آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۲۲۹۷ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۳

  تکذیب «رقم» اعزام 100 نیروی انگلیس به منطقه

  یک مقام مسئول در وزارت دفاع انگلیس، اعزام یکصد نیروی ویژه دریایی این کشور به خلیج فارس را تکذیب کرد و این رقم را خیلی کوچک‌تر دانست. 

  به گزارش ذاکرنیوز، بعد از آنکه برخی رسانه‌ها در فضای تنش‌آلود اخیر بین ایران و آمریکا و در چارچوب جنگ روانی، ارقام بزرگی از اعزام نیروهای آمریکایی یا انگلیسی به منطقه خبر دادند، اکنون این رقم‌ها از صد هزار به هزار و کمتر از صد نفر رسیده است.

  در حالی که برخی رسانه‌های انگلیسی شنبه شب به وقت تهران (25 خرداد) از اعزام 100 تفنگدار دریایی این کشور به «بحرین» خبر دادند، یک مقام وزارت دفاع انگلیس این رقم را تکذیب کرد.

  روزنامه «دیلی میل» ادعا کرده بود که نیروی دریایی انگلیس قصد دارد 100 تفنگدار دریایی را برای محافظت از کشتی‌های انگلیسی به منطقه اعزام کند، اما روزنامه الشرق الاوسط امروز دوشنبه به نقل از یک مقام وزارت دفاع انگلیس نوشت، این رقم فقط 20 نفر است. 

  الشرق الاوسط نوشت: روزنامه ساندی‌تایمز خبر داد که بریتانیا می‌خواهد 100 نیروی ویژه نیروی دریایی سلطنتی به خلیج [فارس] اعزام کند... اما سخنگوی وزارت دفاع این کشور در تماس تلفنی با الشرق الاوسط، این خبر را تکذیب کرد. او گفت که حدود [فقط] 20 نفر از نیروی دریایی سلطنتی به خلیج [فارس] می‌رود که این مسئله از قبل هم برنامه‌ریزی شده و مأموریت آموزشی روتین دارند.

  الشرق الاوسط به نقل از سخنگوی وزارت دفاع انگلیس توضیح داد: قرار است امروز مسئولان نظامی و امنیتی انگلیس، در نشست کُبرا [نشست کابینه امنیتی] حاضر شوند. احتمال دارد بنا بر توصیه‌های این جلسه، دستوراتی به این نیروها داده شود در ارتباط با حمایت از منافع انگلیس در سایه افزایش تنش در منطقه.

  رقم اعزام صد نیروی ویژه در حالی به رقم بیست نفر آن هم برای مأموریت روتین آموزش تقلیل پیدا کرد که پیشتر هم رسانه‌های آمریکایی از وجود طرحی برای اعزام 120 هزار نیرو به خاورمیانه (غرب آسیا) خبر داده بود اما چندی بعد، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا ادعاهای مطرح‌شده در روزنامه نیویورک‌تایمز درباره طرح پنتاگون برای اعزام 120 هزار نیرو به منطقه را «جعلی» توصیف کرد.

  ترامپ گفته بود: «خبر جعلی است. ولی، آیا من می‌توانم چنین کاری انجام می‌دهم؟ حتماً. ولی [در حال حاضر] برای این کار برنامه‌ریزی نکرده‌ایم. امیدوارم مجبور نباشیم برنامه‌ریزی کنیم، اما اگر این کار را انجام دهیم، خیلی بیشتر از اینها نیرو می‌فرستم» (جزئیات بیشتر). 

   پیش از این روزنامه نیویورک‌تایمز در چارچوب جنگ روانی علیه ایران و در اثنای تنش اخیر میان تهران و واشنگتن، مدعی شده بود «پاتریک شاناهان»، سرپرست وزارت دفاع آمریکا در جلسه‌ای در پنتاگون طرحی برای اعزام ۱۲۰ هزار نیروی نظامی به منطقه جهت مقابله با حمله احتمالی ایران به نیروهای آمریکایی را مورد بررسی قرار داده است. 

  همچنین «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس روز جمعه همگام با مقام‌های آمریکایی در ادامه فضای تنش آلود منطقه و اتهام‌زنی به ایران درباره حادثه برای نفتکش‌ها در دریای عمان، در سخنانی بدون ارائه شواهد مستند مدعی شد که «تقریبا ایران پشت حملات به نفتکش‌ها در دریای عمان قرار داشته است. وزارت امور خارجه انگلیس نیز در بیانیه خود آورده تقریبا قطعی است که شاخه‌ای از ارتش ایران به دو نفتکش در روز 13 ژوئن (23 خرداد) حمله کرده است (جزئیات بیشتر).

  این اتهامات در حالی مطرح می‌شود که کارشناسان متعددی اعلام کرده‌اند با وجود اتهامات واشنگتن عیه ایران، هیچ دلیلی درباره نقش تهران برای حمله به تانکرهای نفتی در دریای عمان وجود ندارد.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :تهران تایمز