آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۵۵۹۸ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۹

  میامی؛ شهرستانی نیازمند توجه

  به گزارش ذاکرنیوز از سمنان، علی‌رضا آشناگر استاندار سمنان ظهر امروز در جلسه مشترک شورای برنامه‌ریزی استان، ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد توسعه شهرستان میامی اظهار کرد: شهرستان میامی یکی از ۳۱ شهرستانی است که در کل کشور به‌عنوان مناطق کمترتوسعه یافته انتخاب شده است و برنامه راهبردی عملیاتی توسعه پایدار در آن اجرا خواهد شد.

  وی گفت: مجموعه پیشنهادات بر این امر تأکید دارد که شهرستان میامی باید مورد توجه قرار گیرد؛ ارتقای شاخص‌های توسعه از اهداف مهم این برنامه است.

  استاندار سمنان ادامه داد: یکی از نقاط محوری در تهیه این طرح، این است که ما بر امر تولید و ایجاد اشتغال و رفع بیکاری توجه جدی داشته باشیم و در این حوزه اقدامات محوری انجام گیرد.

  آشناگر بیان کرد: سندهای توسعه به‌طور طبیعی قابلیت اجرایی داشته و برای اجرا هستند، سند توسعه شهرستان میامی در اصل برشی از توسعه استان بوده که در یک منطقه ویژه مدنظر برنامه ریزان استانی و کشوری قرار گرفته و جدای از توسعه استان نیست؛ ولی تمرکز ما باید به این شهرستان معطوف شود و به همین دلیل، مدیران باید توجه مهم و جدی خود را به این امر معطوف کنند.

  وی تصریح کرد: ظرفیت‌های مختلفی برای تمرکز به برنامه‌های توسعه شهرستان وجود دارد که بودجه‌های سنواتی یکی از این ظرفیت‌هاست و باید منطبق با اهداف توسعه در شهرستان هزینه و اختصاص یابد و در قالب این سند باید همه به سمت بهبود شاخص‌ها حرکت کنیم.

  استاندار سمنان اضافه کرد: به‌منظور توسعه هر چه بیشتر این شهرستان و دیگر مناطق محروم، استفاده از کمک‌های مردمی مانند بنیاد برکت، بنیاد علوی و آستان قدس رضوی که تمایل دارند در شهرستان‌های محروم حضور پیدا کنند، مورد تأکید است.

  آشناگر گفت: فرمانداران، ائمه جمعه و نهادهای حمایتی و مردمی، سه رأس مثلث توسعه هستند و در استان نیز باید در راستای تحقق این مهم با هدف رفع عقب‌ماندگی‌ها گام برداریم.

  وی عنوان کرد: باید به‌گونه‌ای اقدام شود تا پس از ارزیابی‌ها، شاهد کاهش عقب‌ماندگی و توسعه شهرستان باشیم و شورای توسعه شهرستان میامی به ریاست استاندار سمنان برگزار و هر ۱۵ روز گزارشی از پیشرفت و موانع تهیه و به وزارت کشور ارسال خواهد شد.

  استاندار سمنان ادامه داد: از تسهیلات بند الف تبصره ۱۸، ۲۰ درصد را برای شهرستان میامی در نظر گرفته‌ایم؛ استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود نیز می‌تواند برای به سرانجام رساندن پروژه‌ها و توسعه هرچه بیشتر این شهرستان کمک شایانی کند.

  آشناگر افزود: باید به سمتی حرکت کنیم تا پروژه‌های استان سمنان را شناسایی کرده و از ظرفیت‌های قانونی موجود در قالب تسهیلات بانک‌ها برای به سرانجام رسیدن این پروژه‌ها استفاده کنیم.

  وی تصریح کرد: در بحث تخصیص‌های بودجه در استان و همچنین اعتبارات ملی نیاز است تا برای شهرستان میامی نگاه ویژه‌تری وجود داشته باشد تا پیمانکاران و سرمایه‌گذاران رغبت بیشتری برای حضور در منطقه داشته باشند.

  استاندار سمنان گفت: بر اساس ظرفیت‌های ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه، سالانه پنج هزار روستا باید مورد توجه قرار گیرد که در استان سمنان نیز ۸۷ روستا مشخص شده است و تلاش خواهد شد تا به‌طور ویژه از این ظرفیت استفاده شود.

  آشناگر افزود: از ۸۷ روستای مورد بحث ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه، ۱۶ روستا در شهرستان میامی وجود دارد که نیاز است تا به آن توجه ویژه‌ای در راستای تحقق امور صورت گیرد.

  وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود اقداماتی همچون کاهش نرخ تسهیلات و کاهش نرخ مالیات با هدف ایجاد مشوق‌هایی برای پیمانکاران و سرمایه‌گذاران در شهرستان میامی دیده شود.

  استاندار سمنان افزود: طرح شهرک صنعتی بخش کالپوش تصویب شده و در هفته دولت کلنگ زنی خواهد شد و در راستای توسعه شهرستان نیاز است تا به این مهم توجه بیشتری صورت گیرد.

  آشناگر گفت: بررسی و مطالعه شهرک تخصصی معادن شهرستان میامی نیز در حال نهایی شدن است؛ یکی از نقاط ضعف ما این است که علی‌رغم بضاعت بسیار خوبی که در استان و به‌خصوص شرق استان در حوزه معادن داریم، مطالعات اکتشافات صورت نگرفته و باید به سمت فرآوری این معادن و توجه به اکتشافات گام برداریم.

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :سمنان