آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۲۴۳۶ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۹

  عروسی خوبان، مهمان سلطان

  ازدواج، همان رؤیای شیرین زیر یک‌ سقف‌ رفتن، این روزها به یکی از تلخ‌ترین کابوس‌های جوانان تبدیل شده است. شاید ازدواج برای خیلی‌ها اتفاق شیرین و در‌عین‌حال، بی‌دردسری باشد؛ اما همین امر ساده برای بسیاری از زوج‌های جوان به کابوسی تلخ تبدیل شده است.
  - اخبار رسانه ها -

  به گزارش ذاکرنیوز، طرح «عروسی خوبان» را چند روزی است که بنیاد کرامت امام رضا(ع) راه‌اندازی کرده است. در این پویش، به‌نیت هشتمین امام شیعیان به 888 زوج جهیزیه، ودیعه مسکن و هزینه مراسم عروسی تعلق می‌گیرد. اغلب این زوج‌ها ساکن مناطق سیل‌زده و دیگر مناطق محروم هستند که تا دهه کرامت، این کمک‌ها به‌دست‌شان خواهد رسید.

  ازدواج، همان رؤیای شیرین زیر یک‌ سقف‌ رفتن، این روزها به یکی از تلخ‌ترین کابوس‌های جوانان تبدیل شده است. شاید ازدواج برای خیلی‌ها اتفاق شیرین و در‌عین‌حال، بی‌دردسری باشد؛ اما همین امر ساده برای بسیاری از زوج‌های جوان به کابوسی تلخ تبدیل شده است. گره‌هایی که بازنمی‌شوند و تلاش‌هایی که اثر نمی‌کنند، امید را از این زوج‌ها می‌گیرند و آن شیرینی رؤیای زندگی مشترک را به کام‌شان تلخ می‌کند. 


  بااین‌حال، ما ایرانی‌ها در هم‌نوع‌دوستی سرآمدیم؛ از پویش برای کمک به بیماران خاص گرفته تا خیّرانی که مدرسه می‌سازند. نمونه این نوع‌دوستی را می‌توان در زلزله کرمانشاه هم دید؛ آنچنان‌که مردم کشور از دورترین مناطق کشور خود را به مناطق زلزله‌زده رساندند و مثال نزدیک‌ترش سیل اخیر در چند استان کشور است که همچنان سیل کمک‌ها به این مردم ادامه دارد. حالا سفره‌ای پهن شده تا باردیگر به‌کمک یکدیگر گامی برای رفع موانع مادی این زوج‌های جوان برداریم. کمپین «عروسی خوبان» که در آخرین روزهای ماه مبارک رمضان کارش را شروع کرده، قرار است با کمک مراکز مردم‌نهاد و خودِ مردم تا پایان هفته کرامت، گره از مشکلات مادی برخی مناطق سیل‌زده و محروم کشور بازکند؛ یعنی جهیزیه بدهد، برای ودیعه مسکن کمک‌هزینه بپردازد و سوروسات عروسی را برای تازه عروس و دامادهایی راه بیندازد که مشکلات مادی سنگی جلوی پایشان شده است.


  آقای صادق صادقی، دبیر پویش «عروسی خوبان» می‌گوید: «این پویش به‌همت بنیاد کرامت ایجاد شد. این بنیاد زیرمجموعه آستان قدس رضوی است و از سه سال پیش، کار خود را آغاز کرده است». صادقی می‌گوید: «از حدود پنج ماه قبل، معاونتی به‌نام «معاونت خانواده» در این بنیاد تشکیل شد تا زوج‌های جوانی را شناسایی کند که برای رفتن به زیر یک سقف با مشکل مواجهند. درواقع، نخستین اقدامی که در این معاونت انجام شد، شناسایی خانواده‌ها و زوج‌های محروم بود. به‌دنبال همین موضوع، نزدیک به 70 گروه بومی جهادی در مناطق مختلف را برای شناسایی دقیق این افراد بسیج کردیم».

