  به گزارش ذاکرنیوز از بیرجند، قصه پرغصه کم آبی  در خرسان جنوبی این روزها آنقدر تکراری شده که حتی مردم دیگر از گفتن آن خسته شده‌اند! کمبود آب برای کشاورزی از یک سو و نبود آب آشامیدنی بیش از 400 روستای استان از دیگر سو، مهاجرت و حاشیه‌نشینی را در سال‌های اخیر به دنبال داشته است.

  تراژدی تکراری چشم انتظاری برای رسیدن تانکرهای آب در روستاهای خراسان جنوبی

  حکایت کمبود آب و چشم انتظاری برای رسیدن تانکرهای آب تراژدی تکراری در روستاهای خراسان جنوبی است تراژدی غم انگیزی که انگار تمامی ندارد و این درحالی است که ماه تابستان ماه گرما در روستاهای داغ مرزی استان آغاز شده است.

  نماینده مردم بیرجند در مجلس: دولت در بحث آبرسانی به خراسان جنوبی کوتاهی کرده است5 استان در نوسازی و توسعه شبکه آبرسانی استان بوشهر همکاری می‌کنندبزرگ‌ترین مجتمع آبرسانی مازندران اجرایی می‌شود

  کاهش ورودی آب به سفره‌های زیرزمینی، برداشت‌های غیرمجاز و استفاده از روش‌های آبیاری نادرست عواملی که با توجه به کاهش بارندگی در استان تشدید خشکسالی را افزایش داده است.

  تداوم خشکسالی لطمه جبران ناپذیری را به استان وارده کرده و مشکلات زیادی را برای جامعه بشری به ارمغان آورده است.

  آثار حیات هر لحظه ضعیف‌تر می‌شود

  خراسان جنوبی به دلیل واقع شدن در منطقه خشک و حاشیه کویر با حوادث طبیعی مختلف از جمله خشکسالی مواجه است که این امر موجب از بین رفتن بستر اشتغال شده و فعالیت روز‌مره مردم اغلب روستاهای این منطقه رو به خاموشی گراییده و آثار حیات هر لحظه ضعیف‌تر می‌شود.

  از بین رفتن درختان، بیکاری کشاورزان و روی آوردن به شغل‌های کاذب، مهاجرت درصد قابل‌توجهی از ساکنین روستاها تنها بخشی از پیامدهای خشک‌سالی مداوم در این استان بوده است.

  خشکسالی رنج دردآوری را برای مردمی که مدتی از عمر خود را در روستا گذرانده‌اند یا هم‌چنان می‌گذرانند باعث شده است.

  وعده‌های رنگارنگی که هیچ کدام عملی نشد

  مسئولان  وعده داده‌اند تا لب‌های تشنه سرزمین خراسان جنوبی را سیراب کند، وعده‌های رنگارنگی که تا امروز هیچ کدام عملی نشده است و همچنان هر سال که می‌گذرد سایه خشکسالی و مصائب آن بر سر استان سنگین‌تر می‌شود.

  در نگاه کلان رفع مشکلات آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت دولت را مکلف می‌کند که نگاه ویژه‌ای با این مسائل داشته باشد.

  در چند سال گذشته بحران آب، تأمین آب کشاورزی و تأمین آب آشامیدنی در بسیاری از استان‌های کشور با مشکل جدی روبه‌رو بوده است.

  3میلیارد تومان دیون آبرسانی سیار

  مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی در گفتگو با ذاکرنیوز  با اشاره به تامین آب 417 روستای استان با تانکر، نیاز سالانه برای آب رسانی به روستاها را چهار میلیارد تومان بیان کرد.

  مهدی صفوی‌نژاد افزود: آمار روستاهای نیازمند آبرسانی سیار با توجه به فصل گرما افزایش می‌یابد طوری که در مرداد سال گذشته 580 روستای استان با تانکر آبرسانی شدند.

