آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۲۳۷۰ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۲

  عکاسان خبری مظلوم هستند/ ملاک تقدیر از پیشگامان در جایزه عکس سال مطبوعات

  به گزارش ذاکرنیوز، نشست خبری سومین دوره اهدای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران با حضور حمید فروتن، دبیر جایزه و رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۲۷ خرداد) در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

  وی در ابتدای این نشست گفت: سومین دوره نشان با بیستمین سال تأسیس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران همزمان شده است. صنف ما یک صنف فرهنگی هنری است و بخش مطبوعاتی‌اش، آن جریان‌سازی است که انجام می‌دهد.

  فروتن گفت: جایزه انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران یک شورای سیاستگذاری دارد که مشخص می‌کند چه روندی باید دنبال شود. خوشحالیم توانسته‌ایم با شرایط سخن اقتصادی و نبود حامی مالی سومین دوره جشنواره را برگزار کنیم و از همه عکاسان مطبوعاتی تقاضا دارم با عضویت خود در انجمن، از ما حمایت کنند تا قدرت بیشتری برای حمایت از عکاسان داشته باشیم. البته همه عکاسان چه عضو انجمن باشند، چه نباشند، می‌توانند در جایزه نشان شرکت کنند.

  دبیر سومین دوره اهدای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران توضیح داد: برای این دوره ۳ روز داوری داشتیم که شب گذشته داوری ۴ هزار عکس پایان یافت. این عکس‌ها تماماً دیده شدند و گاهی سر یک مجموعه عکس نیم ساعت بحث انجام گرفت. یونس شکرخواه، ساعد نیکذات، مهدی قاسمی، سعید فرجی و عطاءالله طاهرکناره داوران این دوره را تشکیل می‌دهند.

  وی افزود: داوران امسال یک نتیجه‌گیری داشتند که در بخش‌هایی از جشنواره هنوز عکاسان ما نیاز به آموزش دارند، به ویژه در تولید محتوا و رعایت استانداردهای جشنواره. بنابراین، وظیفه خودمان می‌دانیم که بحث آموزش را به‌صورت تخصصی برای عکاسان در نظر بگیریم.

  به گفته فروتن، جشنواره امسال در ۵ بخش «خبری، محیط زیست، پرتره، مستند اجتماعی و ورزشی» (هر کدام با دو زیرگروه تک‌عکس و مجموعه عکس فراخوان داد. مالتی مدیا هم جزء دیگر بخش‌های ماست، بنا بر این مجموعاً ۱۱ تندیس به برگزیدگان اهدا می‌شود.

  وی خاطر نشان کرد: اختتامیه جایزه پنجم تیرماه برگزار می‌شود و مجموعاً ۱۶۵ عکس از ۳۱ خرداد تا ۵ تیرماه در خانه هنرمندان ایران به نمایش در می‌آید. امیدواریم با تداوم چنین جشنواره‌هایی به اهداف انجمن که جریان‌سازی و پویایی است، نزدیک‌تر شویم.

  دبیر سومین دوره اهدای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران یادآور شد: پیشگامان (پیشکسوتان عکاسی مطبوعاتی ایران) هم همزمان با اعلام عکاسان برگزیده، تقدیر خواهند شد. این افراد توسط کارگروه پیشگامان انتخاب می‌شوند که امسال ۳ پیشگام و یک نفر ویژه بیستمین سال تأسیس انجمن تقدیر می‌شوند.

  * ملاک تقدیر از پیشگامان عکاسی چیست؟

  محمد فرنود، از اعضای هیأت مؤسس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران هم در این نشست اظهار داشت: از چند سال پیش توسط هیأت‌مدیره نشان سال عکاسی مطبوعات در حال برگزاری است و در کنار آن حرکت ارزنده‌ای رخ داده که باید درباره آن بیشتر صحبت کرد.

  وی افزود: در سال اول اهدای نشان مطبوعاتی، از «محمد صیاد» به عنوان پیشگام تقدیر به عمل آمد، کسی که در دفاع مقدس و واقعه طبس عکاسی کرد و عکس‌هایش جهانی شد. ملاک تجلیل از ایشان، چنین تلاش‌هایی است. بنابرین تنها سن و سال و سابقه برای تجلیل ملاک نیست، بلکه ثبت عکس‌های ماندگار در جامعه مطبوعات است.

  حیدر رضایی بانی برگزاری تورهای عکاسی جهادی و طراح پوستر این دوره از جایزه هم گفت: پوسترهایی که برای جشنواره‌های عکس کار می‌شود، از نمادهای عکاسی استفاده می‌کنند. سعی کردم هویت و اثری که عکاس تولید میکند، دیده شود، نه صرفا عکسش.

  * عکاسان خبری مظلوم هستند

  وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: عکاسی خبری خیلی مظلوم واقع شده، در حالی که مجموعه‌ای از هنرها و تجارب است. اما چون عکاسان مطبوعاتی، همکار خبرنگاران رسانه‌ها هستند و همیشه کنار دستشان، کمتر دیده می‌شوند و کم پیش می‌آید، خبرنگاران سراغ عکاسی بروند که مجموعه عکس مستنداجتماعی را ثبت کرده که هم هنر تجسمی را در خود دارد و هم پیام‌رسانی می‌کند.

  در پایان این مراسم، پوستر سومین دوره اهدای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران رونمایی و توسط محمد فرنود، فرهاد سلیمانی، محمد صیاد، افشین بختیار، حیدر رضایی و حمید فروتن امضا شد.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :عکس عکس