آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۵۰۶۴ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۰

  از دزدی دریایی تا نفت‌خواری در کاریکاتورهای «ملکه کشتی‌رُبا» + تصاویر

  به گزارش ذاکرنیوز، نمایشگاه «ملکه کشتی ربا» هفته گذشته به همت بنیاد فرهنگی روایت فتح در مجتمع فرهنگی و هنری اسوه افتتاح شد و تا ۲۵ مرداد ماه از ساعت ۹ تا ۱۹ برپاست. این نمایشگاه ۳۵ کارتون و کاریکاتور از ۱۴ هنرمند کشورمان را شامل می‌شود که به موضوع توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس و اقدام متقابل ایران پرداخته است.

   

   

  سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر این رویداد گفت: دزدی دریایی دولت خبیث انگلیس در ربایش نفتکش ایرانی با فرمایشات صریح رهبر معظم انقلاب روبه‌رو شد و در کمتر از ۴۸ ساعت در زمینه برای یک اقدام متقابل برای توقیف نفتکش انگلیسی توسط غیورمردان سپاه فراهم آورد؛ در حقوق بین‌الملل حق اقدام مقابل متقابل و تلافی‌جویانه برای هر کشوری که با اقدام خصمانه کشور دیگری روبرو شده، به رسمیت شناخته شده است.

  وی ادامه داد: اما رسانه‌های معاند صهیونیستی و غربی با نادیده گرفتن دزدیده شدن نفتکش ایرانی توسط دولت استعمار انگلیس صرفاً با جنجال خبری تلاش دارد تا اتهام توقیف را متوجه ایران کند، از این رو بر آن شدیم تا با زبان کارتون و کاریکاتور در واکنش سریع به این مقوله اقدام موثر و جدی و صورت دهیم. نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «ملکه کشتی ربا» حاصل تلاش هنرمندان انقلابی کشور نسبت به افشای حقیقت این ماجرا است.

  هنرمند پیشکسوت عرصه کاریکاتور درباره ویژگی‌های این هنر گفت: یکی از ابزارهای هنری و زبانی بین‌المللی است که به واسطه چاشنی طنز بسیار رسا و نافذ است و بلافاصله با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند.

  وی درباره توضیح اثر خود گفت: ملکه انگلیس را ترسیم کردم که از سویی نفتکش ما را دزدیده و زیر بغل زده است و از سوی دیگر شکوه و ناله می‌کند که نفتکش آن‌ها توقیف شده است.

   

   


  محمدیاشار نادری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح و بانی برپایی نمایشگاه «ملکه کشتی‌ربا» هم درباره اهمیت هنر کارتون و کاریکاتور گفت: کارتون و کاریکاتور به لحاظ پویایی در سبک ارائه هنری و تاثیرگذاری در میان مخاطبان عمومی دارای مقبولیت و همذات‌پنداری مناسب‌تری نسبت به سایر گرایش‌های هنری است.

  نادری درباره نمایشگاه «ملکه کشتی‌ربا» یادآور شد: این مجموعه حاصل دغدغه‌مندی هنرمندان حوزه تجسمی کشور است و در کمتر از چهار روز در راستای حمایت از اقدامات افتخارآفرین جوانان مؤمن و انقلابی و فداکار نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و محکومیت رفتار غیرقانونی استعمارگر پیر شکل گرفت.

   

   

  سیدعلیرضا ذاکری که با ۳ اثر در این نمایشگاه حضور دارد، به فارس گفت: با توجه به نگاهی که پیرامون موضوع داشتم، ملکه انگیس را به شکل ملکه نفت‌خوار طراحی کردم که از سال ۱۳۲۹ و با ملی‌شدن صنعت نفت، دستش از نفت ایران کوتاه شده است و طعنه‌ای به این موضوع بود که پس از ۷ دهه می‌خواهد با ولع طعم نفت ایران را بچشد.

  وی افزود: در یکی دیگر از طرح‌هایم، از شخصیت‌های کارتون پینوکیو الهام گرفتم و آن‌ها را به گربه‌نره و روباه مکار تشبیه کردم که همیشه دنبال ماجراجویی بوده‌اند. در واقع خواستم خوی حیوانی آن‌ها دیده شود.

   

   

  شهرام شیرزادی هم درباره اثرش توضیح داد: ملکه و ترامپ در داخل کشتی همدست بودند و تا اینکه دست ایران داخل کادر می‌شود و آن‌ها را از اتاقک کشتی بیرون می‌کشد.

  به گزارش ذاکرنیوز، نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «ملکه کشتی ربا» از ۵ تا ۲۵ مرداد ماه از ساعت ۹ تا ۱۹ در مجتمع فرهنگی و هنری اسوه واقع در خیابان انقلاب اسلامی، تقاطع خیابان بهار جنوبی، جنب پل روشندلان، پلاک ۴۵۳ میزبان علاقمندان است.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :کاریکاتور