آخرین اخبار

پربازدیدترین ها

  کد خبر ۵۷۵۶۰۱ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۰

  سیل؛ بلایی که عامل همبستگی شد| سیل‌زده‌ها همچنان نیازمند کمک

  خبرگزاری فارس سمنان- غلام‌رضا کریمی‌محمدی: سیل روزهای ابتدایی امسال که در برخی شهرهای کشور رخ داد و البته در استان‌های لرستان، گلستان و خوزستان خسارت‌های زیادی به بار آورد، به نوعی بلایی بود که عامل وحدت و همبستگی ملت ایران شد.

  مردم به سرعت پس از وقوع سیل در استان‌های مختلف کشور به میدان آمدند و کمک‌های خود را به مردم سیل‌زده اهدا کردند؛ اما سیل‌زده‌ها همچنان نیازمند کمک‌های مردمی و دولتی هستند.

  طرح «جهاد همبستگی ملی» که با هدف کمک به هم‌وطنان سیل‌زده از روزهای ابتدایی امسال آغاز شد و یک دعوت ملی از همه هم‌وطنان برای مشارکت و کمک در حل مشکلات مردم مناطق سیل‌زده بود، همچنان ادامه دارد و البته باید با قدرت و قوت بیشتری پیگیری شود.

  در این طرح، آحاد مردم با محوریت مساجد در تأمین یک «خانه»، هر بانک در ساخت و تعمیر و تجهیز یک «مدرسه» و هر کاسب هم در تأمین یک قلم کالای اساسی برای خانواده‌های سیل‌زده کمک کردند و این تلاش‌ها استمرار یافته است.

  همه پایگاه‌های مقاومت بسیج در سراسر کشور هنوز هم در اجرای این طرح آمادگی و همکاری را دارند و مردم باید کمک کنند تا قبل از فصل سرما، سرپناه مردم سیل‌زده آماده شود.

  سیل امسال؛ مظهر وحدت، عامل تدبیر

  آیت‌الله سیدمحمد شاهچراغی، نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار کرد: در هر اتفاقی که ما آن را توأم با بلا می‌بینیم، نعمتی است که بر آن بلا احاطه دارد.

  وی ادامه داد: سیل خرابی، غصه و گرفتاری دارد؛ اما در همین خسارت‌ها و مشکلات که ما بلا می‌دانیم، برکات و نعماتی وجود دارد؛ ازجمله برکات سیل امسال، وحدت، ایثار و ازخودگذشتگی بود و دل‌ها برای خدمت‌رسانی به هم نزدیک شد.

  نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان با تأکید بر اینکه اقشار مختلف مردم در حوادث کنار هم جمع می‌شوند، تصریح کرد: تمام اقشار مردمی کنار هم و با هدایت ارتش، سپاه، روحانیت، بسیج و سایر نهادها همچنان در حال خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان هستند و این موارد از برکات سیل است.

  شاهچراغی اضافه کرد: فکر پیش‌گیری بودن از برکات دیگر حوادث غیرمترقبه مثل سیل امسال است تا چنین اتفاقی و خسارت‌هایی در آینده پیش نیاید و خانه‌ها را محکم بسازیم.

  وی با بیان اینکه پیشگیری از وقوع چنین بلایایی ما را به فکر محکم‌سازی خانه‌ها می‌اندازد، تصریح کرد: همواره باید از ساخت خانه در محل خطر اجتناب کنیم.

  نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان با تأکید بر اینکه دستور اسلام است تا از حضور در محل خطر پرهیز و اجتناب کنید، اظهار کرد: اتفاقات ناشی از سیل امسال درسی برای آینده است.

  ورودی دفاع مقدسی؛ مردمی همیشه در صحنه

  حجت‌الاسلام غلامحسین مهدوی‌نژاد، امام جمعه موقت سمنان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار کرد: انسان‌ها در مکتب اسلام باید به فکر هم باشند و نمی‌توان به فکر گرسنه‌ها نبود و مشکلات مردم را درک نکرد.