   888 زوج گام اولیه است


  دبیر پویش «عروسی خوبان» در بخش دیگری از سخنان خود به شناسایی زوج‌های محروم اشاره کرد و افزود: «حالا نیز بیش از 1200 زوج محروم و نیازمند را در 12 استان شناسایی و آن‌ها را راستی‌آزمایی کرده‌ایم. نیت این پویش آن است که در نخستین مرحله، به 888 زوج نیازمند کمک کند؛ 888 زوجی که در اولویت هستند، با کمک‌هایی هرچند اندک راهی خانه و زندگی‌شان می‌کنیم».
   دبیر این پویش می‌گوید: «برخلاف دیگر خیریه‌ها، صرفا به اهدای جهیزیه به زوج‌های نیازمند اکتفا نکرده و کوشیده‌ایم نیازهای واقعی آن‌ها را شناسایی کنیم. بسیاری از آن‌ها با کمک‌های 4-3میلیون‌تومانی می‌توانند در شهر یا روستای خود عروسی برگزار کنند و سر زندگی‌شان بروند. ما برای این زوج‌ها علاوه‌بر تهیه جهیزیه، ودیعه مسکن و هزینه مراسم عروسی هم در نظر گرفته‌ایم».


  صادقی ادامه می‌دهد: «روز 12خرداد، سرانجام این کمپین را با حضور 190 نفر از هنرمندان و اصحاب رسانه رونمایی و معرفی کردیم و از برخی از آن‌ها مانند آقای قاسم صرافان و آقای حامد عسکری درخواست کردیم در این پویش پیشران باشند. چهره‌هایی مثل آقای وحید یامین‌پور و خانم نفیسه‌سادات موسوی قبول کردند یار ما در این راه باشند و این پویش را به طرفدارانشان معرفی کنند. ما هم درگاه پرداخت اختصاصی برای هرکدام از آن‌ها در نظر گرفتیم که همه آن‌ها به حساب مشترکی واریز می‌شود که حساب بنیاد کرامت است. این درگاه اختصاصی باعث می‌شود هواداران آن‌ها با فهمیدن این موضوع که این اشخاص به کمپین «عروسی خوبان» پیوسته‌اند، به این پویش کمک کنند. همچنین، به ایجاد رقابتی برای تبلیغ و توسعه این کار نیک منجر می‌شود. تاکنون نیز برای شناخت این کمپین اتفاقات خوبی رخ داده و برخی رسانه‌ها به آن پرداخته و در اینستاگرام و توییتر نیز درباره‌اش صحبت کرده‌اند».

  شفافیت اصل اول ماست


  صادقی می‌گوید: «ما بنا را بر شفافیت گذاشته‌ایم و قرار نیست برای موفق جلوه‌دادن این کمپین آمارهای غیرواقعی بدهیم؛ به‌همین‌دلیل، آمار مشارکت در این پویش به‌صورت آنلاین و لحظه‌ای با ریزجزئیات در سایت بنیاد کرامت قرار دارد. تا همین لحظه (هنگام تنظیم گزارش)، بیش از 950میلیون تومان کمک جمع‌آوری شده که با این مبلغ می‌توانیم 158 زوج را به‌طورقطعی زیرپوشش خود قرار دهیم. از این مبلغ حدود 65میلیون تومان ازطریق کد دستوری، 330میلیون تومان ازطریق شبکه فعالان خانواده رضوی و 466میلیون تومان نیز از بنیاد کرامت امام رضا؟ع؟ به این پویش کمک شده است». وی می‌افزاید: «ما در همه مناطق محروم کشور، برای شناسایی زوج‌های نیازمند وقت گذاشته‌ایم و صرفا به مناطق سیل‌زده‌ای اکتفا نکرده‌ایم که رسانه‌ها آن‌ها را برجسته کرده‌اند. به‌عنوان مثال، در روستایی در خراسان شمالی، بیش از 30 زوج جوان شناسایی کرده‌ایم که در بارش‌های اخیر، به‌دلیل اینکه منازل آن‌ها از گِل ساخته شده بود، همه جهیزیه و خانه و زندگی‌شان از بین رفت که آن‌ها را در فهرست خود قرار دادیم. همچنین، مناطقی در جنوب شهر تهران و مناطق سیل‌زده دیگر نیز زوج‌هایی شناسایی کرد‌ه‌ایم».

  منبع : صبح نو                            

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :ازدواج ازدواج