  وی گفت: بدهی سنواتی زیادی در استان وجود دارد که با منابع اعتباری سالانه جبران نمی‌شود و در شرایط فعلی 53 مجتمع آبرسانی روستایی استان در دست احداث است.

   مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی منابع مالی 39 مجتمع برای آبرسانی به 500 روستا را ملی دانست و افزود: از محل این مجتمع‌ها آبرسانی به 370 روستا یا به اتمام رسیده یا تا آخر تیرماه به پایان می‌رسد.

  صفوی‌نژاد اظهار داشت: دیون آبرسانی سیار به پیمانکاران آبرسان دو میلیارد و 900 میلیون تومان است.

  آبهایی که تبخیر می‌شود

  بحران و تب آب در برخی از روستاها همچنان وجود دارد اما در گوشه‌ای از همین سرزمین کویری مناطقی وجود دارد که آبها بدون استفاده تبخیر شده و به آسمان می‌رود.

  آری این بار خبرنگار ذاکرنیوز خبر از آبهایی می‌دهد که بدون استفاده از دق علی آباد شهرستان سربیشه تبخیر می‌شود این در حالی است که 90 روستای این شهرستان با تانکر آبرسانی می‌شود و این آب‌ها به جای رقع تنش‌های آبی بدون هیچ استفاده‌ای تبخیر شده و همچنان هدر می‌روند.

  مردم از دق علی‌آباد سربیشه و هدر رفت‌ها می‌گویند، دقی که با بارندگی‌های خردادماه امسال دوباره جان گرفته و حیات در آن زنده شده است.

  آبهایی که نفعی برای مردم ندارند

  به گفته اهالی این دق هرساله آب دارد چون از سه حوزه بالا دست آب آن تامین می‌شود اما این آبها هیچ نفعی برای مردم ندارد  و وجود خاک رس سبب می‌شود آب ته نشین نشود و به علت گرمای شدید منطقه تبخیر شود.

  علاوه بر این سیلاب‌هایی که از بالا دست گل و لای را به این دق فرود می‌آورد که سبب می‌شود مراتع موجود را از بین ببرد و این آبها همچنان با وجود گرمای زیاد آفتاب و بادهای شدید به راحتی تبخیر می‌شوند و هیچ سودی برای مردم منطقه ندارد.

  مرزنشینان قانع و مرزبانان صبور

  روستاهای مرزی برای هر کشوری از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه خود روستائیان بهترین نیروها برای دولت در حفظ و حراست از مرزها هستند، همان‌هایی که بدون هیچ ادعایی حاضرند در قبال کمترین حقوق و یا دریافت آنچه حقشان است در روستا بمانند و از مرزهای کشور خویش دفاع کنند.

  هرچند بنا به گفته اهالی احداث سازه‌های آبخیزداری می‌تواند این آبها را برای مردم مفید سازد اما با وجود تکرار این موضوع تنها جواب، کمبود اعتبار و عدم اختصاص بودجه مورد نیاز است در حالی که چندین میلیون متر مکعب آب در این دق وجود دارد که نیازمند توجه برای احداث سازهای آبخیزداری است.

  روان آب‌هایی که به نفع افغانستان از استان خارج می‌شود

  روستای مشوکی نیز از دیگر روستاهای سربیشه است که قرار بود از سال 84 سدخاکی در این روستا احداث شود اما تنها در حد وعده و حرف باقیمانده و سیلاب‌های اخیر روان‌آب‌هایی شدند که به‌نفع کشور افغانستان از استان خراسان جنوبی خارج می‌شوند.

  حال با وجود مشکلات آبی و تعداد روستاهای زیادی که با تانکر آبرسانی می‌شوند این سؤال مطرح است که آیا راهی برای مهار این آبها وجود ندارد تا گوشه‌ای از تشنگی این سرزمین را برطرف کرده و لب‌های خشکیده زیادی را سیراب کند.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :خراسان جنوبی