  وی با تأکید بر اینکه به تعبیر روایتی از پیامبر گرامی اسلام (ص)، ایشان می‌فرماید آن کسی که مشکلات مسلمانان را احساس نکند، اصلاً مسلمان نیست، تصریح کرد: هم‌وطنان ما امسال در حادثه سیل درگیر شدند و مشکلات بسیاری را رفع کردند.

  امام جمعه موقت سمنان با اشاره به اینکه دولت به‌تنهایی نمی‌تواند مشکلات سیل‌زدگان را رفع کند، اضافه کرد: با وجود تحریم‌ها، محدودیت‌ها و سایر مشکلاتی که وجود دارد، اینکه منتظر امکانات دولتی بمانیم، مشکل‌دار خواهیم شد.

  مهدوی‌نژاد بیان کرد: اگر در دوران دفاع مقدس منتظر ارتش سازمان‌یافته برای مقابله با تجاوز رژیم بعثی می‌ماندیم، پیروز نمی‌شدیم؛ این تهاجم وقتی مهار شد که مردم در کنار ارتش و نیروهای دیگر و بسیجی‌وار وارد شدند و پیروزی‌های بزرگی به دست آوردیم و درنهایت دفاع مقدس شکل گرفت.

  وی با تأکید بر اینکه امروز خرابی‌ها و مشکلات ناشی از سیل بسیار زیاد است، اضافه کرد: مردم در کنار دولت باید در ادامه هم وارد صحنه شوند؛ ورود مساجد، کسبه بازار و آحاد جامعه راه‌حل عملی فع مشکلات سیل‌زدگان است.

  امام جمعه موقت سمنان ادامه داد: با ورود مردم، فشاری به دولت وارد نمی‌شود و ویرانی‌ها هم به سرعت آباد می‌شود و مشکلی برای جامعه پیش نمی‌آید.

  مهدوی‌نژاد با اشاره به اینکه طرح جهاد همبستگی ملی جالب و ارزشمند است، گفت: خاصیت این طرح، این است که مشکل و بحران دومی برای جامعه پیش نمی‌آید.

  وی اظهار کرد: مردم از امکانات موجود خودشان کمک می‌کنند و اگر هر مسجد خانه‌ای بسازد و کسبه‌ای کالای اساسی بدهند، از مشکلات هم‌وطنان سیل‌زده کم می‌شود.

  طرحی که مردم و جوانان را پای کار آورد

  حجت‌الاسلام عبدالله واحدی، یکی از روحانیان دامغانی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس درباره طرح جهاد همبستگی ملی اظهار کرد: این طرح با توجه به شرایطی که در کشور ایجاد شد، بسیار اثرگذار بود. ما در کشوری قرار داریم که در طول سال ممکن است شرایط بحرانی در استان‌های مختلف ایجاد شود.

  وی با تأکید بر اینکه طرح جهاد همبستگی ملی مردم و جوانان را برای خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان پای کار آورد، تصریح کرد: این طرج، ظرفیت عظیمی را آماده نگه خواهد داشت تا هر زمان شرایط خاصی در کشور ایجاد و گوشه‌ای از کشور دچار بحران شد و حوادث غیرمترقبه‌ای رخ داد، نسل جدید آماده خدمت‌رسانی باشد.

  واحدی با اشاره به اینکه نیروهای جهادی همواره در میدان هستند، اضافه کرد: این طرح ترویج تفکر جهادی را به همراه دارد که بسیار ارزشمند است؛ فرهنگ کمک به دیگران به‌ویژه بین نسل جوان باید ترویج پیدا کند و این اقدامات مصداق ترویج تفکر جهادی محسوب می‌شود که مورد تأکید مقام معظم رهبری هم بوده است.

  این روحانی با بیان اینکه اغنیا باید طبق روایات به فکر فقرا باشند، تصریح کرد: کسانی که مصیبت ندیده‌اند، باید به فکر نیازمندان باشند و این تمرینی برای توجه عملی به دستورات اسلام است و مردم ما را نسبت به اجرای دستورات دینی آماده خواهد کرد.

  واحدی با تأکید بر اینکه طرح جهاد همبستگی ملی کسانی که در این راه وارد شدند را آگاه می‌کند که در چه مسیری در حال حرکت هستند، اضافه کرد: برخی‌ها بعد از مدتی حرکت در مسیری که وارد می‌شوند، تازه می‌فهمند کجا آمده‌اند و طرح‌های مدون، خط سیر آنها را مشخص می‌کند.

