آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۳۱۸۸ انتشار : ۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۴

  کشتی طوفان‌زده علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد/از بدهی 174 میلیاردی تا بکارگیری‌های من درآوردی

  به گزارش ذاکرنیوز از یاسوج در سال‌هایی که دولت به دست نیروهای تدبیر و امید یا به عبارت دیگر نیروهای اصلاحاتی و دوم خردادی اداره می‌شود و بیشتر دستگاه‌ها و ادارات خالی و عاری از نیروهای جریان مقابل هستند مشکلاتی در اداره دستگاه‌ها به وجود آمده که مردم و کارشناسان به صورت محسوس و قابل لمس شاهد و ناظر این مشکلات هستند.

  یکی از دستگاه‌هایی که در دوره اخیر با مشکلات زیادی روبرو بوده دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد است که خبرهای ناخوشایند زیادی در طول این چند سال از مدیریت دولت تدبیر و امید از آن دیده و شنیده می‌شود.

  افسار گسیختگی‌ در متن و بطن علوم پزشکی استان

  پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام، استخدام‌های طایفه‌ای و فامیلی، عدم رعایت توازن در چینش مدیریت‌ها و مطالبات زیادی که کارکنان و بازنشستگان دارند و افزون بر همه آن‌ها بدهی‌های کلانی که دانشگاه به بار آورده است.

  اوضاع آن چنان در دانشگاه علوم پزشکی پیچیده و افسارگسیخته شده که رئیس جدید دانشگاه چاره‌ای جز تخطئه قبلی‌ها ندارد؛ وضعیت به گونه‌ای شده که مدیر جدید مجبور به اخراج رئیس بیمارستان در صبح اولین روز کاری خود است.

  وضعیت در دانشگاه علوم پزشکی و دوایر زیر مجموعه و بیمارستان‌ها به گونه‌ای است که مردم رضایت چندانی از وضعیت مراکز درمانی ندارند و آشفتگی در اداره آن‌ها موج می‌زند.

  بدهی کلانی که اکنون روی دست دانشگاه مانده نشان از بی تدبیری در اداره دانشگاه علوم پزشکی دارد و در این بین تنها نباید مسؤولان سابق را در ایجاد چنین وضعیتی مسوول دانست.

  دخالت‌هایی که دانشگاه را به قهقرا می‌برد

  دخالت نمایندگان مجلس در امور اجرایی یکی از دلایلی است که نه تنها در استان کهگیلویه و بویراحمد و دانشگاه علوم پزشکی استان بلکه در بسیاری از نقاط کشور مشهود بوده و در اینجا ملموس‌تر به نظر می‌رسد.

  تعجیل در راه‌اندازی مراکز درمانی مثل بیمارستان جلیل گاه ضربات و لطمات میلیاردی به استان وارد کرده که تبعات آن را در آینده نه چندان دور خواهیم دید.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در همین ابتدا حرف‌های زیبا و متفاوت از دیگران می‌زند و البته اقدامات عملی همچون برکناری مسؤولان متخلف داشته اما باید نشست و نظاره کرد که آیا چنین روندی ادامه پیدا خواهد کرد.

   کارهایی که گذشتگان انجام ندادند

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد با انبوهی از طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی نیمه تمام روبروست تا آن جا که اکنون تعداد 63 پروژه عمرانی در دانشگاه وجود دارد.

  وی می‌گوید باید با تلاش تیم جدید این پروژه‌ها به اتمام برسد و کارهایی نیز هست که هنوز انجام نشده از جمله این که اولویت با خدمات سرپایی است و باید کلینیک‌های سه شهرستان بزرگ استان تا هفته دولت آماده بهر‌ه‌برداری شوند و در حوزه سرطان هم به دلیل کارهای انجام نشده از قبیل تشخیص درمان سرطان در سه سطح 1 و 2 و 3 در استان وجود ندارد.

  کار یزدانپناه در همه قسمت‌ها سخت شده برای مثال آن جا که اعتراف می‌کند با استفاده از طرح نظام سلامت مرکز غربالگری سرطان در بیمارستان شهید رجایی یاسوج در پایان سال 95 به اتمام رسید اما در دوره بعد تجهیزات آن آماده نشد و مرکز پزشکی هسته‌ای در بیمارستان امام سجاد یاسوج 95 درصد پیشرفت فیزیکی داشت که تعطیل شد.

  او علاوه بر تکمیل پروژه‌ها باید با مشکل مطالبات نیروها و همچنین وضعیت نامشخص برخی نیروهای به کار گرفته شده و غیر قانونی نیز دست و پنجه نرم کند.

  یزدانپناه در همین خصوص با بیان این که باید دانشگاه را از حاشیه‌ها بیرون بیاوریم اظهار کرد: نیروهایی در بیمارستان هستند که 7 تا 8 ماه کار کرده‌اند همه شاکی هستند و نه حقوقی و نه بیمه‌ای دریافت نکرده‌‌اند و امنیت شغلی ندارند که می‌توانند به اداره کار شکایت کنند.

  این مسؤول تغییر مدیران دانشگاه را امری طبیعی دانست و گفت بر اساس ارزشیابی‌ها کار را انجام می‌دهیم و تغییراتی هم شد که همه می‌دانید چرا که روند غیر قانونی جذب نیرو در بیمارستان شهید جلیل یاسوج بوده است.

  سنگینی انبوهی از بدهی بر دوش دانشگاه 

  اما میراث به جا مانده از اورنگ ایلامی که بیش از هر چیز یزدانپناه را در منگنه و تنگنا قرار داده بدهی 174 میلیارد تومانی است که وضعیت دانشگاه را آشفته‌تر از هر زمان کرده و با هیچ مسکنی قابل تسکین نیست.

  پروژه‌های عمرانی نیمه تمام از یک طرف و 22 میلیارد تومان بدهی از منابع ملی از سوی دیگر به اضافه بدهی کلان 174 میلیارد تومانی همه و همه از جمله دلایلی است که موجب شده یزدانپناه قید همه چیز را زده و حتی آینده کاری خود را به خطر اندازد و برخوردهای عملی با کسانی داشته باشد که دستی در این مشکلات داشته‌‌اند. 

    باید دید پرویز یزدانپناه که به احتمال قریب به یقین آخرین رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در دولت تدبیر و امید خواهد بود چگونه این کشتی توفان‌زده را در طول دو سال در پیش رو هدایت خواهد کرد.

  انتهای پیام/82009

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir