آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۵۱۱۳ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۱

  روایت تلخ رئیس پارک علم و فناوری گلستان از دوران مدیریتش/زمینی که به درد گاوداری نمی‌خورد به ما دادند

  رئیس پارک علم و فناوری گلستان امروز با حضور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم معرفی و از تلاش‌های 5 ساله موسی حسام نیز قدردانی شد.
  - اخبار استانها -

  به گزارش ذاکرنیوز از گرگان، عصر امروز در مراسمی با حضور معاون وزیر علوم مهدی غفاری به عنوان رئیس جدید پارک علم و فناوری استان معرفی و از موسی حسام که 74 ماه این مسئولیت را برعهده داشت قدردانی شد.

  حسام با بیان اینکه از سال 91 تلاش کردیم برنامه‌های مربوط به پارک علم و فناوری استان را در دو بخش بودجه و زیرساختی و حمایت و توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان را دنبال کنیم. از همان ابتدا مشکلات زیرساختی برای پارک وجود داشت. آن زمان تصمیم گرفته شده بود که پارک به شهرک صنعتی آق‌قلا انتقال داده شود، این کار انجام شد اما هر سیاستی که به‌کار بردیم موفق به حضور شرکت‌ها در این مجموعه نشدیم. با اینکه 30 فضای کار در این مجموعه ایجاد شده بود اما فقط سه تا چهار کارگاه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

  وی افزود: بازگرداندن پارک به گرگان و ایجاد آن در کنار دانشگاه‌های بزرگ کار سختی است که اگر انجام نشود با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد. همزمان اقداماتی برای تملک 20 هکتار زمین در منطقه شورحیات آغاز شد اما به هیچ وجه این زمین موردتأیید کارشناسان وزارت علوم قرار نگرفت و حتی مناسب ایجاد مرغداری و دامداری هم نبود. دو سال زمان بُرد تا بتوانیم مسئولان استان را قانع کنیم که این زمین مناسب ایجاد پارک علم و فناوری نیست.

  100 میلیارد ریال برای پارک علم و فناوری در کاشان اختصاص یافتپردیس جدید پارک علم و فناوری استان مرکزی زیرساخت‌های لازم را نداردسند «ملاحضات پدافند سایبری» کشور توسط پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری تدوین شد

  حسام به پایین بودن بودجه پارک علم و فناوری استان اشاره کرد و گفت: در سال 91 با تلاش نمایندگان موفق شدیم 400 میلیون تومان ردیف اعتباری برای پارک بگیریم این در حالی بود که سال بعد از آن 14 پارک در کشور ایجاد شد که بودجه هرکدام از آنها یک میلیارد تومان بود. در تمام این سال‌ها تلاش کردیم تا کف بودجه پارک افزایش پیدا کند اما این اتفاق رخ نداد. با اینکه امسال بودجه پارک با رشد دوبرابری به چهار میلیارد تومان رسیده اما هنوز هم بین پارک‌های علم و فناوری کشور پایین‌ترین بودجه را دارد.

  وی بیان داشت: تأمین فضای فیزیکی برای پارک موضوع مهم دیگری بود که بالاخره با پیگیری‌های فراوان توانستیم سال گذشته برای ایجاد پنج هزار مترمربع فضا در استان یک میلیاردتومان بودجه بگیریم که از این مبلغ فقط 500 میلیون تومان آنهم در قالب اسناد خزانه سه ساله اختصاص پیدا کرد که در عمل امکان انجام کار وجود نداشت.

  حسام ادامه داد: پس از آنکه زمین شورحیات برای ایجاد پارک علم و فناوری در استان منتفی شد دو سایت 30 هکتار در شمال آق‌قلا برای پارک در نظر گرفته شد که متأسفانه چندمعارض داشت و چند قبرستان هم در آن وجود داشت. ضمن اینکه فاضلاب شهری آق‌قلا هم در کنار این سایت بود. وقتی وضعیت اینگونه شد موضوع تملک این اراضی را پیگیری نکردیم تا اینکه توانستیم 16 هکتار زمین در روستاهای محمدآباد و قربان‌آباد و شهر گنبدکاووس بگیریم.

  وی از استاندار گلستان خواست نشست‌های دوره‌ای با شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشد و گفت: در زمان استاندار قبلی یکسال دویدیم تا بتوانیم در یک نشست مشترک مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان را فقط مطرح کنیم. استاندار فعلی گلستان اگر فرصت کافی برای پیگیری موضوعات مربوط به پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان را ندارد بهتر از مشاور علم و فناوری بگیرد تا این موضوعات را دنبال کند.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :گلستان گلستان