  وی با اشاره به اینکه وجود ایثارگران و جانبازان در پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی بعد از دفاع مقدس بسیار مهم بود، تصریح کرد: بزرگان کشور امروز هم در کمک به مردم جایگاه ارزشمند خود را حفظ کرده‌اند.

  واحدی اضافه کرد: اقلامی مثل پتو، چای، محصولات و محتویات مربوط به پذیرایی از مردم به لرستان و سایر شهرهای سیل‌زده ارسال شده است.

  مدیرکل سابق اوقاف و امور خیریه استان سمنان با بیان اینکه مردم استان گلستان به‌ویژه اهل سنت ارادت خاصی به امام‌زاده محمد بسطام (ع) دارند، تصریح کرد: مردم این استان در طول سال به زیارت این امام‌زاده می‌آیند و امسال که دچار حادثه شدند، نتوانستند این سفر معنوی را داشته باشند.

  واحدی با تأکید بر اینکه مردم بسطام در حرکتی زیبا با آرم و نام این امام‌زاده بزرگوار بسته‌های غذایی را به گلستان ارسال کردند، اضافه کرد: اقلامی مثل اجاق گاز، فرش، پتو و یخچال هم به این مناطق ارسال شد و هر چقدر خیران در این راستا کمک کنند، شرایط بهتر خواهد شد.

  همه؛ برای کاهش مشکلات سیل‌زدگان

  محمد فیوجی، یک تولیدکننده در شهر سمنان هم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس درباره طرح جهاد همبستگی ملی اظهار کرد: این طرح خوب است و همبستگی ملی در کاهش مشکلات سیل‌زدگان این روزها باید تقویت شود.

  وی با تأکید بر اینکه همه مردم از تولیدکننده و صنعتگر تا سایر اقشار باید در این راه قدم بردارند، تصریح کرد: همه باید کمک کنند؛ ولی دولت در صدر دستگاه‌های خدمات‌رسان است و نهادهای مردمی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

  این تولیدکننده افزود: دولت باید حمایت و پشتیبانی بیشتری از استان‌های سیل‌زده داشته باشد.

  کمک‌هایمان گفتن ندارد

  عبدالله اکبری‌راد، نایب رئیس هیأت مدیره شرکت اتوبوس‌سازی عقاب‌افشان سمنان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار کرد: طرح جهاد همبستگی ملی برای سرعت دهی به کاهش مشکلات سیل‌زدگان مثبت است.

  وی با تأکید بر اینکه یکی از وظایف انسان‌ها توجه به رسالت اجتماعی خود است، تصریح کرد: همه مردم در این حوادث باید قدم‌های شایسته‌ای برای کمک به همنوع و هم‌وطنان خود بردارند.

  نایب رئیس هیأت مدیره شرکت اتوبوس‌سازی عقاب‌افشان سمنان با اشاره به اینکه ما هم به سهم خود اقداماتی برای سیل‌زدگان انجام داده‌ایم ولی گفتن ندارد، اضافه کرد: کارهایی را برای رضای خدا انجام دادیم و کمک به هم‌وطنان عزیزمان گفتن ندارد.

  سرما نزدیک است

  سرمای پاییزی نزدیک است و مردم و دولت باید فکری کنند تا سیل‌زدگان استان‌های مختلف کشور قبل از فصل سرما، در سرپناهی دائمی و مناسب اسکان یابند.

  شرایط آب و هوایی به ویژه در برخی استان‌ها سیل‌زده به گونه‌ای است که استفاده دائمی از کانکس‌ها یا اقامتگاه‌های موقت را ممکن نمی‌سازد و این امر، تقویت کمک‌ها به ویژه برای بازسازی واحدهای مسکونی سیل‌زدگان را بیش از پیش ضروری ساخته است.

  گزارش ویدیویی «چهار ماه همبستگی» را اینجا ببینید:

  منبع :
  سامانه پیامک : 30008830303000پست الکترونیک: info@zakernews.ir
  برچسب ها :سمنان