کد خبر ۵۷۲۴۸۸ ۱۵۶۲ بازدید انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۲

ارائه تسهیلات ‌‌ویژه‌ به گردشگران کشورهای عضو اکو برای افزایش مراودات فرهنگی

معاون بین المللی اتاق بازرگانی ایران به ضرورت معرفی جاذبه‌های فرهنگی کشورهای عضو اکو تاکید کرد و گفت: توانمندی‌های گسترده‌ای در میراث فرهنگی و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی داریم که در راستای توسعه گردشگری مورد استفاده قرار نگرفته است.

- اخبار استانها -

محمد رضا کرباسی در حاشیه نمایشگاه گردشگری سلامت دومین اجلاس اکو در گفت‌وگو خبرنگار ذاکرنیوز در اردبیل اظهار داشت: با وجود این توانمندی‌ها قناعت کشورهای عضو موجب شده در بحث فرهنگ و تاریخ اقدامات درخوری صورت نگیرد و بسیاری از توانمندی‌ها معرفی نشود.

وی با تاکید به وجود جاذبه های مختلف اظهار کرد: باید برنامه‌های گسترده در این خصوص اجرا شود و بتوان قابلیت‌های فرهنگی و تاریخی را به صورت گسترده به نسل جوان معرفی کرد.

معاون بین‌المللی اتاق بازرگانی ایران گفت: لازم است متولیان فرهنگی کشورهای عضو اکو فعال‌تر عمل کرده و از قرابت‌های فرهنگی و هنری به شکل بهینه استفاده ببرند و زمینه آموزش و توانمند سازی فعالان بخش فرهنگی تسهیل شود.

کرباسی تصریح کرد: از جمله اینکه می‌توان تسهیلات و تخفیفات ویژه‌ای برای گردشگران این کشورها در نظر گرفت تا مراودات فرهنگی توسعه یابد.

آغاز اجلاس اکو با محوریت گردشگری سلامت در اردبیل + فیلمحضور نمایندگان کشورهای عضو اکو در اردبیل به روایت تصویربسته‌های معرفی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری اردبیل در اجلاس اکو ارائه می‌شوددبیرکل اکو: اردبیل مستعد سرمایه‌گذاری‌های خارجی است

همچنین رئیس هیئت مدیره کمیته گردشگری اتاق افغانستان  با اشاره به ضعف خدمات درمانی در برخی کشورها خواستار حمایت درمانی آن‌ها شد و اظهار کرد: کشورهای اکو را می‌توان در دو دسته طبقه بندی کرد، کشورهای دسته اول دارای تجهیزات پزشکی و زیرساخت‌های درمانی و کشورهای دوم مصرف کننده هستند که ایران جزو کشورهای دسته اول محسوب می‌شود.

محمد هاشم وهاج با بیان اینکه ضروری است ارتباط و همکاری درمانی کشورهای عضو اکو افزایش یابد، افزود: روابط ایران و افغانستان همواره حسنه بوده و این دو کشور به دلیل اشتراکات فرهنگی، مدنیت و تاریخ،  تعاملات مطلوب در حوزه‌های مختلف دارند.

رئیس هیئت مدیره کمیته گردشگری اتاق افغانستان افزود: ضروری است اجلاس‌هایی از این دست در کشورهای دسته دوم یعنی مصرف کننده‌ها مانند تاجیکستان و افغانستان برگزار شود تا زمینه رشد و شکوفایی گردشگری سلامت این کشورها تسهیل شود.

وهاج افزود: در واقع باید زمینه تبادل خدمات در کشورهای عضو اکو فراهم شود تا جهت بهره‌گیری از خدمات درمانی به کشورهای غیر عضو سفر نکنند.

رئیس هیئت مدیره کمیته گردشگری اتاق افغانستان در خصوص روند برگزاری دومین اجلاس اکو نیز تصریح کرد: استقبال ایرانی‌ها در این رویداد قابل تقدیر و بیانگر فرهنگ و مدنیت دیرینه آن‌هاست.

وی با بیان اینکه در استان اردبیل شاهد استقبال گرم مسئولان بودیم، افزود: این اجلاس در سطح مطلوبی برگزار شده و شاهد تبادل معلومات گردشگری سلامت هستیم.